Saturday, 18 July 2015
22 February 2020
پس‌نشینی تند

«فرمول یک در بحرین، تهدید یا فرصت؟»

2013 April 16

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

اکنون دیگر در تمام دنیا این یک اصل پذیرفته شده است که حاشیه‌ی رویدادهای ورزشی، هنری و یا ملی می‌تواند از سویی بهترین و آسان‌ترین راه برای رساندن صدای مخالفان به گوش جهانیان باشد و از طرف دیگر فرصتی برای تهدیدات امنیتی و حملات تروریستی. شاید از همین روی باشد که مسابقات فرمول یک در بحرین به این میزان در کانون توجهات جهانیان قرار گرفته باشد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

برگزار کنندگان مسابقات «فرمول یک» در آستانه‌ی شروع جنجال‌برانگیز آخرین مرحله‌ی امسال در منامه، پیشنهاد داده‌اند تا دولت بحرین با مخالفان و معترضان وارد مذاکره شود. هم‌زمان با اعلام این درخواست رییس و صاحب‌امیتاز امور تبلیغاتی این مسابقات از دولت بحرین، ائتلاف مخالفان نیز برای شروع دور تازه‌ای از اعتراضات، فراخوانی به نام «شعله‌های آتشفشانی» داده‌اند که بدون شک این کشور را با مرحله‌ی جدیدی از اغشتاشات و شورش‌ها روبرو خواهد کرد. برگزاری مناسب این رویداد که از روز دوشنبه آغاز شده است از یک جهت برای دولت بحرین یک پیروزی خواهد بود و از دیگر سو فرصت مناسبی است برای بیان اعتراضات اکثریت شیعه‌نشین این کشور.

a1«اکلستون» Ecclestone مدیر برگزاری این مسابقات از مخالفان شیعه درخواست کرد که این اتفاق شیرین را در کام مردم این کشور تلخ نکنند. او گفت که:

«بحث و جدل‌هایی که به ورزش مربوط نمی‌شوند نباید بر جو این رویداد تاثیر منفی بگذارد. برخی فکر می‌کنند که این اشتباه ماست که آنها دچار مشکل هستند! ما احساس آنها را درک می‌کنیم اما من کسی هستم که در اوج دوران آپارتاید نیز این مسابقات را در آفریقای جنوبی برگزار کردم.»

برگزاری هر دوره فرمول یک در بحرین، 40 میلیون دلار درآمد نصیب برگزارکنندگان این مسابقات می‌کند و به همین جهت است که مدیران آن هیچ دوست ندارند تا این رویداد لغو شود. اما تجربه‌ی سال گذشته نشان داد که با وجود جو متشنج در این کشور نباید انتظار استقبال شایان مردم از این مسابقات را داشت. پارسال و در حاشیه‌ی این رویداد درگیری‌های زیادی میان نیروهای امنیتی و طرفداران بهار عربی درگرفت که تلاش می‌کردند تا این مسابقات را لغو کنند. صدای پرتاب گازاشک‌آور و انفجار کوکتل مولوتوف‌های دست‌ساز گاهی بلندتر از آن چیزی بود که از مسیر رقابت اتومبیل‌ها به گوش می‌رسید. امسال انتظار پیش‌آمدهای ناگوارتری می‌رود چرا که گفت‌وگوهایی که در سال قبل میان اپوزیسیون و دولت‌مردان این کشور در حال انجام بود نیز متوقف شده است و این شرایط و جو امنیتی را دشوارتر می‌کند.

a2

مدیر فرمول یک در این باره می‌گوید:

«من با دو طرف ماجرا یعنی موافقان و مخالفان گفت‌وگو کردم. این خیلی مشکله که بگی حق با کیه یا چه کسی اشتباه میگه، حتا بعضی وقت‌ها هر دو طرف برداشت غلطی از ماجرا دارن. راستش من احساس هر دو طرف رو درک می‌کنم. اما انسان همیشه آدم‌های رو پیدا می‌کنه که تو هر شرایطی می‌خوان شورش کنن.»

وقتی از او پرسیده شد که آیا امنیت برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان در این مسابقات را تضمین می‌کنید او در پاسخ گفت:

«من فکر نمی‌کنم آدم‌هایی که من دیدم و با اونها حرف زدم انسان‌های بدی باشند و هدفشون این باشه که به کسی آسیب برسونن. مشکل اینه که شما مردمی رو پیش رو دارین که می‌خوان از این مسابقات برای زدن حرف‌هایی استفاده کنن که در حالت عادی حکومتشون این اجازه رو به اونها نمی‌ده. من به اونا گفتم که اگه شما بخواهید قدرت رو در این کشور به دست بگیرین بهتره که کشور قدرتمند و قابل احترامی برای جهانیان رو تحویل بگیرید تا هیچ چیز رو. من براشون تجربه‌ی ناگوار سوریه رو مثال زدم و گفتم که در موقیت فعلی در اختیار گرفتن اداره این کشور برای شورشیان مثل به عهده گرفتن بازپرداخت یک قرض بزرگه تا یک سرمایه‌ی قابل توجه و بهتره اونا کاری نکن که کشورشون شبیه سوریه بشه.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,