Saturday, 18 July 2015
17 May 2021
نوشیدنی‌ مخلوط برای پارتی

«افسانه‌خانه / سانگریا»

2013 March 28

افسانه هژبری / رادیو کوچه

afsaneh@koochehmail.com

همونطور که می‌دونید «سانگریا» یک جور «پانچ» یا همون مخلوط میوه و آب‌میوه و نوشیدنی الکلی هست که با شراب درست می‌شه و  از اسپانیا و پرتغال آمده. این نوشیدنی خوش آب و رنگ در روزهای گرم تابستونی خیلی‌ می‌چسبه، اما برای هر موقع دیگری از سال ، بخصوص در حال و هوای پارتی و جمع دوستانه و خانواد‌گی هم بسیار مناسبه. می‌شه گفت به اندازه تعداد ایده‌های موجود، انواع «سانگریا» وجود داره، می‌خوام بگم «سانگریا» رو با هر تعداد و انواع میوه‌ای که دسترسی یا دوست دارید می‌تونید درست کنید، و در حالیکه بن‌مایه‌ش میتونه شراب سفید یا قرمز باشه، یکی‌ از انواع برندی رو هم می‌تونید بهش اضافه بکنید یا نکنید. حالا من دور جور «سانگریا» رو این‌جا به عنوان مثال شرح میدم و بقیه رو می‌گذارم به عهده خلاقیت خود شما.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سانگریا هلو با شراب سفید

مواد لازم: یک بطر شراب سفید (ترجیحن «ریسلینگ»، «البرینو»، «شاردنی»). نیم پیمانه «شنپز» هلو. یک قاشق غذا‌خوری شکر. دو هلو قاچ شده (میتونید از هلو یخ زده استفاده کنید). یک پرتقال که با پوست بصورت گرد بریده شده باشه. یک انبه پوست گرفته و قاچ شده. نیم لیتر آب گاز دار.

20130327_Afsanehkhaneh_Sangria1

طرز تهیه: اول شراب و «شنپز» هلو رو در ظرف اصلی‌ یا تنگ بریزید و قاچ‌های هلو و پرتقال و انبه رو به اون اضافه کنید. شکر رو هم اضافه کرده و آهسته هم بزنید. تنگ رو دست کم برای یک ساعت در یخچال بگذارید و درست قبل از این‌که  سرو کنید، آب گاز در رو‌هم بهش اضافه کنید.  اگر هم نمی‌خواهید یک ساعت منتظر بمونید، راهش اینه که از قبل شراب سفید رو در یخچال نگه داشته باشید که حسابی‌ خنک باشه. و بعد از مخلوط کردن اجزای سانگریا بهش دو فنجان یخ اضافه کنید.

سانگریا توت‌فرنگی‌ با شراب قرمز

مواد لازم: یک بطر شراب قرمز (ترجیحن «کبرنه سووینیون»، «مرلو» یا «شیراز»). یک لیمو سبز، یک لیمو زرد و یک پرتقال که هر کدوم با پوست بصورت گرد بریده شده اند. یک قاشق غذا‌خوری شکر. یک فنجان توت فرنگی‌ قاچ شده. یک فنجان کمپوت آناناس، قاچ شده به همراه آبش.  نیم لیتر آب گاز دار. در صورت دلخواه، دو شات «جین» یا «تریپل سک».

20130327_Afsanehkhaneh_Sangria2

طرز تهیه: شراب قرمز رو در یک تنگ یا ظرف اصلی‌ سرو بریزید. قاچ‌های لیمو و پرتقال رو اندکی‌ (فقط اندکی‌) در شراب بچلانید، و سپس در ظرف بیندازید. آناناس، شکر و «جین» رو هم اضافه کرده هم بزنید و چند ساعت در یخچال بگذارید. درست قبل از سرو کردن، توت فرنگی‌ و آب گاز دار و اندکی یخ اضافه کنید.  اگر وقت ندارید چند ساعت صبر کنید، مثل مورد بالا، می‌تونید از شراب قرمزی که از قبل در یخچال بوده و حسابی‌ خنک شده استفاده کنید و بعد از مخلوط کردن همه اجزای «سانگریا»، با یخ زیاد خنکش کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,