Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
از طریق کدگذاری در مغز

«شست و شوى مغزى از نوع مک‌دونالدی در صدا و سیما»

2010 February 04

شایعه/ رادیو کوچه

گفته می‌شود که در رادیو و تلویزیون جمهورى‌اسلامى از روشی به نام «کدگزارى» در مغز استفاده می‌شود آن‌چنان که ناخواسته و ناخودآگاه افکار شنوندگان و بینندگان مورد کنترل قرار گرفته و گرایش به برنامه‌ریزى‌های حکومتی پیدا مى‌کنند.

این عملیات کدگزارى در ذهن و روان مردم را «شست‌و شوى مغزى توسط دیدن و شنیدن» مى‌نامند.

سال‌ها پیش بود که در آمریکا در یک فروشگاه بزرگ که روزانه اقلام فراوانى  از آن به سرقت مى‌رفت دکتر روانشناسى دست به یک آزمایش مهیج زد به این صورت که با ضبط صداى خود بر روى موسیقى درحال پخش در فروشگاه آن‌هم با طول موج‌کوتاه، شروع به نصایح اخلاقى نمود که «دزدى کار بدی است، شرافت اخلاقى را لکه دار می کند، پاک زندگى کنید، امانت دار باشید…..» و نظایر آن.

البته  هیچ‌کدام از مشتریان فروشگاه نمى‌توانست صداى ضبط شده بر روى موسیقى در حال پخش را بشنود چراکه گوش انسان قادر به شنیدن فرکانس‌هایى با طول موج بالا یا پایین نیست اما نتیجه کار شگفت‌انگیز بود چرا که آمار دزدى را به صفر رساند. این آزمایش به‌خوبى نشان می‌داد که چگونه می‌توان در ذهن و ضمیر افراد کدگزارى نمود.

هم‌چنین سال‌هاست که از ممنوع شدن تبلیغات بوسیله کدگزارى از طریق تصویر در آمریکا و اروپا مى‌گذرد.

نخستین بار شرکت مک دونالد از این شیوه بهره برد: بیننده در یک کلیپ ویدیویی مى‌دید که در یک اطاق دستگاه تلفنى درحال زنگ‌زدن است، در همین لحظه خانمى درب اطاق را باز مى‌کند و  به سمت تلفن مى‌آید و گوشى را بر مى‌دارد. این همه آن چیزى بود که مشاهده می‌شد در حالى که پیش از آن‌که او گوشى تلفن را بردارد در یک هزارم ثانیه یا یک فریم فیلم تصویر «مک‌دونالد» را پخش مى‌کردند.

واضح است که هیچ کس قادر به دیدن این تصویر نبود اما نتیجه کار فروش میلیونى مک دونالد در آمریکا و اروپا بود که  البته همان‌گونه که پیش‌تر اشاره شد این نوع تبلیغات در آمریکا و اروپا به طور کامل ممنوع و غیرقانونى شناخته مى‌شود.

اما شنیده‌ها حکایت از آن دارد که هم اینک جمهورى اسلامى با کدگزارى در صدا و تصویر در حال بمباران‌کردن اذهان عمومى است.

از جمله صداهاى یافته شده‌اى که با طول موج‌هاى گوناگون پخش مى‌شوند مى‌توان به «الله و خامنه‌اى»، «خامنه‌اى  مرد خدا»، «خامنه‌اى مقدس است»، «اعتراض نکنید» و «جمهورى اسلامى ابدی است» اشاره کرد .

هم‌چنین از جمله تصاویر یافت شده‌اى که در یک هزارم ثانیه پخش مى‌شوند، مى‌توان به «تصویر آرم حکومت»، «تصویر آیت‌اله خامنه‌اى و آرم الله »، «تصویر قرآن وآیت‌اله خامنه‌اى» و نیز کدهاى نوشتارى مانند « ملت خادم رهبرى» اشاره کرد.

بنا به نظر کارشناسان، مشاهده این تصاویر یا شنیدن صداها از طریق برخی تجهیزات استودیویى و یا نرم‌افزارهاى صوتى وتصویرى امکان‌پذیر است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۶ Comments


 1. motarjem
  1

  In ravesh ya bitasire ya oonghad nachiz ke arzesh e estefade nadare. (tamaami tahghighat bar ax e maghale shoma be in natije residand) hata bazi az tahghighat ke natayeje estefade az in ravesho mosbat gozaresh kardan dar azmayesh e mojadad tahte sharayete fair bitasir gozaresh shodand.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Subliminal_stimuli


 2. farhad
  2

  mikhastam comment bezaram ke shoma agar baraye mosbat bodan in tarz tablighat refrence mishnasid link bedid . ke didam ye nafar comment gozashte ke kolan in ravesh ro bi tasir midonan .
  be nazare manam in ravesh ee tablighat ya faghat takhaiol boud va kasi az oun estefade nakarde ya inke bi tasir hast


 3. برنا

 4. MEHDI
  4

  هموطن گرانمایه اشاعه خرافات در قالب یک گزارش بظاهر ” علمی و مستدل” بقصد افشای حکومت جهنمی جمهوری ملایان , فقط یگانه نتیجه توهین به شعور خوانندگان شما است . حکومت ملایان باندازه کافی نقاط تاریک و خرافی دارند: لطفن شما دیگر جا پای آنان نگذارید , و خوانندگانتان را سر کار . درود بر شما.


 5. MARZY