Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
انفجار چندین مسجد در بغداد و کرکوک

«نماینده آیت‌اله سیستانی در کرکوک زخمی شد»

2013 March 30

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه ٢٩ مارچ (نهم فروردین)، انفجار چندین بمب جاگذاری شده در خودروها، چهار مسجد شیعیان در بغداد و یک مسجد در شهر کرکوک را در زمان برگزاری نماز جمعه در این مکان‌ها هدف قرار داد و باعث کشته شدن دست کم هجده تن شد.

به گزارش «شبکه الجزیره»، در جریان این بمب‌گذاری‌ها که ظرف مدت یک ساعت انجام شد، بیش از صد تن مجروح شدند و ممکن است آمار کشته‌شدگان افزایش یابد. در میان زخمی‌ها، نام «سید محسن البطاط» نماینده «آیت‌اله سیستانی»‌ و امام جماعت حسینیه «الرسول الاعظم» کرکوک به چشم می‌خورد.

سیدمحسن البطاط (سمت چپ) امام جماعت حسینیه رسول اعظم و نماینده آیت‌اله سیستانی در کرکوک

سیدمحسن البطاط (سمت چپ) امام جماعت حسینیه رسول اعظم و نماینده آیت‌اله سیستانی در کرکوک

تا لحظه تنظیم این خبر، هیچ گروهی مسوولیت حمله‌ها را برعهده نگرفته اما این انفجارها به صورت معمول، به گروه‌های سنی افراطی در عراق نسبت داده می‌شوند.

اواخر ژانویه گذشته، یک انفجار انتحاری دیگر در مسجد «سیدالشهدای» شهر «توز خورماطو»ی عراق، دست‌کم ٣۵ تن را کشته و ٧۵ مجروح بر جای گذاشته بود. این انفجار در حالی رخ داد که حاضران در مسجد، مشغول برپایی مجلس ختم عضوی از خانواده‌ی یک سیاست‌مدار شیعه بودند که روز سه‌شنبه کشته شده بود.

20130329-iraq-blasts-reuters-koocheh

عکس: رویترز

انفجار روز جمعه، در پی موجی از انفجارهای انتحاری و ترورها‌ صورت می‌گیرد که در ماه‌‌های اخیر، بیش‌تر در مناطق شمال عراق و حوالی بغداد، ده‌ها قربانی گرفت. اختلاف‌ها میان اهل سنت و شیعیان عراق در سطح سیاست‌مداران و گروه‌های مسلح هوادار آنان، بیم بروز یک جنگ فرقه‌ای را در این کشور افزایش داده است.

بیشتر بخوانید:

«انفجار انتحاری در عراق جان ده‌ها تن را گرفت»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,