Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
مصطفی کواکبیان

«راه اصلاح‌طلبان از جنبش سبز جداست»

2013 April 07

خبر / رادیو کوچه

«مصطفی کواکبیان»، دبیر کل حزب اصلاح‌طلب «مردم‌سالاری» و نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ٩٢، آقایان مهرعلیزاده، معین، کروبی و هاشمی را به دلیل آن‌که در سال ١٣٨۴ به صورت جداگانه در انتخابات شرکت کردند، «اصلاح‌طلبان بدلی» خواند. وی هم‌چنین گفت که باید راه اصلاح‌طلبان را از جنبش سبز که شعارهای خارج از معیار سر می‌دهد، جدا دانست.

آقای کواکبیان طی مصاحبه‌ای که روز یک‌شنبه هجدهم فروردین توسط «خبرگزاری فارس» منتشر شد، در پاسخ به سوالی در مورد اصلاح‌طلبان اصلی و بدلی، گفت: «این موضوع را سایت‌ها می‌نویسند؛ ما اصلن اصلاح‌طلب اصلی و بدلی نداریم؛ اما اگر هم اصلاح‌طلب بدلی باشد آن‌هایی هستند که آقای احمدی‌نژاد را روی کار آوردند؛ یعنی کسانی که در سال ٨۴ اختلاف کردند و گفتند می‌خواهیم وزن‌کشی سیاسی کنیم یعنی مهرعلیزاده،‌ معین، کروبی و هاشمی که به صورت جداگانه در انتخابات شرکت کردند.»

20130407-kavakebian

وی ادامه داد: «در واقع باید بگوییم آن‌هایی که زمینه را برای اینکه آقای احمدی‌نژاد افتخار به ما بدهند و تشریف بیاورند، فراهم کردند وگرنه الان کسی اصلاح‌طلب بدلی نیست».

دبیر کل حزب مردم‌سالاری هم‌چنین درباره شاخص اصلاح‌طلبی گفت: «اصلاح‌طلب‌ها با براندازان و فتنه‌گران تفاوت دارند؛ بحث این است ما در چارچوب نظام می‌خواهیم اصلاحات ایجاد کنیم یعنی ما اصل نظام و حکومت را قبول داریم و نظام و قانون اساسی را پذیرفته‌ایم؛ ساختار را می‌پذیریم و بعد می‌گوییم اینجا عیب دارد و باید اصلاح شود اما براندازان اصل نظام را قبول ندارند».

وی هم‌چنین درباره تفاوت جنبش سبز با جریان اصلاح‌طلبی گفت: « قطعن با کسی که با اصل ولایت فقیه، مشکل داشته باشد مرزبندی دارم، چون من نظام و قانون اساسی را قبول دارم؛ یا کسی بگوید جمهوری ایرانی، معنا ندارد؛ امام خمینی به ما یاد داده است جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد یا اینکه بگویند غزه و لبنان را قبول نداریم این مسائل درست نیست؛ اگر جنبش سبز بگوید جمهوری ایرانی، آن وقت من جنبش سبز را قبول ندارم؛ لذا باید راه اصلاح‌طلبان  از راه جنبش سبز که بخواهد شعارهای خارج از معیارهای ما را سر بدهد تفکیک کرد».

آقای کواکبیان در بخش دیگری از مصاحبه خود گفت: «باید جنبش سبز ماهیت و افرادش مشخص شوند، چه گروهی هستند و ما آدم‌های این را بشناسیم و اینکه حرف‌شان چقدر می‌تواند مبنا باشد. من معتقد هستم هر کسی غیر از چارچوب نظام بحث بکند، قطعن اصلاح‌طلب نیست، اصلاح‌طلب بدلی هم اینهایی هستند که در خارج از چهارچوب نظام بخواهند یک اقدام شورش‌گرانه و یا انقلابی‌گری داشته باشند.»

وی هم‌چنین اضافه کرد: « اگر بگویند ما می‌خواهیم براندازان را از بین ببریم، ما می‌گوییم دست‌تان درد نکند». دبیر کل حزب مردم‌سالاری آمدن «سید محمد خاتمی» را نیز به عرصه انتخابات «فعلن منتفی» دانست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,