Saturday, 18 July 2015
24 January 2021
به دلیل اعمال شکنجه

«طلب استعفای رییس اداره زندان‌های تاجیکستان»

2013 March 13

کیومرث عبدالعزیز/ دفتر تاجیکستان / رادیو کوچه

‌یک گروه از والدان افراد زندانی از رییس جمهوری این کشور طلب کرده‌اند که‌ رهبر اداره محبس‌ها را از مقامش برکنار کند. آن‌ها می‌گویند، در زمان رهبری « عزت‌اله شریف‌اف»، رییس اداره زندان‌ها، شکنجه در محبس‌های تاجیکستان اوج گرفته، چند تن از زندانیان خودکشی کردند یا در پی‌ شکنجه زیاد فوتیدند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«محمد ریزایف»، پدر یکی از محبوسان، که‌ در زندان «خجند»، شمال تاجیکستان، نگهداری می‌شود، گفت، حالا فرزندش تحت فشار و شکنجه قرار دارد و برای نجات او از رییس جمهوری کمک می‌خواهد. هفته گذشته نیز او نامه خود را به عنوانی رییس جمهوری تاجیکستان «امام علی‌ رحمان» در صحیفه یکی از نشریه‌های پرخواننده تاجیکستان «فرژ» به چاپ رساند.

sharifov-tajikistan

آقای «ریزایف» می گوید، به دلیل آن که‌ فرزندش در باره شکنجه و کشتار یک از محبوسان با نام «حمضه اکرام زاده» به مقامات دادسیتانی شهادت داده است، او را از زندان مرکزی «دوشنبه» به شمال تاجیکستان انتقال داده، به هر وسیله اذیت می‌کنند.

«حمزه اکرام زاده»، جوان ۲۷ ساله تاجیک، پاییز سال گزشته در زندان رقم اول «دوشنبه» فوتید. ماموران زندان گفتند، که‌ او خودکشی کرده است. در حالی که‌ والدانش می گویند، در بدن او آثار زید شکنجه را مشاهده و آن رو نواربرداری کرده اند. برادر او «امیر اکرام زاده» می گوید، حمضه پیش از مرگش تماس گرفته و خواسته است، برای نجاتش به ماموران زندان ۲ هزار دلار بدهند.

مرگ «حمزه اکرام زاده» در جامعه تاجیکستان واکنش‌های زیادی را به وجود آورد و اعتلاف سازمان‌های ضد شکنجه از رییس جمهوری خواستند، این قضیه جدی بررسی شود.

مرگ «حمزه اکرام زاده» در جامعه تاجیکستان واکنش‌های زیادی را به وجود آورد و اعتلاف سازمان‌های ضد شکنجه از رییس جمهوری خواستند، این قضیه جدی بررسی شود. خود رییس جمهوری تاجیکستان در این زمینه صحبت و شکنجه را مایه بی‌آبروی تاجیکستان در جهان دانیست و اعلام کرد، که‌ قضیه مرگ «حمزه» تحت نظارت اوست. هرچند تا حالا متهمان این قضیه آشکار و محاکمه نشده‌اند.

اما سال گزشته تنها مرگ «حمزه اکرام زاده» نبود، که‌ شکنجه در زندان‌ها را رسانه‌ای کرد. خودکشی «اجیق قیوماف» در زندان شهر «وحدت»، نزدیک به پایتخت تاجیکستان، که‌ لحظه‌های مرگش ضبط شده و در صحیفه‌های اینترنتی می‌چرخید، نیز ‌یک نوع تصدیق وجود شکنجه در زندان‌های تاجیکستان بوده است. هنوز این بحث به پایین نرسیده، حدود ده زندانی در محبس «خجند»، شمال تاجیکستان، جسم خود را به نوار گرفته و در باره چگونه و از طرف کی‌ شکنجه‌شدن خود را نقل کرده‌اند. این ویدیو بحث‌های تندی را به میان آورد، ولی مقامات آن را ‌یک نوار ساخته و تلاش برای بدنام کردن «عزت اله شریف‌اف»، رییس اداره زندان های تاجیکستان نامیدند.

«عزت‌اله شریف‌اف»، رییس اداره زندان‌های تاجیکستان، یکی از افراد نزدیک با آقای «رحمان»، رییس جمهوری تاجیکستان، دانسته می‌شود. اگرچه خود او بارها این نکته را رد کرده و گفته است، تلاشش بالای این است، که‌ زندانی‌ها از چیزی کمبود ندشته باشند. ادعایی، که‌ در تاجیکستان نه همه به آن باور دارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,