Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
با گذشت یک ماه از دستگیری آنان در مراسم تشییع جنازه چنگیز بخت‌آور

«ادامه بازداشت فعالان آذربایجانی»

2010 February 04

رادیو کوچه


بازداشت فعالان آذربایجانی دستگیر شده در مراسم تشییع جنازه چنگیز بخت آور پس از گذشت یک ماه  هم‌چنان ادامه دارد.

«هادی مرتضا‌سیلاب» (مدیر مسوول نشریه دانشجویی دان اولدوزو در دانشگاه صنعتی اصفهان)، «علی تهمتن» (استاد موسیقی آذربایجانی) و «رضا ابری» از فعالان مدنی آذربایجانی در تبریز پس از گذشت یک ماه از تاریخ دستگیری هم‌چنان در بازداشت به سر می‌برند.

این افراد در روز هشتم دی ماه  ٨٨ و پس از شرکت در مراسم تشییع جنازه چنگیز بخت‌آور در قبرستان مارالان تبریز توسط ماموران امنیتی ایران بازداشت شده‌اند.

علی تهمتن - هادی مرتضا‌سیلاب

بازداشت این فعالان پس از آن صورت گرفته‌بود که آن‌ها با حضور در مراسم و نثار گل، شعارهایی مبنی بر تسلیت این ضایعه به آذربایجانی‌ها سرداده و مارش ملی آذربایجان را خوانده بودند.

اتهام این افراد تبلیغ علیه نظام، عضویت در گروه‌های غیرقانونی و اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم بر علیه امنیت ملی از طریق شرکت در مراسم تشییع جنازه عنوان شده است.

مسوولین قضایی درخواست وکیل و خانواده بازداشت شدگان برای تبدیل قرار بازداشت به قرار وثیقه را رد نموده و از دادن پاسخ به سوالات خانواده بازداشت شدگان امتناع می‌کنند. بازداشت‌شدگان در مدت بازداشت از حق ملاقات با وکیل و خانواده محروم بوده‌اند.

در همین مورد اردوان روزبه با یکی از نزدیکان «هادی مرتضا‌سیلاب» پیرامون آخرین وضعیت این زندانی گفت‌و گو کرده است:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آقای هادی‌مرتضا‌سیلاب مدیر مسوول نشریه دانشجویی دان‌اولدوز و چند تن از فعالان آذری در روز تشییع جنازه یکی از فعالان ، چنگیزبخت‌آور دستگیر شدند و تا کنون با گذشت نزدیک یک ماه هنوز آزاد نشدند.آیا اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت هادی‌مرتضا‌سیلاب دارید؟

دو بار به ملاقات حضوری رفتیم و او را دیدیم و تلفنی هم با او صحبت می‌کنیم. اما در مورد وثیقه و آزادی او چیزی به ما نگفتند.

می‌دانید آقای مرتضا‌سیلاب به چه اتهامی دستگیر شدند؟

ما پرسیدیم اما نگفتند که به چه جرمی دستگیر شدند.

این اولین بار است که او دستگیر شده است؟

بله

فکر می‌کنید وضعیت آقای مرتضا‌سیلاب روشن شود؟ آیا وعده‌ای در این مورد داده شده یا ایشان هنوز به صورت دستگیری موقت در زندان است؟

ما پیگیر هستیم اما تا کنون جواب خاصی به ما ندادند و خدا می‌داند که تا کی طول بکشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,