Saturday, 18 July 2015
23 January 2021
مجله خبری تاجیکستان

«صدو یک‌سال مطبوعات تاجیک و افزایش فشار بر خبرنگاران»

2013 March 12

کیومرث، عبدالعزیز/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

روزنامه‌نگاران تاجیک در حالی از ۱۰۱ سال تاسیس مطبوعات این کشور تجلیل می‌کنند، که در دو ماه اخیر فشار بر آن‌ها افزوده شده‌است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بیش‌تر خبرنگاران این وضع را به انتخابات ریاست‌جمهوری تاجیکستان ربط می‌دهند، که قرار است، ماه نومبر سال جاری میلادی دایر شود.

«اکبر ستار»، رییس اتحاد خبرنگاران تاجیکستان، نیز با نشر نامه‌ای از وضع آزادی بیان در کشور انتقاد کرده و گفته است: «باید با افسوس گفت که آزادی سخن در جامعه ما امروز به درجه ضروری نرسیده است.»

رهبر اتحادیه خبرنگاران تاجیکستان می‌گوید که چنین برخورد مقام این کشور را در سطح بین‌المللی پاین برده، به یکی از دشمنان آزادی بیان و سخن تبدیل خواهد داد.

اقای «ستار» در این نامه‌ای خود از قضیه‌های دادگاهی نشریه «امروز نیوز» و خبرگزاری «تاج نیوز» در دو ماه اخیر یاد آوری کرده‌است، که خبرنگارانشان در بحث با مقامات رسمی‌ وافراد نزدیک به خانواده رییس جمهوری تاجیکستان شکست خورده، به پرداخت غرامت موظف شده‌اند.

اخیرن دادگاه ناحیه «اسماعیل سامانی» پایتخت تاجییستان بحث دادگاهی میان «رستم حکمف»، فرزند رییس اداره راه اهن و یکه از افراد نزدیک به خانواده رییس‌جمهوری «امام علی رحمان» با نشریه «امروز نیوز» را ها پایان برده، دومی را به پرداخت ۵۰ هازر سامانی، معادل کمی بیش‌تر از ۱۰ هازر دلار مسوول کرد. این بحث پس از آن شروع شد، که نشریه «امروز نیوز» در مطلبی نویشت، فرزندن برخی از رهبران اداره‌های دولتی آبرو و نفوذ تاجیکستان را در جهان پاین می‌کنند. منظور نشریه با مواد مخدر بازداشت و زندانی شدن «رستم حکمف»، فرزند رییس اداره راه آهن بود. اما آقای حکمف دعوا دارد، که اعتبار او و خانواده‌اش در این مطلب پست زده شده است و باید جبران پرداخت شود.

موردهای لت وکوب شدن روزنامه نگاران، که برای جامعه ما حکم انعنه پیدا نموده است، غیر از خود جامعه روزنامه‌نگاری دیگر کس و مقامات را به تشویش نمی‌آورد

حالا شرکت «تاجران»، که به یکی از دامادهای رییس جمهوری تاجیکستان منصوب دانسته می‌شود، نیز نشریه «امروز نیوز» را همراه با وکیل مدافع «فیض النسا واحداوا» به دادگاه کشیده است. این شرکت می‌گوید، وکیل مدافع در صحبت با نشریه «امروز نیوز» در حق آن ها «دروغ» را روا دیده است.

رییس اتحاد خبرنگاران تاجیکستان با توجه به این مشکل از مقامت خواسته است، برخورد با خبرنگارن را تغییر بدهند. در حال که به گفته او، در این اواخیر حمله بالای خبرنگاران تاجیک نیز مشاهده می‌شود. او از حمله بالای خبرنگار تاجیک «عبد الرحیم امر» یادآوری نموده‌است. «اکبر ستار» می‌گوید، موردهای لت وکوب شدن روزنامه نگاران، که برای جامعه ما حکم انعنه پیدا نموده است، غیر از خود جامعه روزنامه‌نگاری دیگر کس و مقامات را به تشویش نمی‌آورد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,