Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
تبدیل شوخی رسانه‌های اسراییلی به خبر جدی

«یک خبر طنز به تیتر جنجالی کیهان تبدیل شد»

2013 February 08

گزارش/ رادیو کوچه

برنامه طنزی در یک شبکه تلویزیونی خصوصی اسراییل که با به سخره گرفتن تهدید ارتش سوریه علیه اسراییل، حکایت از پرواز جنگنده‌های سوری بر فراز شهرهای تل‌آویو و حیفا و پخش اعلامیه توسط آن‌ها داشت، نه تنها در صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، بل‌که به تیتر یک روز پنج‌شنبه روزنامه کیهان تهران تبدیل شد.

به گزارش «رادیو کوچه»، ابتدا خبرگزاری «دام پرس» نزدیک به دولت سوریه روز سه‌شنبه گذشته این خبر را از قول کانال ١٠ تلویزیون اسراییل در یک پاراگراف منتشر کرد و سپس چند سایت ایرانی از جمله «خبرگزاری فارس» و «سایت صدا و سیما» آن‌را منعکس کردند. این خبر نه تنها در تلویزیون دولتی ایران پخش شد، بل‌که  روز پنج‌شنبه نوزدهم بهمن ماه، «روزنامه کیهان» تهران، با تیتر جنجالی «پرواز جنگنده‌های سوریه بر فراز تل‌آویو اسراییل را به لرزه درآورد» آن را به دست خوانندگان خود رساند.

20130207-keyhan-koocheh

روزنامه کیهان در بخشی از این خبر نوشت: «به گفته منابع مطلع، این پرواز جنگنده‌ها، سران اسرائیل را به شدت به وحشت انداخته است. کانال ١٠ اسراییل با تایید این خبر اعلام کرد، بر روی این اعلامیه‌ها نوشته شده، ما هر وقت که بخواهیم می‌توانیم پاسخ دهیم ولی زمان و مکان آن را خودمان انتخاب خواهیم کرد، با درود به کرکس‌های سوری».

این روزنامه که با مدیر مسوولی «حسین شریعتمداری»، نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان اداره می‌شود، ادامه داد: «پدافند هوایی رژیم صهیونیستی نتوانستند این هواپیماها را سرنگون کنند چرا که شبیه به جنگنده‌های اسراییلی بودند. این حرکت غافلگیرکننده مقامات صهیونیستی را در بهت فرو برده است».

کیهان هم‌چنین تحلیل کرد: «حرکت شجاعانه جنگنده‌های سوری نشان داد که رژیم صهیونیستی به رغم تبلیغات فراوان بسیار پوشالی است و گنبد آهنین هم کارایی لازم را برای مقابله با حملات خارجی ندارد».

20130207-dampress-koocheh

خبر روز سه‌شنبه «دام پرس»

در واکنش به نشر این خبر، «سایت بازتاب امروز» با «گاف بزرگ»‌ خواندن نشر آن توسط کیهان نوشت: «واقعیت آن است که روزنامه آقای شریعتمداری کلاه گشادی سرش رفته و طبق معمول بر اساس یک خبر طنز که توسط شبکه خصوصی ١٠ رژیم صهیونیستی منتشر شد و دام پرس سوریه نیز آن را نقل کرده، تیتر یک خود را انتخاب کرده است».

بازتاب با قید این که شبکه خبر تلویزیون جمهوری اسلامی نیز در خبر ساعت هشت سه‌شنبه خود این خبر را نقل کرد ولی سپس به صورت کامل درباره آن سکوت کرد، می‌نویسد: «به غیر از سایت خبری دام پرس که به نظر می‌رسد در حال رصد شبکه ١٠ اسراییل بوده، دیگر رسانه‌های سوری نیز این خبر را منتشر نکرده اند و بدون شک اگر چنین اتفاق مهمی روی می‌داد، ارتش سوریه بیانیه صادر می‌کرد و رژیم صهیونیستی نیز واکنش نشان می‌داد».

 این سایت منتفد در ادامه توصیه می‌کند: «به هر حال امیدواریم که از این به بعد روزنامه کیهان و جناب شریعتمداری که علاقه وافری به خبرهای جنجالی و این‌چنینی دارند و به گفته خودشان همه خبرها را رصد می‌کنند، چنین اخبار جعلی را منتشر نکرده و در اختیار مخاطبان حتی خاص خود نیز قرار ندهند».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۴ Comments


 1. تهمورث
  1

  نمیدانم در آن تفاله های چائی نیم خورده خمینی چه چیزی وجود داشت که این انسان را به این روز انداخت . پدر جان من گفتم تو متوهم هستی ولی نه اینقدر. چرا با ابروی مردم شریف ایران این چنین بازی میکنی . بخود رحم نمیکنی به آن چند انگشت شمار خواننده لاطاعلاتت رحم کن “حسین جان”

 2. 2

  جالب است آن درود فرستادن آخر:
  « با درود به کرکس‌های سوری»…
  آنها نمیدانند که کرکس همان “لاشخور” است؟


 3. سیدمهدی
  3

  آقای شریتمداری .من نمیدونم این احمق رو سر دبیر کرده بخدا از سواد دنیا اندازه دوساعت از مقطع ابتدائی هم سرش نمیشه