Saturday, 18 July 2015
05 August 2021

«آیا این پایان «جهان» است؟ »

2010 February 06

ترجمه / رادیو کوچه

آیا این پایان «جهان» است؟ تصاویر ناسا نشان می‌دهد که نقشه دنیا در دبی در حال فرو نشستن در دریا می‌باشد. این چیزی است که نشان می‌دهد «جهان» برطبق اهداف مهندسان در دبی چطور خواهد شد، ولی اکنون در لبه‌ها ناهمواری بوجود آمده است.

تصویر گیج کننده مجمع الجزایر ساخته شده توسط بشر از بالای زمین توسط یک فضانورد ایستگاه فضایی بین‌المللی گرفته شده است

این در سمت راست، ساخت جزایر «جهان» را نشان می‌دهد، که در عمق کم در نزدیکی ساحل دبی نشسته است.

زمانیکه پروژه در سال 2003 آغاز بکار کرد، امید می‌رفت افراد مشهور و ثروتمند خیلی سریع 300 جزیره را بخرند که نشان‌دهنده نقشه جهان بود. حتا آنجلینا جولی و برد پیت هم گفتند که در مورد خرید اتیوپی فکر می‌کنند.

مشخصات نخل از این قرار است، پنج سال ساخت آن زمان برده، 11 میلیارد فوت مکعب شن و 47 میلیون تن سنگ برده است. به هر حال، بنظر می رسد که این پروژه هیچ گاه تمام نشود.

برطبق وب سایت «نگاه به زمین» متعلق به ناسا: در عکسی که توسط فضانورد گرفته شده مقدار بسیار کمی یا شاید هیچ از توسعه زیر ساخت «جهان» دیده نمی‌شود.

کار در داخل مرداب ساخته دست بشر سال گذشته به پایان رسید و سایت مخصوص به آن هم به طور نامشخصی ساکت شد. آخرین بروز رسانی به تاریخ اول اکتبر 2008 بر میگردد که خبر از اتمام کار فونداسیون میداد.

سپس در نوامبر 2009 «جهان» دبی که پروژه نخل در آن بود، خواستار مهلت برای باز پرداخت بدهی 26 میلیارد دلاری شد.

در حالی‌که به طوری رسمی پروژه به تعویق افتاده است، این جزایر به سرعت با یکدیگر ممزوج می شوند و نشانه‌هایی از فرو رفتگی دارند.

به ندرت اخباری بهتری از پالم الجمیره که در سمت چپ تصویر بالا می بینیم می شنویم. قسمت تزئینی مرکزی هتل 800 میلیون پندی آتلانتیس است که با شکوه و جلال خاصی در سال 2008 افتتاح شد.

این هتل مجلل دارای یک اکواریوم بسیار بزرگ و حتی دارای سویتی هست که شبی 13،000 پوند قیمت کرایه آن است.

این Joe Cita را از نخل تبدیل به پالم جمیرا کردو آنرا تبدیل به پالم جمیرا کرد که قرار بود یکی از جاذبه های اصلی دبی بشود.

ولی تعدادی از سازندگان هتل مثل دونالد ترامپ، بخاطر بحران اقتصادی جهان ساخت و ساز های خود را به تعویق انداخته اند.

توسعه دبی همیشه از جانب فعالان محیطی که می گفتند که ساخت جزایر مصنوعی به مناطق ساحلی آسیب می رساند و جریان آب را تغییر میدهد با مخالفت رو به رو شده است. این چیزها فقط در راستای مصرف بیشتر از اندازه برق و آب هستند.

این تصویر در 13 ژانویه 2010 توسط عضوی از هیئت اعزامی 22 نفره ISS گرفته شده است. وی از یک دوربین دیجیتالی  Nikon D2Xs ، سه هزار پوندی با اندازه کانونی 400میلی متر برای گرفتن عکس استفاده کرده است. سپس برای بهتر شدن شفافیت ارتقاء یافته است.

از فضانوردان خواسته شد که عکس زمین را بگیرند که ارزش زیادی هم برای دانشمندان و مردم داشت. مخصوصا این بنظر برای مردم خیلی با اهمیت بود و علاقه مند به دانستن چیزهایی درباره بزرگترین اشتباه دبی نشینان بودند.

1-   ناهمواری‌های دور لبه‌ها: توسعه جزایر «جهان» در نزدیکی سواحل دبی- بطوری که از فضا دیده می‌شود، بنظر نمی‌رسد که کاملا با نقشه در نظر گرفته شده تطابق داشته باشد.

2-   «جهان» کامل نیست: بنظر می‌رسد که پس از توقف عملیات احداث در سال گذشته، جزایر درحال مخلوط شدن با یکدیگرند

3-      توافق واقعی: زمین واقعا از فضا پیما چطور دیده می شود

4-      پروژه بلند پروازانه: تصویر گرافیکی نشان می‌دهد که چطور جزایر قرار بود که بنظر بیایند

منبع

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,