Saturday, 18 July 2015
19 January 2021
ملودی کوچه

«نگاهی به زندگی اتا جیمز»

2010 February 05

ثمر سعیدی/ رادیوکوچه

Samar@koochehmail.com

«اتا جیمز» (Etta James) یکی از پرآوازه‌ترین زنان خواننده‌ی موسیقی «سول» (Soul)  و «بلوز» است و بیش از نیم قرن سابقه‌ی خوانندگی در این سبک از موسیقی را دارد. او در سبک‌هایی مانند «جز» (Jazz) و «راک اند رول» نیز آثار ارزنده‌ای از خود به جا گذاشته‌است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اتا جیمز در سال 1938 در آمریکا متولد شد و از نوجوانی با آوازخوانی در گروه کُر کلیسا استعدادش را در خواندن نشان داد. او دارای صدایی قدرتمند و پرحرارت بود و احساسات درونی‌ خود را در هنگام خواندن به صدایش منتقل می‌کرد. از این‌رو همگان وی را تشویق به ادامه‌دادن کردند و «اتا» با همراهی چند دختر دیگر، گروه کوچکی را تشکیل داد که موسیقی «ریتم اند بلوز» اجرا می‌کردند.

پس از آشنایی با یک تهیه‌کننده‌ی موسیقی، اتا جیمز در حالی‌که هنوز سال‌های آخر نوجوانی را می‌گذراند به دنیای ضبط صفحه قدم گذاشت و دوره‌ی حرفه‌ای زندگی‌اش آغاز شد.

موفقیت اتای جوان، با در اختیار داشتن صدایی قدرتمند و پراحساس رو به افزایش گذاشت و با وجود این‌که اتفاقات گوناگونی از شکست عاطفی گرفته تا اسیر شدن در دام اعتیاد به مواد مخدر، در زندگی اتا جیمز رخ داد، وی در اغلب موارد از نظر حرفه‌ای در جایگاه بالایی قرار داشت.

اتا جیمز هم‌اکنون 72 سال دارد و خواننده‌ای فعال است به‌گونه‌ای که تنها در دهه‌ی اول قرن جدید 8 آلبوم موسیقی به بازار عرضه کرده و عنوان بهترین خواننده‌ی زن بلوز را در سال 2009 به خود اختصاص داده‌است.

وی در طول سال‌های 1989 تا 2009، برنده‌ی هجده جایزه در جشنواره‌های مختلف مربوط به موسیقی سول و بلوز شده‌است. هم‌چنین در فاصله‌ی سال‌های 1994 تا 2008 نیز 6 مرتبه جایزه‌ی گرَمی را به خود اختصاص داده است. اتا جیمز هنرمندی پرکار است به‌طوری که از سال 1955 تاکنون در مجموع بیش از 30 آلبوم موسیقی و 45 تک‌آهنگ به بازار عرضه کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , 

۱ Comment


  1. رامین شو
    1

    عالی بود ممنون