Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
پس‌نشینی تند

«نبرد با روح چاوز»

2013 April 15

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

تا یکی دو هفته‌ی پیش نظرسنجی‌ها نشان می‌داد که نیکولاس مادورو به مدد سفارش‌های هوگو چاوز به مردم ونزوئلا پیش از مرگش، از رقیب انتخاباتی‌اش پیش است اما آخرین آمار نشان می‌دهد که در چند روز گذشته فاصله‌ها آنقدر به هم نزدیک شده است که نمی‌شود به راحتی رای به پیروزی او داد. رقیب انتخاباتی او فرماندار انریکه کاپریلس می‌گوید که ونزوئلا از آنچه او «چاوزیسم» نامید خسته شده است. مادورو اما هم‌چنان بر آرمان‌های سوسیالیسم پای می‌فشرد و وعده داده است در صورت پیروزی «سوسیالیسم قرن بیست‌ویکمی» را به اجرا بگذارد. اما گویا این راننده کامیون سابق، نزدیک شدن رقیبش به خود را باور کرده است و آن را نتیجه‌ی تبلیغات حریفش دانسته که بخشی از مردم ونزوئلا را گمراه کرده‌ است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

20130414-pas neshiniye tond-Torshizad-nabard ba rouhe chavez1

واقعیت این است که پیروزی هر یک از این دو گروه در انتخابات کشوری که یکی از بزرگترین ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد می‌تواند بر معادلات سیاسی کل دنیا و هم‌چنین منطقه‌ی آمریکای جنوبی تاثیرات جدی داشته باشد. انتخابات امروز که از شش صبح تا شش بعدظهر ادامه خواهد یافت در صورت استقبال مردم بیشتر به درازا خواهد کشید. در عین حال هر دو کاندیدا از طرفدرانشان خواسته‌اند تا هر چه زودتر به پای صندوق‌ها بروند و خود را برای تقلب احتمالی آماده کنند، اتفاقی که در صورت نزدیکی آرا و با توجه به بی‌اعتمادی متقابلی که میان دو رقیب وجود دارد می‌تواند به تشنج در این کشور بیانجامد. موضوع دیگری که دو طرف را نگران کرده است عدم مشارکت وسیع مردم در انتخابات این دوره به سبب خستگی از چند دوره انتخابات نزدیک به همی است که در ونزوئلا برگزار شده است.

مادورو خود را پسر چاوز خوانده است و طرفدارانش در شعارهای انتخاباتی به روح چاوز قسم می‌خورند که به مادورو رای خواهند داد. اما واقعیت این است که او در صورت پیروزی باید نخست تلاش کند تا در این وضعیت متزلزل، ابتدا کاریزما و محبوبیت چاوز را برای خود کسب کند و سپس وعده‌های چاوز برای بیمه‌ها و خدمات درمانی را تحقق بخشد. سرسپردگی بیش از حد مادورو به آرمان‌های چاوز به همان اندازه که می‌تواند به پیروزی‌اش در انتخابات کمک کند شاید در صورت موفقیت برایش دردسرساز هم باشد چرا که ونزوئلا دیر یا زود احتیاج دارد تا مشکلات چهارده ساله‌ی خود را با ایالات متحده‌ی آمریکا حل کند و این نیاز به یک چرخش تاریخی دارد که معلوم نیست مادورو قادر به انجامش هست یا نه.

20130414-pas neshiniye tond-Torshizad-nabard ba rouhe chavez2

مادورو در نطق‌های انتخاباتی‌اش برای پیروزی دست به دامان هر چیزی شد از پرده برداشتن از توطئه‌ی مخالفان برای قتلش تا دیدار با روح چاوز در شکل یک پرنده. او هم‌چنین بارها از رقیبش کاپریلس به عنوان یک بچه‌بوژوای نازپروده که قصد دارد تا این کشور را به کام امپریالیسم ببرد یاد کرده است. در مقابل انریکه گفته است که ونزوئلا از ماندن در گذشته خسته شده‌ و می‌خواهد تا به جلو حرکت کند. او از کاهش ارزش پول ملی این کشور در دوران زمام‌داری سوسیالیست‌ها انتقاد کرده و گفته است که به یک الگوی اقتصادی موفق مانند برزیل می‌اندیشد. او آشکارا اعلام کرده است که در صورت پیروزی از بخشش درآمد سرشار نفت ونزوئلا به کشورهایی هم‌چون کوبا جلوگیری کرده و از کشورهایی هم‌چون ایران، بلاروس و سوریه فاصله خواهد گرفت. انریکه با وجود آنکه از خانواده‌ی ثروت‌مندی می‌آید اما موتورسیکلت سوار می‌شود و هم‌چون مردم طبقه‌ی متوسط لباس می‌پوشد. کاپریلس نبرد دشواری در پیش دارد که در پس آن خاطره‌ی شکست به رقیب سوسیالیست‌اش پنهان است. او باید با روح چاوز بجنگد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,