Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
٣٤ کشته و ٧٠ مجروح

«انفجار در محله شیعه‌نشین شهر کراچی پاکستان»

2013 March 04

خبر / رادیو کوچه

روز یکشنبه سوم مارچ (سیزدهم اسفندماه) دو انفجار قوی در یکی از محله‌های شیعه‌نشین شهر کراچی پاکستان، ٣۴ کشته و ٧٠ مجروح بر جای گذاشت.

به گزارش «شبکه الجزیره»،‌«فیاض لغاری» رییس پلیس استان «سند» که کراچی مرکز آن است، از ویران شدن کامل دو مجتمع آپارتمانی و کشته‌شدن مردان، زنان و کودکان خبر داد. بنا بر این گزارش، بین سی تا چهل واحد مسکونی آسیب دیده‌اند.

این انفجار در حالی روی می‌دهد که سلسله حملاتی در ماه‌های اخیر، ده ها تن از شیعیان هزاره را در شهر کویته پاکستان گرفت. در تازه‌ترین این بمب‌گذاری‌ها، ٨۵ تن کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند.

20130303-pakistan-kerachi-blast-afp-koocheh1

عکس: فرانس پرس

پیش‌تر نیز در روز دهم ژانویه که یکی از خونین‌ترین روزهای تاریخ پاکستان را رقم زد، ده‌ها تن که بیش‌تر از شیعیان پاکستان بودند، به قتل رسیدند. یک بمب‌گذاری انتحاری با منفجر کردن کمربند انفجاری خود در یک سالن بیلیارد شهر کویته، ٨٢ تن را کشته و بیش از ١٢٠ تن دیگر را مجروح کرده بود. ده دقیقه پس از این حادثه، بمب کارگذاشته‌شده در یک اتومبیل، جان ٩ پلیس و ٢٠ امدادگر را گرفت.

گروه اسلام‌گرای افراطی سنی موسوم به «لشکر جنگ‌وی» مسوولیت آن انفجارها را نیز بر عهده گرفت. ساعاتی پیش از این حمله در همان روز، گروه «ارتش متحد بلوچستان» بمبی را در یک بازار پرتردد شهر کویته کارگذاشته بود که یازده تن نیز بر اثر انفجار آن کشته شدند.

روز جمعه ٢٢ فوریه (چهارم اسفندماه)، پلیس پاکستان از بازداشت «ملک اسحاق» موسس گروه تندروی اسلام‌گرای «لشکر جنگوی» خبر داد. امری که با استقبال «مهدی حسن» رهبر «حزب دموکراتیک هزاره» و دیگر چهره‌های این قوم شیعه مذهب روبه‌رو شد اما آنان تاکید کردند که سایر عوامل مرتبط با بمب‌گذاری‌ها نیز باید دستگیر و مجازات شوند.

 بیشتر بخوانید:

«بازداشت موسس لشکر جنگوی پاکستان»

«کشته‌شدگان بمب‌گذاری کویته به خاک سپرده شدند»

«دولت پاکستان در ایالت بلوچستان عزای عمومی اعلام کرد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,