Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
نگاهی به جریانات روز

«اصلاح طلبان پر مدعا»

2013 May 01

شهرزاد / رادیو کوچه

بر سر آمدن یا نیامدن آقای «خاتمی» این روز‌ها بحث زیاد است و با این که خودش اعلام کرد که نمی‌آید اظهار نظر‌ها و خواهش‌ها و تمنا‌ها و تهدید‌ها هم چنان ادامه دارد. به راستی در چنین شرایطی که همه راه‌ها بسته و قفل زده شده، مشکل اصلی اصلاح طلبان آمدن یا نیامدن خاتمی است؟ اگر خاتمی بیاید و بر فرض محال تایید هم بشود چه حرکتی در جهت مردم می‌تواند انجام دهد؟ این تعداد انسان که کشته شدند در این چند ساله، و این که می‌بینیم حتی یک گام نظام عقب نرفته از حرفش، این معنی را به خوبی آشکار می‌کند که پیروزی هر اصلاح طلبی برابر است با دادن بهای گزاف به نظام و معامله کردن بر سر هیچ.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اصلاح طلبان پس از اتفاقات و اعتراضات ۸۸ هیچ‌گاه تکلیف خود را با هیچ کس و هیچ چیز به درستی روشن نکردند. همیشه نقش طلب کاران از همه گروه را بازی کرده‌اند بدون هیچ توضیحی طوری که گویا اصولن همه به آن‌ها بدهکار هستند؟ لحن و نوع ادبیات شان شیوه خاصی گرفته. گویا در آن اتفاقات فقط آن‌ها هزینه دادند و بقیه گروه‌ها یا حتا مردم عادی هیچ کاره بودند. به واقع چه می‌خواهند؟ و چه کرده‌اند که در قبال آن تا این حد طلب کار زمین و زمانند؟

neda

وقتی به گذشته و دوران انقلاب ۵۷ بازمی گردیم هر آن چه حرکت بی‌خردانه و شتاب زده انجام شده از سوی کسانی است که امروز نام اصلاح طلب یا خط امامی بر خود نهاده‌اند. از گرفتن سفارت آمریکا بگیر تا چشم بسته همه چیز را توجیه کردن. تا سال‌ها عده بی‌شماری از آن‌ها نپذیرفتند که بسیاری از کارهایی که کردند، اشتباه بوده، بعد از آن که چند تایی با ده نوع شرط و شروط قبول کردند که مثلن بالا رفتن از «سفارت آمریکا» کار درستی نبود، به جای این که بقیه هم تبعیت کنند شروع به ماست مالی صحبت‌های هم فکران خود کردند. در ضمن انتظار عجیبی از من و شما دارند و آن این است که بدون هیچ دلیلی آن‌ها را پیشرو، مدرن و متفاوت از تندروان بدانیم.

چرا؟ چه چیزی و چه دلیلی باعث می‌شود که من تفاوت بنیادین در شمای اصلاح طلب و یک تندروی مذهبی ببینم؟ او اسلام را از سیاست جدا نمی‌بیند شما هم همگی بار‌ها و بار‌ها گفته‌اید که دین از سیاست جدا شدنی نیست و فقط نوع قوانین باید در صورت توافق تغییر کند.

2

به راستی مردم در این مقطع تاریخی نشان دادند که از مردان و زنان و سیاست بهتر اوضاع را سنجیده‌اند و به خوبی در قبال همه اتفاقات سکوت کرده‌اند. خرد جمعی در یک ملت گاهی خودش را به همین سادگی نشان می‌دهد. هر حرکتی که مردم به صورت جمعی و اجتماعی انجام دهند در این آشفته بازار سیاست ایران، سندش به نام کسی خواهد خورد که استحقاقش را ندارد. پس بهترین کار فعلن همین سکوت است.

مردم به حق و به درستی برای تغییر در سال ۸۸ قیام کردند و از جایی و زمانی سکوت را ترجیه دادند و هر چه همه فریاد زدند که سکوت بس است حرکتی نکردند. تفسیر‌های فراوانی شد و مردم ایران را ترسو خواندند و با مردم کشورهای عربی مقایسه شدند و این که آن‌ها با شجاعت سرنوشت شان را رقم زدند و چه و چه…

ولی خنده دار این جاست که به فاصله کوتاهی مشخص شد پشت آن انقلاب‌های عربی آن چنان که تصور می‌شد اندیشه اجتماعی نبود و نتیجه آن چیزی که پیش بینی می‌شد نبود. اصولن مشخص شد که خواسته انقلاب‌های عربی با جنبش سبز فاصله زیادی داشت. بگذریم که هنوز هم کسانی چشم بسته مقایسه می‌کنند و نتیجه می‌گیرند که مردم ایران کم کاری کردند.

3

در بین همه این گفته‌ها و نظرات کار‌شناسی گاهی به متن‌هایی بر می‌خورم که مثلن مدعی است مردم باید با حمایت قوی از آقای خاتمی دین خود را به «مهندس موسوی» ادا کنند. گویا عده‌ای باور دارند که مردم ایران به مهندس موسوی دینی ادا نشده دارند و این که او در زندان است تقصیر سکوت مردم است! مدتی پیش متنی از سوی مهندس موسوی در برخی رسانه‌ها چاپ شد که مردم را به حمایت از آقای خاتمی فرا می‌خواند. و البته به فاصله کوتاهی تکذیب و از سایت‌های مبدا حذف شد. این گونه حرکت‌ها برای جذب مردم به سوی حمایت کردن از خاتمی است. ولی اصلاح طلبان به راستی زمان را گم کرده و فراموش کرده‌اند که در این مدت چه اتفاقاتی برای مردم افتاده و از خود آن‌ها چه تعداد اشتباه سر زده و امروز هر کسی که در پروسه انتخابات و کاندید شدن قرار بگیرد از دید تعداد بسیاری از مردم، هم راه و هم گام با نظام است. چه از این تعبیر خوش شان بیاید و چه نیاید.

ظاهرن هنوز عمق موضوع را به خوبی در نیافته‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


  1. vahid
    1

    matlab sathi va besiar zaifi bood. hads va gomane nevisandeh bishar shabih e ghor ghor haye tooye taxi bood!