Saturday, 18 July 2015
27 November 2021
دایره‌ی شکسته

«حذف بودن»

2013 February 21

مهشب ­تاجیک / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

*آیا بدون خداحافظی می­روی؟

آیا اثری پشت سرت باقی نمی­ماند؟

بیش از این می­توانستم تو را دوست بدارم

نمی­خواستم نامهربان باشم

مرگ­ مسئله­ای است که تمام ابنا بشر با آن در یک موقعیت برابر قرار گرفته­اند. تنها تفاوت به چگونگی و زمان این مسئله برمی­گردد. روزانه هزاران نفر در اثر تصادفات جاده­ای، انواع بیماری­ها، در جنگ­ها و حتا فقر و گرسنگی جان می­بازند و این آمار هر ثانیه تغییر می­کند.

 تابوی ممنوعیت خودکشی در بسیاری از فرهنگ‌ها بر یک اسطوره شناسی قدرتمند آفرینش استوار است

مرگ­ها به دنبال خود محل­هایی به نام گورستان­ها را به­وجود می­آورند که هر گورستان مانند یک روایت­گر تاریخی عمل می­کند. بافت و علایق و عقاید و فرهنگ مردمان یک سرزمین را تعریف می­کند و برای هر گوری که در خود دارد یک روایت هم دارد.

یک شکل از مرگ اما حتا بعد تمام شدن فرد هم با آن متفاوت از بقیه­ی مرگ­ها عمل می­شود و آن خودکشی است. انسان­ها گاهی در شرایطی قرار می­گیرند که دیگر توانی برای ادامه دادن در خود نمی­بینند. پس بنابراین با شیوه­های مختلف خود را از بین می­برند و به اصطلاح خود را می­کشند. خودکشی یک فرد از هر منظری دلایل متعددی دارد که می­تواند به این فرایند منجر شود.

20130221- dayereye shekaste- Tajik1

وقتی شخصی به هر دلیلی می­میرد و بازماندگان خود را ترک می­کند، ممکن است هرگز از خاطر آن­ها نرود ولی بعد از مدتی نبود او باورپذیرتر می­شود ولی مرگی که با خودکشی یکی از بستگان مورد علاقه همراه باشد علامت سوالی به­وجود خواهد آورد که همیشه در ذهن می­ماند که چرا این اتفاق افتاد. ممکن است فرد متوفا مورد علاقه­ی شدید خانواده­اش باشد و آن­ها مرگ او را باور نکنند و یا دچار حرمان بی­پایانی شوند ولی همیشه یک رنجش هم وجود دارد که چرا او دست به این کار زد و سوالاتی بی­منتها که بازماندگان را درگیر می­کند.

خودکشی هم علل متفاوتی به همراه خود دارد اما عمومن در این وضعیت فرد خود را با ماهیت یک وصله­ی ناجور می­بیند که فقدانش هیچ تاثیری بر اطرافیانش نخواهد گذاشت اما باز هم نمی­توان به سادگی درباره­ی مسئله­ی خودکشی و از بین بردن و این­که در آن لحظات چه چیزهایی از ذهن فرد می­گذشته است که دست به خودکشی زده قضاوت کرد.

گاه یک خودکشی اتفاق افتاده با برنامه­ریزی قبلی بوده است که فرد از مدت­ها قبل این برنامه را چیده و تمام مقدمات آن­را فراهم کرده و حتا زمان انجام این کار را هم برنامه­ریزی کرده است و گاهی هم نه فردی که خودکشی می­کند در یک آن بنا به شرایط بغرنجی که درش واقع شده است و راه­حلی هم برای برون­رفت از ماجرا ندارد، به صورت کاملن هیجانی و بدون هیچ برنامه­ای خود را از بین می­برد.

20130221- dayereye shekaste- Tajik 2

روانشناس آمریکایی گوردن لیوینگستون می­گوید: « وقتی با کسانی روبه­رو می­شوم که قصد خودکشی دارند به ندرت سعی می­کنم آن­ها را از این فکر منصرف کنم. به جای آن از آن­ها می­خواهم بررسی کنند که چه عاملی سبب شده است که تاکنون اقدام به خودکشی نکرده­اند. به طور معمول این سوال متضمن درک این نکته است فرد با تمام تالمات روحی و روانی که به آن دچار است باز هم چیزهایی وجود دارد که او را به زندگی گره بزند.

به طور معمول این سوال متضمن درک این نکته است فرد با تمام تالمات روحی و روانی که به آن دچار است باز هم چیزهایی وجود دارد که او را به زندگی گره بزند

خودکشی از آن جهت عملی مذموم شمرده می­شود به خصوص در فرهنگ­هایی که با ادیان بزرگ گره خورده­اند که تابوی ممنوعیت خودکشی در بسیاری از فرهنگ‌ها بر یک اسطوره شناسی قدرتمند آفرینش استوار است که زندگی و مرگ را پدیده‌هایی خارج از توان و موجودیت انسانی تعریف می­کند. حتا در نظام­های جدید و مدرن جوامع پیشرفته نیز، غریزه­ی مرگ به صورت‌های مختلف تقدس شده و هر چند خودکشی به مثابه عملی غیر هنجارمند، غیر اجتماعی و خلاف جریان آب مطرح و مطرود می­شود و شادی و سرخوشی و گریز از درد یا حذف آن  به مثابه مهم‌ترین ساز و کارهای موجودیت حیاتی عنوان می­شوند که خودکشی آنها را تخریب و منحرف می­کند.

خودکشی در واقع نوعی نفرین ابدی است برای آنانی که به فرد عشق می­ورزند. خودکشی در واقع ترجمان نهایی یاس و ناامیدی در یک فرد است اما می­تواند این برداشت هم از آن بشود که علاقه­ی عزیزان فرد به او و ادامه دادن با آن­ها حتا یک روز هم دیگر کافی نبوده است و فرد با خودمحوری تصمیم به حذف خود گرفته است. زیرا میزان اندوه و یاس در آن­ها به حدی بالا بوده است که تنها دلمشغولی مانده خودشان بوده­اند که آن را هم تصمیم گرفته­اند تا از بین ببرند.

*تام پاکستون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd1599357 buy cialis