Saturday, 18 July 2015
17 May 2021
به یاد چهارده سالگی، با دوست

«افسانه‌خانه / نان پنجره‌ای»

2013 March 13

افسانه هژبری / رادیو کوچه

afsaneh@koochehmail.com

 در این روزهای پیش از نوروزی، یعنی زمانی که بیشتر صفحه و بلاگ‌های آشپزی پر از آموزش پخت انواع و اقسام شیرینی‌های پیچیده مخصوص نوروز هستند – از سوهان عسلی گرفته تا کلوچه نخودچی و باقلوا،  من به این فکر افتادم که به یاد ۱۴ سالگی یعنی‌ زمانی‌ که در کتاب حرفه و فن اون زمان طرز تهیه نان پنجره‌ای رو آموزش می‌دادند، و بنده اولین شیرینی‌ زندگیم رو با کمک چند تا از دوستام ساختم، امسال دوباره اینو درست کرده و در افسانه‌خانه با شما به اشتراک بگذارم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این رو هم اضافه کنم که بنده اصلا موافق نیستم که میگن نان پنجره‌ای آسون‌ترین شیرینی‌ ایرانیه. یا اینکه اینقدر آسونه که نمی‌شه خرابش کرد. باور بفرمائید همین رو هم میشه خراب کرد ! به عنوان مثال اگه نشاسته اش زیاد باشه نونش نرم میشه اما خوب، راه تعمیر داره که الان خدمت شما عرض می‌کنم. این دستور تهیه ایست که از جوانی در دفترچه آشپزی من باقی مونده و همین امسال امتحانش رو پس داده و یک بار دیگه سر بلند بیرون آمده.

20130313_Afsaenhkhaneh_NaanPanj1B

مواد لازم، برای حدود ۵۰ نان پنجره ای

نشاسته: نیم پیمانه

شیر: یک پیمانه

آرد سفید معمولی‌ : یک پیمانه

تخم مرغ: پنج عدد

وانیل: یک قاشق چای‌خوری

خاک قند: نیم پیمانه یا بیشتر (بسته به اینکه چقدر شیرین دوست دارید نان پنجره‌ای تون رو)

روغن: مفصل! حدود سه‌ پیمانه یا بیشتر

ابزار لازم: قالب نان پنجره‌ای که واجبه. دما سنج که مباحه

اشخاص لازم: دست کم یک دوست و یار که کمک کنه چون تهیه این‌ها دست تنها کمی‌ دشواره

طرز تهیه: یکم، نشسته رو در شیر سرد حل کنید و سپس آرد رو آرام آرام به اون اضافه کنید. دوم، تخم‌مرغ‌ها رو در یک کاسه دیگر بشکنید، وانیل رو بهش اضافه کنید و برای چند دقیقه با دست بزنید. سوم، مایه شماره یک و دو رو با یکدیگر مخلوط کنید و به آرامی اونقدر بزنید که کاملا یک‌دست بشه. مایه شما آماده است. حالا بریم بر سر پخت.

در یک کاسه لبه کوتاه یا تابه لبه بلند که گشادی دهانه اون به اندازه دست کم دو قالب نان پنجره ای باشه تا سه‌ چهارم روغن بریزید یکی‌ از قالب‌ها رو سر میله مخصوص بزنید و در کاسه (درون روغن) نگه دارید و بگذارید گرم بشه.  دمای روغن مهم‌ترین نکته پخت این شیرینی‌ هست. اگر دما سنج دارید که کارتون خیلی‌ راحته، نوک اون رو هم از یک سر کاسه در روغن فرو کنید و وقتی‌ به ۳۵۰ فارنهایت رسید، میدونید آماده است. اگر هم ندارید، مسئله‌ای نیست. با یکی‌ دو بار امتحان کردن دستتون میاد. قالب باید اونقدر گرم بشه که وقتی‌ در مایه فرو میره “جیز” صدا کنه و مایه راحت بهش بچسبه.

20130313_Afsanehkhaneh_NaanPanj2B

قالب گرم شده رو درست تا لبه‌ی اون در مایه فرو کنید، به محض این‌که یک لایه نازک بهش چسبید، قالب رو در آورید و در کاسه روغن فرو کنید و چند بار محکم دستتون ‌رو تکون بدید که مایه از قالب جدا شده و در روغن شناور بشه. در عرض چند ثانیه مایه پف کرده و به شکل قالب در میاد و هم‌زمان رنگ اون تغییر می‌کنه. همون یک طرف که برشته بشه کافیه. به دوستتون بگید با یک یخ‌گیر یا چنگال نان پنجره رو از روغن بیرون بیاره، توی یک دیس بگذره و تا داغه روش رو خاک قند بپاشه. (آها اینو یادم رفت بگم، اگه دوست دارید کمی‌ هم پودر مغز پسته به خاک قند اضافه کنید و روی نان بریزید). همین دیگه، همین کار رو باید تکرار کنید تا مایه تموم بشه. این چند نکته رو هم در نظر داشته باشید:

-برای این‌که روغنتون نسوزه، هر چند یکبار درجه رو کم کنید. همین‌طور هر بار که قالب شیرینی‌ رو عوض می‌کنید، به طبع باید بیشتر در روغن نگاه دارید که به درجه حرارت لازم برسه، اما نه به مدت اولین بار، چون روغن خودش گرمه.

-وقتی‌ مایه به نیمه رسید، برای اینکه قالب خوب در اون بخوابه به یک کاسه کوچکتر منتقلش کنید.

-نان پنجره‌ای های گرم رو روی هم نچینید که حتما خمیر می‌شوند.

-و آخر این‌که اگه به هر دلیلی‌ نان پنجره‌ای از روغن در آمده به اندازه کافی‌ ترد و شکننده نشده و حالت نرم داره، برای ۱۵ دقیقه بگذارید در فر ۲۵۰ فارنهایت با در نیمه باز، خشک و عالی‌ می‌شه.

……………………………………….

برنامه‌های پیشین افسانه‌خانه را اینجا دنبال کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۲ Comments


 1. ROXANA
  1

  lotfan dasturate digari ham ersal konid. har che ke marbut be honare khane dari bashad.
  ba tashakkor


  1. afsaneh
   2

   بله، چشم. هر چهار‌شنبه هر “هنری” که داشته باشم همین‌جا در افسانه‌خانه در طبق اخلاص می‌-گذارم. ممنون برای پیامتون