Saturday, 18 July 2015
31 July 2021
پرسه – غذای ملل – نگاهی به دسرهای مالزی

«یک رنگین کمان شیرین»

2010 February 01

سیمین/ رادیوکوچه

simin@koochehmail.com

یک جمله معروف در مورد خوردن دسر هست که می‌گوید زمان تصمیم گرفتن برای خوردن دسر، به آن خانم‌هایی فکر کنید که در کشتی تایتانیک در آخرین شب زندگی‌شان وقتی به آن‌ها دسر تعارف کردند گفتند: «نه، متشکرم.» اما واقعن برای چه؟

اگر شماهم این را قبول دارید که باید از فرصت‌ها استفاده برد، پس بدنیست در گشت و گذاری که در خوراکی‌های کشور مالزی دارید دسرهای سنتی این کشور را هم امتحان کنید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هرچند که دسرهای مالزیایی با ترکیبی که دارند چندان خوراکی‌هایی مفیدی برای سلامتی نیستند اما به هرحال خوردن دسر پس از یک غذای مفصل خالی از لطف نیست.

دسرهای مالزیایی بیشتر ترکیبی از نشاسته، شیرنارگیل و شکر هستند. البته در این ترکیب موادی مثل ذرت یا لوبیای پخته و گاهی نمک هم دیده می‌شود که شاید برای یک دسر ترکیب عجیبی باشد.

اما برای آن‌ها که طعم شیرین را می‌پسندند انواع خوراکی‌ها و دسرهای مالزیایی بسیار مطبوع است.

چند فرهنگی در مالزی دسرهای این کشور را نیز رنگارنگ کرده است علاوه بر آن که هم‌جواری با کشورهای اندونزی و تایلند امکان حضور دسرهای سنتی این کشورها را نیز در مالزی فراهم نموده است.

در تمامی مراکز خرید و محل‌های عرضه غذا می‌توان به آسانی مکانی برای تهیه دسر یافت.

و اما از جمله دسرهای معروف مالزی می‌توان به  لوبیای قرمز یخی که در زبان مالایی  Ais Batu Campur نامیده می‌شود اشاره کرد. این دسر از ترکیبی از لوبیا قرمز پخته، بادام زمینی‌، نوعی ژله گیاهی‌، cendol (نوع دیگری از دسر)، آگار آگار (نوعی ژله مخصوص مالزی) و ذرت شیرین تهیه می‌شود و تمامی این مواد با  تراشه‌های یخ مخلوط می‌شوند. روی این ترکیب مقداری گلاب نیز می‌ریزند و روی این توده یخ، موز، خرما، کوکتل‌های میوه و ژله‌های رنگی قرار می‌گیرد.

چهره و ترکیب این دسر به نوعی یادآور یخ در بهشت خودمان است البته از نوع مالزیایی آن.

Agar-agar

آگار آگار  در زبان مالایی به معنای «ژله» است. این نوع ژله در برابر گرما مقاوم است و در فروشگاه‌ها نیز یافت می‌شود. آگارآگار از نوعی جلبک دریایی ساخته می‌شود که پودر این نوع جلبک با ژلاتین و افزودنی‌های رنگی، میوه و شکر این ژله را تشکیل می‌دهد.

آیس کرم پوتونگ (Aiskrim Potong)

معنای واقعی این کلمه، «برش بستنی» است و از دسرهایی است که قدمت زیادی دارد و با طعم‌های مختلف در مالزی قابل دسترس است. طعم‌های لوبیا قرمز، شربت گلاب‌، میوه دوریان، خامه، ذرت و جک فروت (نوعی میوه استوایی) . این دسر نیز با شیر نارگیل یا شیرهایی با طعم‌های متفاوت تهیه می‌شود. کمی هم نشاسته به این بستنی‌ها اضافه می‌شود تا از آب شدن سریع آن جلوگیری شود.

Bubur Cha-cha

این نوع از دسر  که به دو صورت گرم و سرد سرو می شود، متشکل از تکه‌های سیب‌زمینی شیرین و ساگو  پخته شده در شیر نارگیل است. برگ  Pandan ، شکر و نمک  نیز به آن اضافه می‌شود و پس از اتمام جوشیدن، شیرنارگیل تازه نیز به آن اضافه می‌شود. این دسر نیز به دلیل استفاده از شیر نارگیل معطر و شیرین است.

Cendol

«چن‌دل»  (Cendol) نیز نوعی دسر مالایی است که جالب ترین عنصر آن رشته‌های نازک و سبزرنگ  pandan  است. این دسر شیرین هم شامل تراشه‌های یخ، خامه نارگیل، قند خرما، لوبیا قرمز و برنج است.

Pisang Goreng

موز سرخ شده نیز از جمله خوراکی‌هایی است که گاه به عنوان دسر و گاه به عنوان یک خوراک مختصریا پیش غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد و مالزیایی‌ها علاقه فراوانی به آن دارند. این نوع خوراک به‌ویژه در شهرستان‌ها و روستاها بسیار متداول است.

برای تهیه آن برش‌های موز را در آرد می‌غلتانند و در روغن سرخ می‌کنند.

همان گونه که اشاره شد با توجه به این که نژادهای گوناگون در این کشور زندگی می‌کنند انواع دیگری از دسرها نیزجود دارد که توصیه می‌کنم برای آشنایی با آن‌ ها یک بار این دسرها را امتحان کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment