Saturday, 18 July 2015
02 August 2021
با نگاهی به آئین زار در ایران و نمایش هاملت شکسپیر

«برگزاری کنفرانس هملت‌زار در لندن»

2010 February 04

رادیوکوچه

در روزهای هشتم و نهم فوریه کنفرانسی پژوهشی در زمینه تاتر با عنوان «هاملت – زار» در شهر لندن برگزار می‌‌شود.

این کنفرانس که توسط گروه نمایشی «گوسان» برگزار می‌شود، در روز نخست به مکاشفه‌ای نمایشی و آموزشی در مفهوم سیاسی «آیین زار» پرداخته و روز دوم آن نیز به بحث پیرامون جنبه‌های فرهنگی و اجرایی این آیین اختصاص دارد.

«یوجنیو باربارا» و «جولیان بول»، بازیگران مشهور تاتر و «داریوش آشوری» و «مجید‌خلج»، موسیقیدان ایرانی هم‌چنین «وحید عوض زاده» به عنوان کارگردان و سرپرست گروه نمایشی گوسان در این کنفرانس سخنرانی خواهند کرد.

«هملت‌زار» ترکیبی از هملت شکسپیر و آیین زار در ایران است. آیین زار، از آیین‌های دفع نیروهای شر است که بر کالبد بیمار تسلط می‌یابند و موجب بیماری وی می‌شوند. در این مراسم پس از تطهیر و تدهین (روغن مالی) بیمار، مجلس «اهل هوا» با حضور ماما یا بابا زار که دارای مقام معنوی‌اند، برگزار می‌شود. آنان نیروهای شر را از بدن بیمار می‌رانند. مجلس «اهل هوا» با اجرای موسیقی و خواندن اوراد مقدس همراه است. این آیین‌ به ویژه در استان هرمزگان (بندر لنگه و بندرعباس) برپا می‌شود.

در این کنفرانس علاوه بر سخنرانی، پنل تصویری که توسط پروفسور «رابرت گوردن» استاد دانشگاه «گلداسمیت» تهیه شده، به نمایش در می‌آید. هم‌چنین اجرای اعضای گروه نمایشی گوسان، یک قطعه ویدیویی از تمرین نمایش هملت‌زار و فیلمی از مراسم آیین زار و موسیقی زنده از گروه «زار» نیز پخش می‌شود.

کنفرانس «هملت زار» که با حمایت «نشنال لاتری شورای هنر انگلستان» و «شورای هنر دانمارک» برگزار می‌شود، موردتوجه دانشجویان، دانش‌پژوهان، بازیگران نمایش و فعالان حوزه‌های جامعه‌شناسی و مطالعات فرهنگی و تمامی افرادی است که در این دنیای پیچیده و گسترده به نحوی با هنر مرتبط هستند.

نمایش هملت زار پیش از این در ماه آگوست 2009 در دانشگاه «گلدزاسمیت» لندن به روی صحنه رفته‌است.  وحید عوض‌زاده پیش از این پیرامون این نمایش و رابطه زار با هاملت در گفت‌و گو با بی‌بی‌سی گفته‌است: «در مرحله اول شباهت دو فکر بود، روح بدون هملت و بادها و ارواحی که در زار هست. کم‌کم این فکر توسعه پیدا کرد و نقاط مشترک زیادی در آن دو پیدا شد. در ضمن در این نمایش از عناصر موسیقی و رقصی که در مراسم زار وجود دارد استفاده می‌کنیم.»

وی پروژه هملت زار را یک پروژه نمایشی می‌داند که هدف از آن فقط ساخت یک نمایش نیست. او می‌افزاید: «این کار یک پروژه تحقیقی و آموزشی است که دو سال طول می‌کشد و بخش‌های مختلف دارد. بخش تمرینات و آموزش و هم‌چنین بخش تبادل با گروه‌های مختلف.»

عوض زاده می‌افزاید: «ما از تمام مراحل کار فیلم تهیه می‌کنیم که در نهایت یک فیلم مستند بلند از آن ساخته می‌شود. در انتهای پروژه یک کتاب از آن چاپ خواهد شد. دو سمینار نیز یکی در لندن در سال آینده (2010) و دیگری در سال 2011 برگزار می‌شود و همه این‌ها حول موضوع مهاجرت شکل می‌گیرد.»

وی معتقد است هملت و زار می‌تواند با پدیده مهاجرت ربط داشته‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از این کنفرانس که در هشتم و نهم فوریه از ساعت 10:30 تا 16:45 برگزار خواهد شد می‌توانید به این سایت مراجعه کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,