Saturday, 18 July 2015
02 August 2021
سوت

«داربی قرمز و آبی»

2010 February 03

محمدرضا/رادیوکوچه

در شهر پر هیجان دربی که پا می‌گذاریم به چراغ قرمزی می‌رسیم، چراغی که حتی وقتی ثانیه شمارش به صفر می‌رسد هم همان قرمز باقی می‌ماند و صدای همه را در می‌آورد چراغ قرمز به سادگی می‌گوید: «مساوی به نفع همه»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هواداران که هفته‌ها در تب و تاب شهرآورد تهران می‌سوزند و روزها و ساعت‌ها برای دیدن شاه بازی سال روی انتظار را کم می‌کنند، نا امیدتر از گذشته ورزشگاه را ترک کرده و یا تلویزیون خود را به خاموشی می‌سپارند. باز هم مساوی آن همه کری خوانی و جذابیت نبرد سرخابی‌های پایتخت با سوت پایان داور وارد ظرف در بسته‌ای می‌شود و تا دربی بعد و شاید مساوی بعد همه چیز فروکش می‌کند.

اما این‌بار شرایط متفاوت است، آن‌هایی که تقسیم امتیازات دربی را خیلی دوست داشتند و آرامش حاکی از آن را ترجیح می‌دادند، به خوبی می‌دانند که این‌بار تساوی در دربی بیش از هر چیز دیگری باعث بر هم زدن آرامش آن‌ها ‌خواهد شد.

این‌بار نه آبی‌های تهران به یک امتیاز بازی رضایت می‌دهند و نه سرخ‌پوشان پایتخت با تک امتیاز به جایی می‌رسند، حباب مصلحت‌اندیشی به مرز ترکیدن رسیده است و باید انتظار یک دربی فراموش نشدنی را داشت.

این‌بار استقلال و پرسپولیس شرایط برابری را تجربه می‌کنند و مثل سنت همیشگی گذشته، توان انتخاب تیم برتر روی کاغذ وجود ندارد.

گرچه برخی‌معتقدند استقلال از لحاظ مهره در شرایط ایده‌آل‌تری قرار دارد، اما پرسپولیس نیز بازیکنان آماده و با انگیزه دارد و حضور علی دایی روی نیمکت این تیم نیز به جذابیت‌های‌بازی می‌افزاید.

استقلال و پرسپولیس در حال حاضر هم امتیاز بوده و استقلال به دلیل تفاضل گل بهتر رده سوم جدول را نشانه گرفته است. از سوی دیگر آخرین بازی دو تیم با یک نتیجه مشابه به پایان رسیده و به تازگی نیز نیروی جدیدی به کادر فنی استقلال پیوسته‌است.

«مجید نامجو مطلق» و «مرتضی‌محصص» مردانی هستند که در این چند هفته اخیر بیشترین تاثیر را روی تیم استقلال گذشته‌اند تا این مجموعه محبوب پایتخت بتواند کم‌کم روزهای خوش را تکرار کرده و به شرایط موردنظر هواداران برسد.

تقابل علی‌دایی و صمد‌مرفاوی، دو مهاجم گلزن نه چندان دور فوتبال ایران و حرص و جوش‌خوردن‌های‌ مجید نامجو مطلق و حسین عبدی کنار زمین به واقع دیدن دارد.

استقلال از بازی برابر تراکتورسازی تیمی متفاوت‌تر از گذشته نشان داد، بازی که شاید اگر اشتباهات فردی و اتفاقات فوتبال کم‌تر اتفاق می‌افتاد، 3 امتیاز بازی به حساب شاگردان مرفاوی ریخته می‌شد.

استقلال پس از آن، یکی از بهترین بازی‌های فصل خود را برابر استیل آذین انجام داد و رشد قابل توجهی از لحاظ فنی داشت که باعث امیدواری هواداران این تیم شد.

شاگردان مرفاوی درحالی به مصاف ابومسلم رفتند که به دلیل داشتن بازیکنان کلیدی اما دو اخطاره خود، استرس بیشتری متحمل شده و در برابر تیم مظلومی بازی پرنوسانی‌ را به نمایش گذاشتند. در آخر، این آبی‌های تهران بودند که توانستند بازی را برده و با روحیه‌ای مضاعف به استقبال دربی بروند.

«وحید طالب‌لو» می‌آید تا ناکامی‌های گذشته خود را با درخشش در مهم‌ترین بازی فصل به فراموشی بسپارد.

سرخ‌پوشان پایتخت پس از آن باخت کذایی 4 بر 1 مقابل شاهین بوشهر توانستند راه آهن را شکست داده و کم‌کم زمینه‌ساز به فراموشی سپردن آن باخت شوند.

شاگردان علی‌دایی در برابر پیکان قزوین بازی قابل قبولی ارایه داده و درست به مانند بازی آخر استقلال، با نتیجه 3 بر 1 شاگردان حمید درخشان را شکست دادند تا مثل رقیب سنتی خود با روحیه بالا به سراغ شهرآورد بروند.

علی‌دایی می‌داند که هواداران پرسپولیس به هیچ عنوان شکست در دربی را نمی‌پذیرند و باید به هر‌شکل ممکن از این میدان سخت‌سربلند بیرون بیاید

علی‌دایی می‌داند که هواداران پرسپولیس به هیچ عنوان شکست در دربی را نمی‌پذیرند و باید به هر‌شکل ممکن از این میدان سخت‌سربلند بیرون بیاید.

بی‌شک کریم باقری در میانه میدان، رهبر این تیم خواهد بود و در نوک حمله امید میلیون‌ها پرسپولیسی به محسن‌خلیلی است، بازیکنی که در هفته‌های اخیر آماده‌تر به نظر می‌رسد و گل‌های خوبی برای تیم خود به ثمر رسانده است.

شیث رضایی در خط دفاعی تیم پرسپولیس وظیفه سنگینی بر عهده خواهد داشت و «هوار ملا‌محمد» نیز می‌تواند برگ برنده تیم دایی باشد.

علی‌دایی در‌حالی اولین دربی را تجربه می‌کند که در دوران بازیگری هیچ‌گاه در برابر استقلال موفق نبوده است.

میلیون‌ها هوادار پرسپولیس به انتظار دیدار برابر استقلال نشسته‌اند تا با رسیدن به 3 امتیاز بازی شاهد بهبود وضعیت تیم محبوب خود باشند.

سرپرست باشگاه پرسپولیس عنوان کرد: «با برد در برابر استقلال، راه صدرنشینی را برای خودمان هموار می‌کنیم و نتیجه‌ای خوب رادرتاریخ بازی‌های پرسپولیس و استقلال ثبت می‌کنیم»

هم‌چنین سرپرست باشگاه پرسپولیس عنوان کرد: «با برد در برابر استقلال، راه صدرنشینی را برای خودمان هموار می‌کنیم و نتیجه‌ای خوب رادرتاریخ بازی‌های پرسپولیس و استقلال ثبت می‌کنیم.»
در هر‌حال تساوی در فرهنگ لغات هواداران دو آتیشه استقلال و پرسپولیس دیگر معنایی نداشته و همه آن‌ها منتظر یک بازی‌جذاب هستند که در آخر تیمی‌با 3 امتیاز راهی رختکن شود.

امیدواریم پس از مدت‌ها یک بازی به دور از هر سیاست و مصلحت‌اندیشی را ببینیم و آن را برای‌همیشه در‌تاریخ فوتبال ایران ثبت کنیم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment