Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
سایت اتمی قدس

«افشای یک سایت مخفی هسته‌ای در نزدیکی فردو»

2013 March 23

گزارش خبری / رادیو کوچه

در نخستین روزهای سال ١٣٩٢ و در حالی که دور جدیدی از مذاکرات هسته‌ای میان مقامات جمهوری اسلامی و ١+۵ قرار است در روزهای آینده برگزار شود،‌ اخباری از وجود یک سایت مخفی هسته‌ای مشابه تاسیسات «فردو» که وجود آن در سال ٢٠٠٩ میلادی فاش شده بود، منتشر شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«رضا کهلیلی(خلیلی)» نام مستعار نویسنده کتاب «زمانی برای خیانت» است که سال ٢٠١٠ میلادی منتشر شد و نویسنده آن مدعی است که سال‌ها جاسوس سی‌آی‌ای در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده و به اطلاعات ویژه‌ای از درون سیستم جمهوری اسلامی دسترسی دارد.

آقای کهلیلی به تازگی در مطلبی که به زبان انگلیسی در پای‌گاه اینترنتی WND منتشر کرده است، از وجود یک سایت مخفی هسته‌ای دیگر خبر می‌دهد.

عکس ماهواره‌ای از سایت قدس

عکس ماهواره‌ای از سایت قدس

نویسنده به نقل از یک مقام در وزارت دفاع ایران مدعی است که جمهوری اسلامی در منطقه‌ای به طول و عرض ٢٢ در ١٢ کیلومتر (١۴ در ٧.۵ مایل) تاسیساتی در دل یک کوه ساخته که حصار بندی شده و با ۴۵ برجک دیده‌بانی و چندین پست بازرسی محافظت می‌شود.

بنا بر این گزارش، سایت مخفی مورد نظر که «قدس» نام دارد، در فاصله پانزده مایلی (٢۴ کیلومتری) مرکز فردو قرار دارد که آن‌ هم تا سال ٢٠٠٩ مخفیانه به فعالیت ادامه می‌داد. تاسیسات مرکز قدس نیز از طریق نیروگاه «شهید رجایی» تغذیه شده و چند دکل فشار قوی نیز در اطراف آن مستقر است.

«رضا کهلیلی» می‌افزاید که ساخت سایت‌های قدس و فردو، هم‌زمان آغاز و در نیمه‌ی دوم سال ٢٠١٠ تمامی تست‌های صنعتی آن تکمیل شد. ۶٠درصد از سایت قدس در سال ٢٠١١ عملیاتی شد.

دو ورودی اصلی سایت که توسط بتن پوشانده شده‌اند

دو ورودی سایت که توسط بتن پوشانده شده‌اند

بنا بر این گزارش، به جهت جلوگیری از درز مجدد اطلاعات به بیرون، «سردار احمد وحید دستجردی» مقام امنیتی نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی در امور اطلاعات و ضد جاسوسی، شخصن مدیریت امنیتی سایت را بر عهده گرفته و «حجت‌الاسلام رمضانی» نیز در مقام معاونت وی عمل می‌کند.

آقای کهلیلی «مرکز هسته‌ای قدس» را در عمق ١١۵متری زیر کوه توصیف می‌کند و می‌گوید که برای آن دو ورودی بزرگ مسلح شده با بتن و ١٢ تونل خروج اضطراری پیرامون کوه در نظر گرفته شده. این سایت ظرفیت هشت‌هزار سانتریفیوژ را داراست که در حال حاضر سه محفظه اجرایی، هر کدام با ١٩ آبشار ١٧٠ تا ١٧۴ تایی سانتریفیوژ مشغول کار بوده و از سه ماه پیش، ٧۶ کیلوگرم اورانیوم ٢٠ درصد غنی شده و ۴٨ کیلوگرم با غلظت بالای ۴٠ درصد، ذخیره کرده است.

استقرار پرتاب‌کننده‌های موشک برای دفاع از سایت

استقرار پرتاب‌کننده‌های موشک برای دفاع از سایت

این گزارش هم‌چنین از ذخیره ٢۴ کیلوگرم پلوتونیوم خبر داده و می‌گوید که جمهوری اسلامی به میزان پلوتونیوم کافی برای ساخت بمب‌های هسته‌ای دست یافته است.

هم‌چنین وجود تاسیسات دیگری در همسایگی «سایت قدس» با نام «مرکز شهید مغنیه» گزارش شده و ادعا می‌شود که در آن به تکنولوژی موشکی و کلاهک‌های حمل کننده بمب هسته‌ای پرداخته می‌شود. در تصاویر منتشر شده به همراه این گزارش، تعداد چشمگیری انبار موشک‌ شهاب-٣ یا تائه‌پودونگ-٢ کره شمالی در اطراف سایت قدس به چشم می‌خورد و گفته شده که این مرکز با انواع مختلف موشک‌های دفاعی و تهاجمی مسلح شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۲ Comments


 1. bahman
  1

  دروغ سیزده بدر بوده و در هیچیک از سایتهای معتبر خبری از آن نیست.


  1. david
   2

   واشینگتن تایمز خبر داده