Saturday, 18 July 2015
26 October 2021
سیاست‌های دوگانه کشورهای اروپایی

«معضل نقاب در نروژ»

2013 April 06

 مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید.

مطلب وارده / مهیار فرآورده

چند سال پیش وقتی فردی به نام «وسته‌گورد» کاریکاتورهای محمد را کشید، گرچه رسانه‌های اسکاندیناوی نخست در انتشار آن‌ها احتیاج به خرج دادند، اما بالاخره روزنامه «یی‌لاندز ‌پوستن» دانمارکی با استدلال حمایت از آزادی بیان آن‌ها را منتشر کرد و پس از آن چند روزنامه دیگر نیز در سوئد، نروژ و فرانسه به انتشار آن‌ها پرداختند. گرچه نشر کاریکاتورها در «یی‌لاندز ‌پوستن»  از همان ابتدا با واکنش بخشی از مسلمانان و تحریم کالاهای دانمارکی روبرو شد، اما دیگر رسانه‌ها با علم به این واکنش‌ها‌ بارها گاریکاتور‌ها را چاپ کردند و در وب‌سایت‌های خود نیز انتشار دادند.

تا این‌جای ماجرا را همه می‌دانند، اما آن‌چه این مطلب به آن مربوط می‌شود پدیده دیگریست که دولت‌های اروپایی را از تصمیم قاطع در باره آن عاجز کرده است: «نقاب». حضور زنان و دختران نقاب‌دار در مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها.

من با نقاب می‌رم بیرون چون، من همه رو می‌بینم اما کسی منو نمی‌بینه

من با نقاب می‌رم بیرون چون، من همه رو می‌بینم اما کسی منو نمی‌بینه

دولت نروژ این معضل را به خود واحد‌های آموزشی واگذار کرده‌ که در این ارتباط یک مدرسه از حضور یک دانش‌آموز با نقاب در کلاس درس جلوگیری نموده و یک استاد دانش‌گاه نیز دختران نقاب‌دار را در کلاس‌های خود نمی‌پذیرد. مخالفین محرومیت زنان نقاب‌دار از حضور در کلاس درس، عقب‌ماندن و جدایی این گروه از زنان، از جامعه را مورد استدلال قرار می‌دهند.

چندی پیش مستندی در همین باره در کانال تلویزیون ان‌آر‌کی نروژ پخش شد که مرا واداشت چند طرح انتقادی در این زمینه بکشم. مجری برنامه از خانم نقاب‌دار مصاحبه‌شونده پرسید: وقتی تو با من صحبت می‌کنی طرز بیان و واکنش‌های گفتار خود را در چهره من می‌بینی در حالی‌که من از این حق طبیعی محرومم. خانم نقاب‌دار در پاسخ او اصرار داشت که تو نیز واکنش‌های مرا در نگاه و تون صدای من می‌بینی و معتقد بود که زنان صدر اسلام نیز به‌دین گونه حود را می‌پوشاندند.

این‌که چرا ایشان در زندگی از کلیه وسایل مدرن و مواهب دانش روز استفاده می‌کند اما در مورد پوشش به ١۴٠٠ سال پیش برمی‌گرد، مطب دیگری است.

از این نظر من با نقاب می‌رم بیرون

از این نظر من با نقاب می‌رم بیرون

من تحت تاثیر این استدلال مضحک قرار گرفته و در واکنش، ایده‌هایم را به تصویر کشیدم و چهار عدد از طرح‌هایی را که کم‌تر تحریک کننده بودند برای رسانه‌ها ارسال کردم. زیرا مخفی‌شدن افراد در زیر چنین پوشش‌هایی می‌تواند ارتباط مستقیم با امنیت داخلی نروژ داشته باشد. کسی نمی‌داند زیر آن پوشش چه کسی می‌رود و چه می‌تواند هم‌راه داشته باشد. از سه روزنامه بزرگ پایتخت و یک روزنامه در برگن، شهری در غرب نروژ، یکی با تشکر پاسخ «نه» داد و از دیگر رسانه‌ها تا امروز پاسخی دریافت نکرده‌ام.

آیا آزادی بیان در اروپا استثناهایی هم دارد؟ من این چهار طرح را برای «یی‌لاندز ‌پوستن» که برای اولین‌بار کاریکاتورهای محمد را منتشر کرد نیز خواهم فرستاد و این پرسش را مطرح خواهم کرد که آیا کاریکاتورهای محمد بیشتر تحریک‌کننده بودند یا طرح‌های نقاب تحریک‌کننده هستند!

  niqab3

البته من دنبال این ماجرا را خواهم گرفت و کار را به رادیو تلویزیون نروژ خواهم کشاند. اما بد ندیدم تا این‌جای مطلب را با مخاطب پارسی‌زبان نیز مطرح کرده باشم. در مقام مقایسه نیستم اما اگر به «آندرس بهرینگ بری‌ویک» که افکار ناسیونالیستی راست افراطی دارد تریبون داده بودند تا حرف خود را بزند شاید ٢٢ جولای و ترور جوانان حزب کارگر در «اوت‌اویا» پیش نمی‌آمد. این گفته هرگز عمل ارتکاب‌آمیز آن تروریست را توجیح نمی‌کند، اما می‌تواند اندرزی باشد برای کشورداری.

اگر حزب کارگر و یا حزب‌های غیر‌راست افراطی که در طول سال‌ها دولت‌ها را در دست داشته‌اند و خود را پرطرف‌دار می‌بیند و معتقدند ‌راست افراطی نیرویی ناچیز است، چه نیازی است که از ابراز عقیده آن‌ها جلوگیری شود.

niqab4

«بری‌ویک» بارها برای روزنامه‌ها مقاله فرستاده و از عقاید خود و طرف‌دارانش نوشته بود ولی هرگز منتشر نشد. گواینکه شحصیت‌های سیاسی خطوط کار رسانه‌ها را تعیین نمی‌کنند با این‌حال سیاستی که دولت‌ها پیش می‌برند می‌تواند در سازمان‌های دولتی و خصوصی تاثیرگذار باشد.

در تخمینی که مرکز آمار نروژ سال پیش از روند مهاجرت به کشور منتشر کرد، در سال ٢٠۵٠ جمعیت خارجی‌های ساکن اسلو (که نیمی از آن‌ها اکنون شهروند نروژ شده‌اند) از نروژی‌ها بیشتر خواهد شد! هم اکنون هستند مدرسه‌هایی در اسلو که دانش‌آموزان از پدر و مادر نروژی در اقلیت قرار دارند. از این روست که حزب‌های راست‌گرا در اروپا محدودکردن مهاجرت خارجی‌ها را در دستور کار خود قرار داده‌اند. می‌دانیم که کلیه کشورهای عضو سازمان ملل متحد، موظف‌اند هرساله یک حداقلی از پناهنده‌گان را بپذیرند.

در این‌جا سیاست‌های دوگانه کشورهای اروپایی قابل تعمق است. از سویی سلاح، وسایل مقابله با اجتماعات مردم و لوازم و تجهیزات شنود در اختیار رژیم‌های دیکتاتوری می‌گذارند و از سوی دیگر مردمی را که از دست آن قدرت‌ها فرار می‌کنند به پناهنده‌گی می‌پذیرند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. تهمورث
    1

    در اینکه مسئله حجاب نیز چون مسائل دیکری از این دست آلوده به سیاست شده و متاسفانه گروهی از این مسئله برای ایجاد هیاهو سوء استفاده میکنند شکی نیست . حجاب یک امر شخصی و نه اجتماعی است و شما با روبرو شدن با این مسئله احتیاج به مقداری سعه صدر و نیز توضیح بگردی.در جهان کشور هائی هستند که امر مبارزه بقول خودشان را با ابر قدرت ها بدین طریق جلو میبرند و پروائی از این ندارند که افرادی را با دادن شستشوی مغزی به ابزار این کار وادارند. یکبار برای زنده یاد شجاع الدین شفا پس از خواندن عقایدش جسارتن یادداشتی ارسال و از ایشان بعنوان استاد سئوال کردم که نقطه باور در دین و حقیقت در کجا است؟ متاسفانه اغلب کارگذاران و حتی تابعین عادی بعضی از کشور های اسلامی با سوء استفاده از آزادی در جوامع غربی هر کاری را بر اساس تعالیم خود آموخته را مجاز ولی نیم همین آزادی را در کشور های اسلامی برای غیر مسلمانان مجاز نمیدارند. در همین منطقه شما ببینید اغلب انجمن های اسلامی به آزادی و بدون هیچ محدودیتی بر گذار میشود و در این مورد نه کسی را باز خواست میکنند و نه تنبیه ولی بخوانید که در کشور های مسلمان چه تنگ نظریهائی برای اهل غیر مسلم در نظر نمیگیرند. چندی پیش برای بدرقه دوستی به فرودگاه رفته بودم و از دیدن خانمی سراپا پوشیده که جز دو چشمانش چیزی دیده نمیشد یکه خوردم و از دوستم که اتفاقن مسلمان و اعتقاداتی هم دارد سئوال کردم این را چطور تفسیر میکنی که جواب دادشاید ایشان اصلن مرد باشد و متاسفم که جوابی برایت ندارم. بیائید وجدانن کلاه خود را داور نمائیم که این ظاهر شدن بدین شکل در کجای اسلام تجویز شده که شما این چنین ظاهر میشوید ؟ جز اینکه برای اجرای سیستی خاص است و یا مسخره بازی . چون تا آنجا که سوادم اجازه میدهد در صدر اسلام و در حضور پیامبر خدا نیز زنان این چنین ظاهر نمیشدند که شما میشوید.