Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
در سن ٨٦ سالگی

«درگذشت قاسم جبلی، خواننده قدیمی»

2013 February 22

خبر / رادیو کوچه

«قاسم جبلی» خواننده قدیمی ترانه‌های عامه‌پسند، صبح روز پنج‌شنبه سوم اسفندماه در سن ٨۶ سالگی در شهر تهران درگذشت. وی از نخستین کسانی بود که سبک ترانه‌های عربی را در موسیقی عامیانه (کوچه‌بازاری) ایران به کار گرفت.

«قاسم جبلی» که از جوانی با زبان عربی آشنا بود، در سفر به مصر آن‌را تکمیل کرد و گفته می‌شود که با «ام کلثوم» خواننده افسانه‌ای عرب در سن ٢٣ سالگی دیدار داشته و از سبک او پیروی می‌کرده. صدای زنده‌یاد جبلی که در آغاز با نام مستعار فرهمند فعالیت می‌کرد، نخستین بار از رادیوی نیروی هوایی شنیده شد و سپس به رادیو ایران راه یافت.

قاسم جبلی در مراسم سومین روز درگذشت پرویز یاحقی

قاسم جبلی در مراسم سومین روز درگذشت پرویز یاحقی / عکس: سایت پرویز یاحقی

وی با آهنگ‌سازانی چون «برادران معارفی، عباس شاپوری، شاپور نیاکان، اسداله ملک، عماد رام، ابراهیم سلمکی و منوچهر گودرزی» هم‌کاری داشت و در کافه‌های لاله‌زار ترانه اجرا می‌کرد.

به گزارش «پایگاه خبری بهار»، قرار است پیکر این هنرمند قدیمی، روز جمعه چهارم اسفندماه از روبه‌روی خانه هنرمندان تشییع شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۲ Comments


 1. nourollah asri
  1

  salam . چون یو تیوب من و همه فیلتر است کلا تعطیل است پس خودم برایتان با ۶۳ سال سن ترانه جبلی عزیز را میخوانم
  کنون که ازرده ام از جدای تو بیادم اید شب اشنایی تو
  در ان شب تابستان بساحل ایادان هلال مه پیدا بود موج کف الود بر سینه رود پیدابود


 2. nourollah asri
  2

  حالا کجاست ان ابادان ؟ امشب در voa تلویزیون امریکا در برنامه روی خط یک نفر از ابادان زنگ زد به برنامه گفت ما ۳۲ سال است اب نا مناسب و شور میخوریم اقای الن نماینده فارسی زبان امریکا گفت تحریم ها بر ملت اثر نکرده . اینجا و اهواز همه بیماری گرفتند . وضع اقتصادی مردم نابسامان است . تازه چرا نمی گذارید یک بمب کوچک هسته ای داشته باشند این بمب را که بر سر شما نمی اندازند . حکومت میخواد این بمب را درست کند و توی سر این ملت بزند شما چرا ما بد بخت ها را تحریم کردید …..