Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
توسط نهادهای امنیتی

«احضار فاطمه خردمند، روزنامه‌نگار»

2013 April 13

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه ٢۴ فروردین، «فاطمه خردمند» خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت به اداره پلیس امنیت تهران فراخوانده شد. «مسعود لواسانی» همسر این روزنامه‌نگار که پس از موج دستگیری گسترده روزنامه‌نگاران در بهمن ماه گذشته، از کشور خارج شده است، می‌گوید که این احضار، غیرقانونی است.

آقای لواسانی در گفت‌وگویی با «رادیو کوچه» در این باره گفت: «ماجرای مزاحمت‌های تلفنی و تماس‌های گاه و بی‌گاه نهادهای امنیتی و به طور مشخص وزارت اطلاعات پیش از خروج من از ایران وجود داشت؛ یعنی به صورت روتین هفته‌ای یک‌بار با همسر من تماس می‌گرفتند و بازجوها به بهانه‌های مختلف؛ چه پرس و جو درباره پرونده و چه مواردی مانند سرکشی به خانواده شهدای جنبش سبز و خانواده زندانیان سیاسی و پس از کوچک‌ترین تماسی با خانواده‌ها، همسرم را مورد پرسش قرار می‌دادند».

«مسعود لواسانی» می‌گوید که به این مطلب اعتراض دارد و می‌خواهد که این‌گونه تماس‌های غیر رسمی با همسرش پایان یابد. وی در این باره اظهار داشت: «پروسه قضایی پرونده همسرم در دستگاه قضایی در حال پی‌گیری بود و اگر نیازی به تماس در این باره وجود داشت، می بایست از کانال قوه قضاییه و مجرای قضایی صورت می‌گرفت و ارتباط بازجو با همسرم به هیچ شکل حقوقی و قانونی توجیه پذیر نبود».

 مسعود لواسانی و فاطمه خردمند در کنار فرزندشان

مسعود لواسانی و فاطمه خردمند در کنار فرزندشان

وی افزود: «بعد از اقدام برای دستگیری من و در یورش هشتم بهمن به مطبوعات، تماس‌های آنان ادامه داشت و پیش از اقدام به دستگیری من و پیش از حمله خیابانی و سو قصد به همسرم شاهدش بودیم. یک روز پیش از آن بازجو تماس گرفت و مرا تهدید به دستگیری کرد، همسرم را هم به شکلی تهدید کردند. این تماس دقیقا یک روز قبل از حمله به همسرم بود.»

آقای لواسانی می‌گوید که پس از خروجش از ایران، تماس‌ها از جاهای مختلف، بدون معرفی نام و نهاد تماس‌گیرنده، ادامه یافته است. وی درباره تماس روز شنبه نهادهای امنیتی با «فاطمه خردمند»، گفت: «تا این که امروز تماس گرفتند و ایشان را به پلیس امنیت احضار کردند. این مورد بعد از آن بوده که گفته بودند در خصوص حمله به شما می‌خواهیم گفت‌وگو کنیم. همسرم گفت چرا همان زمان ترتیب اثر ندادید و پس از گذشت دوماه می‌خواهید چه چیز را می خواهید پی‌گیری کنید؟. همسرم گفت اگر برای مساله حمله است، من شکایتی ندارم و اگر مورد، چیز دیگری است، احضار باید کتبی باشد».

«مسعود لواسانی» تاکید می‌کند که همسرش تا زمانی که احضاریه‌ای کتبی و قانونی به دستش نرسد، به هیچ احضار تلفنی‌ای ترتیب اثر نخواهد داد.

«مسعود لواسانی» خود یکی از روزنامه‌نگارانی است که در طول فعالیت حرفه‌ای خود در ایران، با بازداشت، فشار و شکنجه؛ و محکومیت‌های حبس و ممنوعیت از پرداختن به حرفه‌ی روزنامه‌نگاری روبه‌رو شد.

در پی یورش نیروهای امنیتی به دفتر روزنامه‌ها و نشریات در بهمن‌ماه گذشته و بازداشت گروهیِ اهالی رسانه، ماموران برای دستگیری او به سراغ‌اش رفتند اما موفق به بازداشت وی نشدند.

آقای لواسانی پس از چند هفته زندگی مخفی در ایران، توانست از کشور خارج شود. خروج او اما واکنش وزارت اطلاعات و سایت‌های وابسته به این وزارت‌خانه و سپاه پاسداران را در پی داشت. وی پیش‌تر در مصاحبه‌ای اختصاصی با «رادیو کوچه» گوشه‌ای از مشکلاتی که خود و خانواده‌اش با آن روبه‌رو شدند را شرح داده بود.

بیشتر بخوانید:

«عضو تحریریه خبرگزاری فارس، بازجوی من بود»

«حمله افراد ناشناس به فاطمه خرمند، روزنامه‌نگار»

«آن بیست دقیقه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,