Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
دایره­ی شکسته

«سکوت بیمار»

2013 February 23

مهشب­ تاجیک/رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

وقتی در ایران آمار آسیب­های اجتماعی را اعلام می­کنند این آمار در اکثر موارد یک یا دو برابر بیشتر از آن است که در اختیار مخاطبان قرار می­گیرد، چرا که در کشور ما رسم بر این است که در مواجهه­ با پدیده­های مختلف و بررسی آسیب­شناختی آن­ها صورت مسئله حذف یا تعدیل می­شود و بنا بر این رسم مدیریت­های اشتباه و بحران­زا پوشش داده ­می­شوند. 
 شاید بعضی از اتفاقات غیرقابل درک یا غریب به نظر برسند اما واقعیت­های تلخ و عریانی هستند که جامعه با آن دست به گریبان است و آمار آن هم هر روز نسبت به دیروز در حال افزایش است.

20130223-DAYERESHEKASTE-MAHSHAB-1

کودکان نئشه­ی مادران و پدران معتاد یکی از آسیب­های اجتماعی است که هیچ­گاه آمار دقیقی از آن­ها ارایه نمی­شود. کودکانی که والدین معتاد دارند و به خصوص مادر آن‌ها اعتیاد دارد به این درد آلوده می­شوند. کودکان مادران معتاد یا بر اثر کنجکاوی جذب مواد مخدر می­شوند و یا در سنین بسیار پایین­تر به وسیله­ی مادر خود به مواد مخدر آلوده می­شوند. شخص معتاد زمانی که از یک سری ارزش­ها تهی می­شود بالطبع نمی­تواند تابع یک سری رفتارهای والدانه یا عاطفی باشد و هم‌چنین اشتیاق خود را برای بسیاری از مسایل از دست می­دهند. بنابراین برای جلوگیری از بی‌قراری­ها و یا شیطنت­های کودکان آن­ها را آلوده می­نمایند.

اعتیاد کودکان در جامعه­ی امروز پیامدهای بی­شماری دارد که اول از همه خود این کودکان را در معرض آسیب­های مختلف قرار می­دهد. این کودکان بنا به کمبود روابط عاطفی دچار شخصیت­های متزلزل هستند که خود خواسته یا ناخواسته درگیر جرایم بعدی هم می­شوند.

«مصطفی اقلیما»، کار‌شناس مسایل اجتماعی در این باره می‌گوید: با توجه به آمار 2 میلیون معتاد می‌توانم بگویم در کشور ما ۴ میلیون معتاد وجود دارد. اگر استاندارد یک خانواده را چهار نفر که شامل زن و شوهر و دو بچه است در نظر بگیریم یعنی این که ۱۶ میلیون نفر به طور‌مستقیم با اعتیاد درگیر هستند. با این روش هشت میلیون از این آمار کودکان هستند. اگر هم نگوییم از این هشت میلیون همه معتاد هستند، حداقل سه ‌میلیونِ آن‌ها اعتیاد دارند*.

بنا به بسیاری از دلایل آشکار و پنهان در جامعه­ی ما آمار زنان معتاد روبه­ افزایش است. گسیختگی روابط خانوادگی، فقر مهاجرت­های از سرناچاری و حاشیه‌نشینی­ها همه باعث افزایش اعتیاد در خانواده­ها می­شود. این خانواده­ها دارای از هم پاشیدگی‌های بی­شماری هستند که عدم مدیریت و کمبود روابط عاطفی در آن­ها باعث شده است که زنانی که قبلن در سطوح پایین­تری از مردان دچار اعتیاد بودند و بیشتر تلاش داشتند تا با ترک دادن همسر خود کیان خانواده را حفظ نمایند امروز به دلیل فشارهای مضاعف و همچنین عدم اطلاع­رسانی آمارشان روبه افزایش بگذارد و به مرزهای خطرناکی نزدیک بشود و طبیعتن زمانی که یک زن معتاد کودکی را آبستن است از طریق خون این اعتیاد به کودک هم منتقل خواهد شد و به این ترتیب کودکانی متولد می­شوند که بالقوه معتاد هستند که به مروز زمان همان‌طور که گفته شد یا بر اثر کشش خود یا به وسیله­ی والدینشان معتاد می­شوند.

20130223-DAYERESHEKASTE-MAHSHAB-12

اعتیاد کودکان در جامعه­ی امروز پیامدهای بی­شماری دارد که اول از همه خود این کودکان را در معرض آسیب­های مختلف قرار می­دهد. این کودکان بنا به کمبود روابط عاطفی دچار شخصیت­های متزلزل هستند که خود خواسته یا ناخواسته درگیر جرایم بعدی هم می­شوند. روسپی‌گری و موادمخدر ارتباط تنگاتنگی دارند که گاهی این کودکان برای تامین هزینه­ی اعتیاد خود به بدن­فروشی روی می­آورند و یا جذب بازار قاچاق می­شوند و به عنوان یک خرده­پا به هر شکلی از آن­ها سو استفاده خواهد شد.

مسئله‌ی بعدی که مورد توجه است این است که کودکی که از همان اوان به دنیا امدن معتاد است بدن ضعیف و بیماری دارد که به مرور زمان ممکن است در معرض انواع بیماری­ها و آلودگی­ها قرار بگیرد و به دلیل روابط بی­بند و باری که دنبال می­کند ممکن است افراد دیگری را هم آلوده کند و به این ترتیب نسل تازه­ی یک کشور که در واقع سرمایه­های آن کشور برای ساختن آینده­اش هستند در یک نظام بازتولید اعتیاد و یک چرخه­ی معیوب از بین می­روند و نهایت تا سنی که عمر می­کنند یک موجود انگل خواهند بود.

*پایگاه خبری رسانه قانون

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,