Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
در سن ٨٦ سالگی

«مارگارت تاچر درگذشت»

2013 April 08

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه هشتم آوریل، «مارگارت تاچر» نخست وزیر پیشین بریتانیا در سن ٨۶ سالگی درگذشت. «لرد تیم بل» سخن‌گوی خانواده تاچر، با تایید این خبر گفت: «با اندوه بسیار، مارک و کارول تاچر اعلام کرده‌اند که مادرشان بارونس تاچر صبح امروز در پی یک سکته، در آرامش درگذشت.»

«مارگارت هیلدا تاچر» (با لقب بارونس تاچر) از سال ١٩٧٩ تا ١٩٩٠ نخست وزیر بریتانیا بود. وی نه تنها طولانی‌ترین دوران تصدی این مقام را در تاریخ قرن بیستم بریتانیا داشت، بل‌که تنها زنی بود که ریاست دولت این کشور را در دست گرفت.

Margaret-Thatcher_1730892c

سیاست‌های محافظه‌کارانه «مارگارت تاچر» که از آن با عنوان «تاچریسم» یاد می‌شود، باعث شد تا وی را «بانوی آهنین» بخوانند. نخستین بار این لقب را روزنامه‌های شوروی سابق به خانم تاچر دادند.

دولت دست‌راستی تاچر سرسختانه با جنبش‌ها و اتحادیه کارگری در جدال بود. وی سرکوب جنبش‌هایی چون اعتراضات معدن‌چیان بریتانیا را در کارنامه دارد. «بابی ساندز» مبارز ایرلندی نیز در دوران نخست‌وزیری تاچر، بر اثر اعتصاب غذا در زندان درگذشت.

در دوران تصدی وی، جنگی میان بریتانیا و آرژانتین بر سر مالکیت جزایر فالکلند (مارویناس) رخ داد. دولت «مارگارت تاچر» پاسخ نظامی سنگینی به ورود آرژانتینی‌ها به جزایر فالکلند داد و با تصمیم وی به فرستادن نیروی دریایی بریتانیا به منطقه، یک درگیری تمام عیار در آب‌های اقیانوس اطلس آغاز شد. مقاومت نیروهای آرژانتینی پس از ٧۴ روز جنگ درهم شکسته شد و نبرد فالکلند با اعلام تسلیم ارتش آرژانتین به پایان رسید. این نبرد برای بریتانیا ٢۵٨ کشته و برای آرژانتین حدود ۶۵٠ کشته برجای گذاشت. این پیروزی در تثبیت موقعیت خانم تاچر در صحنه سیاسی بریتانیا بسیار موثر بود.

دولت ایالات متحده آمریکا، «مدال آزادی ریاست‌جمهوری»، عالی‌ترین نشان غیرنظامی این کشور را به «مارگارت تاچر» تقدیم کرده بود.

«دیوید کامرون»‌ نخست‌وزیر کنونی بریتانیا که با شنیدن این خبر، سفر کوتاه خود را به کشورهای اروپایی نیمه‌تمام گذاشت، در صفحه توییتر خود نوشت: «اندوه بزرگی بود که خبر درگذشت بانو تاچر را شنیدم. ما یک رهبر بزرگ، یک نخست وزیر بزرگ و یک بریتانیایی برجسته را از دست دادیم».

نخست وزیر اسبق بریتانیا که از سال ٢٠٠٢ به دنبال سکته‌ای خفیف، کمتر در مجامع عمومی ظاهر می‌شد، در اواخر عمر به بیماری آلزایمر دچار شده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. تهمورث
    1

    زمانی که دکتر محمد مصدق وزیر امور خارجه بود در نامه ای به سرپرسی سایکس وزیر امور خارجه انگلستان نوشت که ” اگر من انگلیسی بودم بوجود شما افتخار میکردم چون شما با تمام قوا در تلاش حفظ منافع بریتانیا میباشید, ولی بعنوان یک ایرانی با شما مخالفم چون منافع مملکت مرا میبرید ” ( نقل به مضمون) احوالات خانم تاچر از این بحث خارج نیست, شیر زنی در عرصه سیاست انگلستان که با عالم و دنیا بخاطر حفظ منافع بریتانیای کبیر جنگید که بایستی به ملت انگلیس بایستی تبریک گفت ولی از این زن بیزارم چون خون ناحق کودکان و جوانان ایرانی دستانش ر آلوده کرده. حمایتهای آشکار و پنهانش از صدام حسین بر همگان آشکار است و من بعنوان ایرانی که خطای ناحق در حق مملکتم را حتی بر برادرم نخواهم بخشید هیچگاه او را نخواهم بخشید هر چند فوت کرده باشد.