Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
با همراهی چهره‌های هنری

«چهارشنبه سوری عیدانه در استکهلم»

2013 March 25

گزارش / گروه دوستانه‌ها در استکهلم

امسال خدا و خرما را باهم در مراسم چهارشنبه سوری نوزده مارچ، در «استکهلم» داشتیم. چرا که چهارشنبه سوری مصادف شده بود با شب قبل از سال نو. این نزدیکی شور و شوق جشن را بیشتر کرد به گونه ای که حدود ده هزار نفر در سرمای منفی هشت درجه و بارش مداوم برف در این مراسم عمومی در فضای باز شرکت کردند. جشنِ آتش در زبان سوئدی جای خودش را در جشن‌های ملی سوئد باز کرده و با بودجه زیاد و کیفیتی بسیار بالا با همکاری تئاتر ملی سوئد، انجمن آ.ب.اف و فرهنگ  و انجمن‌های دیگر برگزار شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

20130325-chaharshanbesoori-sweden-koocheh1

 هزاران ایرانی، ترک، لر، کُرد، افغانی، آذربایجانی به همراه سوئدی‌ها و ملیت‌های مختلف از اجرای هنرمندانی مانند: «مکس امینی کمدین آمریکایی ایرانی، طلا هادوی، خبرنگار تلویزیون و فیلمساز ساکن واشنگتن، هنگامه، کیوسک، آبجیز، لی دینه، ریباز، گلبانگ، روشانا، گروه رقص پرواز و البته حاجی فیروز» لذت بردند.

20130325-chaharshanbesoori-sweden-koocheh2

برای اولین بار در استکهلم،  به‌جز شب سال نو میلادی، آسمان مرکز شهر به مدت پنج دقیقه از آتش‌بازی نوروزی رنگین شد. این درحالی بود که در شروع جشن، با هماهنگی انجمن دانشجویان سوئد(پرسیس)،  دوازده دختر و پسر با لباس‌های محلی از اقوام مختلف ایرانی به صورت نمادین آتش‌های این جشن را روشن کردند. در طول جشن شرکت کنندگان در مقابل چشمان متعجب خارجی ها از روی آتش های مخصوص چهارشنبه سوری پریدند و سوئدی‌ها را هم در ≪زردی من از تو، سرخی تو از من≫ سهیم کردند.

20130325-chaharshanbesoori-sweden-koocheh3

در کنار این هیجانات، ما به پشت صحنه این جشن رفتیم و با تعدادی از هنرمندان مصاحبه کردیم. از جک‌های اصفهانی مجری برنامه، «مکس امینی» برای وزیر فرهنگ  سوئد در پشت صحنه تا ادعای آبجیز، درد دل هنگامه  و خاطرات روشانا از آکادمی گوگوش همه را برای آنها که در این جشن نبودند به اشتراک میگذاریم.

نوروزتان پیروز

کاری ازگروه دوستانه‌ها در استکهلم

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,