Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
برای چهارمین سال پی‌درپی

«جشن بزرگ چهارشنبه سوری در سوئد»

2013 March 19

خبر / رادیو کوچه

برای چهارمین سال پی‌درپی، جشن «چهارشنبه‌سوری» روز ۱۹ مارس ۲۰۱۳، از ساعت ۱۸ تا ۲۱، در kungsträdgården، پارکی واقع در مرکز شهر استکهلم برگزار می‌شود.

جشن چهارشنبه سوری به همت تئاتر ملی سوئد، انجمن فرهنگ و مرکز آموزشی کارگران سوئد با همکاری ده‌ها انجمن ایرانی در مرکز شهر استکهلم برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی جشن چهارشنبه سوری، تئاتر ملی سوئد، این جشن را در شهر بندری گوتنبرگ با همکاری مرکز آموزشی کارگران و اتحادیه سراسری ایرانیان در غرب سوئد، در شهر مالمو با همکاری انجمن ایران – سوئد و در شهر وستروس با همکاری انجمن‌های ایرانی برگزار می‌کند.

«منصور حسینی»، تهیه‌کننده تئاتر ملی سوئد درباره اهداف این مرکز از برگزاری جشن چهارشنبه سوری می‌گوید: «هدف ما اینهاست: پاسداشت آیین باستانی ایرانیان، گریز از غم غربت و ایجاد همبستگی با ایرانیان درون مرز به واسطه همراهی با برنامه‌های ملی و فرهنگی، فرصتی برای شادی و تاکید بر آن به عنوان یکی از حقوق راستین انسان که توسط حکومت اسلامی همواره سرکوب شده است، فرصتی برای دیدار ایرانیان با یکدیگر در برون مرز، ایجاد تحرک در جامعه ایرانیان به عنوان یک گروه اقلیت در کشور میزبان، معرفی پاره‌ای مثبت از فرهنگ ایرانی به شهروندان سوئدی، جا انداختن یکی از جشن‌های ملی ایرانیان در جامعه سوئد، جذب جوانان نسل دوم ایرانیان در یک برنامه پر تحرک و اعلام اعتراض به حکومت اسلامی. در سراسر شب نیز شخصیت و چهره اصلی چهارشنبه سوری، حاجی فیروز خواهد بود. او هم با رقص و آواز، خبر رسیدن سال نو را می‌دهد و هم در میان برنامه‌ها به روی صحنه می‌رود و با طنز خود صاحبان قدرت را به انتقاد می‌کشاند.»

 charshanbesoori

مجری برنامه چهارشنبه سوریT مکس امینی کمدین آمریکایی ایرانی تبار ساکن لس‌آنجلس و طلا هادوی، خبرنگار تلویزیون و فیلمساز ساکن واشنگتن است. این جشن، همچون سال‌های گذشته در دو قسمت برگزار می‌شود. در یک قسمت آتش چهارشنبه سوری به شکل سنتی روشن می‌شود تا علاقه‌مندان از روی آن بپرند. این آتش در تمام طول برنامه برای علاقه‌مندان با حضور ماموران ویژه روشن خواهد بود.

در بخش دوم نیز برنامه‌های مختلف هنری برگزار می‌شود. منصور حسینی با تاکید بر اینکه برگزاری جشن چهارشنبه سوری در سرمای زیر صفر سوئد آسان نیست، توضیح می‌دهد: «جشن چهارشنبه سوری نخستین جشن خیابانی استکهلم در آستانه بهار به شمار می‌رود و به همین دلیل در این چند سال توانسته مورد توجه رسانه‌های سوئدی قرار بگیرد. در چنین شب سردی که برخلاف ایران هوا بسیار سرد است برگزاری جشن خیابانی آسان نیست و به ناچار باید با بهانه‌های مختلف به مردم شور و نشاط بخشید و آنها را نگهداشت.»

هنگامه و چند خواننده دیگر

در شب چهارشنبه سوری چند خواننده دیگر نیز حضور دارند: «هنگامه»، ترانه‌هایی را از دو آلبوم «برای دیدن تو» و «ارتش صلح» می‌خواند.

بهرنگ خواننده هیپ هاپ که در سال جاری توانست در بین شرکت کنندگان مسابقه موسیقی در سوئد در جزو 14 شرکت کننده نهایی انتخاب شود و همچنین روشنا و سپیده وزیری نیز از دیگر خوانندگان جوان ایرانی تبار در سوئد هستند که در این شب هنرنمایی می‌کند.

در جشن چهارشنبه سوری در استکهلم، آرش سبحانی و گروه  کیوسک چند ترانه انتقادی – اجتماعی را اجرا می‌کند. صفورا و ملودی صفوی و گروه آبجیز، دیگر گروه موسیقی ایرانی در سوئد است که در این شب به اجرای برنامه می‌پردازد. شعرهای گروه آبجیز نیز اغلب طنزآمیز و انتقادی هستند.

موسیقی اقوام

 

در جشن چهارشنبه سوری امسال، سه گروه با موسیقی اقوام مختلف ایرانی به روی صحنه خواهند رفتند: «گروه گلبانگ»، «گروه لی‌دینه» و «گروه ریباز».

رستم میرلاشاری و گروه گلبانگ با ترکیبی از نوازندگانی از ملیت‌های مختلف ترانه‌های از جنوب شرقی ایران را اجرا می‌کنند.

لی دینه گروه موسیقی‌ایست که سه نفر از دو نسل در آن به کردی و انگلیسی در دانمارک آواز می‌خوانند. ترکیب نوآورانه آنها در تلفیق سبک‌های شرقی و غربی و سنتی و مدرن است. موسیقی این گروه مخلوطی از موسیقی محلی کردستان، میکسی از موسیقی شرقی، هیپ هاپ، موسیقی مدرن و راک است. اعضای این گروه در حال حاضردر دانمارک اقامت دارند.

آواز و موسیقی دو نفری «ریباز» متشکل از پدرام شهلایی (ویولن و عود) و مشتاق فیض‌آبادی (پرکاشن) است. این گروه یک موسیقی تلفیقی فارسی/ کردی برگزار می‌کند.

در میانه برنامه نیز، گروه رقص پرواز در شب چهارشنبه‌سوری با رقص‌هایی از مناطق مختلف ایران به روی سن خواهد رفت.

دو دی‌جی نیز سراسر شب را با آهنگ‌های شاد پوشش خواهند داد: «داستین» که تعدادی از آهنگ‌های هیپ هاپ معروف را با موسیقی روز جهان میکس می‌کند و «پوریا» که چهره‌ای شناخته شده در موسیقی دی‌جی در سراسر دنیاست.

دو گروه نیز با بهره‌گیری از آتش، نمایش‌هایی کوتاه اجرا می‌کنند: Burnt out Punks یکی از مشهور‌ترین گروه‌های نمایش خیابانی در جهان است و همراه با موسیقی گروه نیاز با نمایش‌هایی کوتاه برای مخاطبان این برنامه اجرا می‌کند.

یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های آتش‌بازی اسکاندیناوی نیز برای این شب در محل حضور خواهد داشت و در سراسر برنامه نمایش‌هایی از آتش را اجرا خواهند کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,