Saturday, 18 July 2015
17 January 2021
مجله خبری تاجیکستان

«نگرانی عفو بین‌الملل از سرنوشت مخالف حکومت تاجیکستان»

2013 March 08

کیومرث عبدالعزیز/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

سازمان «عفو بین‌الملل» از «اکراین» خواسته است، نخست وزیر پیشین تاجیکستان «عبدالملیک عبداله جانف» را به مقامات تاجیک تسلیم نکند. در حالی که‌ به قول این سازمان بازداشت «عبداله جانف» به انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان ارتباط دارد و استردادش به «دوشنبه» می‌تواند اورا با شکنجه و حبس ابد روبرو بکند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«عبدالملیک عبداله جانف»، نخست وزیر پیشین تاجیکستان، از سوی مقامات این کشور به جنایت‌های نظیرکوشتر و تروریسم متهم می‌شود و سال‌ها باز تحت پی‌گرد پولیس بین‌المللی قرار داشت. آقای «عبداله جانف»، که‌ بعد از سال ۱۹۹۸ تا کنون در آمریکا به سر می‌بورد و پناهنده سیاسی در این کشور بود، روز پنجم فوریه در فورودگاه «بوریسپول» اکراین از سوی پولیس بین‌الملل بازداشت شد. او حالا در بازداشت‌گاه موقتی «کیف» نگه‌داری می‌شود.

سازمان «عفو بین‌الملل» در اظهارات  خود خواستار آزادی نخوست وزیر پیشین تاجیکستان شده و گفته است، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری حکومت تاجیکستان معرکه گسترده را برای سرکوبی مخالفانش راه‌اندازی کرده است. در اظهارات سازمان «عفو بین‌الملل» گفته شده‌است، که‌ «عبداله جانف» از رهبران ارشد مخالفین حکومت فعلی تاجیکستان محسوب می‌یابد و از جانب مقامات تاجیک در جنایت متهم می‌شود، که‌ از جنگ شهروندی و مبارزه برای قدرت ریشه می‌گیرند.

اظهارات «عفو بین‌الملل» در حالی است، که‌ هفته گذشته، «سازمان ملل» نیز به حمایت از «عبداله جانف» صدا بلند کرد و از حکومت «اکراین» طلب نمود، تا نفری را که‌ در آمریکا هم‌چون فراری اعتراف شده است، تحت حمایت بگیرد و از استردادش به «دوشنبه» خودداری کند.

خود «عبداله جانف» در صحبت با خبرنیگرن گفته، که‌ بازداشت او اشتباه بود. زیرا او پناهنده سیاسی در آمریکا و شخص تحت همایت سازمان ملل می‌باشد و نباید به تاجیکستان استرداد شود

آقای «عبداله جانف» با قرار دادگاه اکراین و تا زمان بررسی درخواست استرداد او برای ۴۰ روز در بزداشتگاه خواهد ماند. بر پایه قوانین اکراین در این مدت مقامت تاجیکستان باید اسناد لازم در مورد گناه‌کاری او را پیشنهاد کنند و در اساس این اسناد، دادگاه راجع به استرداد او قرار صادر خواهد کرد.

خود «عبداله جانف» در صحبت با خبرنیگرن گفته، که‌ بازداشت او اشتباه بود. زیرا او پناهنده سیاسی در آمریکا و شخص تحت همایت سازمان ملل می‌باشد و نباید به تاجیکستان استرداد شود. «عبداله جانف» زاده منطقه شمال تاجیکستان بوده، یکه از نامزدهای اصلی‌ به مقام رییس‌جمهوری این کشور در سده نود قرن گزشته بود. وی سال ۱۹۹۴ در انتخابات ریاست‌جمهوری با رییس‌جمهوری کنونی «امام علی‌ رحمان» وارد سبقت شده، اما نتوانست زمام قدرت را بگیرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,