Saturday, 18 July 2015
15 January 2021
مجله خبری تاجیکستان

«حزب تاجیکستان نو به صحنه سیاسی آمد»

2013 April 08

کیومرث، عبدالعزیز/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

گروهی از اقتصاددان‌ها و سیاست‌شناسان تاجیکستان حزب نوی را با نام «تاجیکستان نو» تاسیس دادند. این حزب در آستانه انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان به صحنه سیاسی آمد و در صورت ثبت نامش در وزارت عدلیه نهمین حزب سیاسی در این کشور خواهد بود. حالا در تاجیکستان هشت حزب سیاسی رسمن فعالیت دارند، که‌ حزب «خلق دموکراسی»، «حزب نهضت اسلامی»، «حزب کومونیست» و «سوسیالیست» از جمله آن‌هایند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مسوولان «تاجیکستان نو» می‌گویند، حزب آن‌ها حزب افراد صاحب علم بوده، برای نجات این کشور از بحران اقتصادی و اجتماعی تشکیل شده است. آن‌ها در اعلامیه خود در باره تاسیس این حزب می‌گویند، «جامعه را نومیدی به آینده بهتر فرا گرفته است. نیروی قابل کار و عقلانی کشور را ترک می‌کند و محیط امروزه سیاسی و اقتصادی و اجتماعی کشورمان به ‌یک پیام نو، روحیه نو و تشبث نو نیاز دارد». در حالی که‌ به قول آن‌ها در بیست سال آخیر بی‌کاری ساکنان تاجیکستان رفع نشده، برعکس تمام نیروی ذهنی‌ روی به خارجه نهاده‌اند.

در راس این حزب تازه تاسیس «زید سعیداف»، از تاجران شناخته تاجیکستان قرار دارد، که‌ در گذشته پنج سال (از ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷) وزارت صناعت را بر دوش داشت. حالا رییس انجمن تاجران تاجیکستان بوده، شرکت ساختمانی هم دارد، که‌ چندی از منازل بلندآشیانه در «دوشنبه»، پایتخت کشور را بنیاد کرده است. آقای «سعیداف» در دوران جنگ داخلی تاجیکستان در آغاز سال‌های نودم قرن گذشته بیرون از کشور زیسته، بعد از امضای سازش‌نامه صلح در گروه مخالفین به تاجیکستان برگشته است.

اما در آستانه انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان تاسیس یافتن این حزب سیاسی برخی از صاحب نظران را به شک و شبهه برده است. آن ها می‌گویند، احتمال این کار دست حکومت کنونی است، که‌ با تشکیل حزب نو می‌خواهد برایش رقیبان خودی را آماده و از این راه انتخابات را شفاف ارزیابی بکند. در انتخابات گذشته ریاست جمهوری تاجیکستان در هفت سال پیش نیز دو حزب مخالف اصلاحات اقتصادی و حزب کشاورزی روی کار آمده بودند، که‌ بعدن نامزدهایشان در انتخابات اشتراک و اما برنده نشدند.

با این حال، کارشناسان می‌گویند، تا زمان ثبت نام حزب «تاجیکستان نو» باید منتظر ماند. چرا که‌ ثبت نام آن و یا رد شدنش نشان می‌دهد، که‌ تا کجا این حزب ساخته حکومت و تا کجا مستقل است. زیرا در سه سال اخیر وزارت عدلیه تاجیکستان کدام حزب و سازمان سیاسی را ثبت نام نکرده است. تا کنون حزب سیاسی «وحدت»، «حزب جوانان» و سازمان سیاسی «جنبش ملی تاجیکستان» برای ثبت نام تلاش کرده، ولی ناکام شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,