Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
بیستم بهمن – نهم فوریه

«تقویم تاریخ»

2010 February 09

گزیده‌ای از مناسبت‌های امروز در تاریخ:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

·       867 – «یعقوب لیث» مبارز خستگی ناپذیر راه تجدید استقلال و یک‌پارچگی ایران و قهرمان ملی کار آزادکردن هرات، بامیان، بلخ، کابل، غزنه و بُست از سلطه عرب را در این روز تکمیل کرد.

·       1828 – منطقه نخجوان که طبق قرارداد ترک مخاصمه ایران و روسیه موسوم به «ترکمن چای» از ایران جدا شده است نهم فوریه سال 1924 از سوی دولت مسکو به صورت یک منطقه خود مختار اعلام شد. قرارداد ننگین ترکمن چای هم بمانند قرارداد گلستان با پادرمیانی انگلستان به سران وقت تهران قبولانده شده بود.

·       1333 – کار خانه‌سازی در اراضی نارمک واقع در شرق تهران که به اقساط و به متری چهل ریال به کارمندان دولت و معلمان تهران فروخته شده بود از سوی بانک ساختمانی(بانک مسکن امروز) متعلق به دولت آغاز گردید و در مدتی کم‌تر از 3 سال، هزار خانه دو و سه اطاقه ویلایی در این اراضی ساخته شد.

·       1874 – سالروز درگذشت «ژول میشله Jules Michelet» مورخ مشهور فرانسوی که در 75 سالگی درگذشت. مهم‌ترین کار وی نگارش «تاریخ فرانسه» است که برای این کار سی سال وقت صرف کرد.

·       1441 – «علی‌شیر نوایی»شاعر معروف قرن پانزدهم به دنیا آمد. علیشیر به زبان فارسی و ترکی شعر سروده است. وی سال‌ها در شهر هرات می‌زیست و موردتوجه سلطان حسین میرزای تیموری بود. معروف ترین دیوان علی‌شیر «خمسه» عنوان دارد که آن را به سبک نظامی گنجوی سروده است.

·       ۱۹۶۹ – بویینگ ۷۴۷ برای اولین بار به پرواز درآمد.

·       ۱۸۸۱ – درگذشت «فئودور داستایوفسکی» نویسنده روس. ویژگی منحصر به فرد آثار وی روانکاوی و بررسی زوایای روانی شخصیت‌های داستان است.

·       1386 – «ژازه تباتباای (طباطبایی)» نقاش، مجسمه‌ساز، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس ایرانی در 77 سالگی در تهران درگذشت. او «نگارخانه هنر جدید» را که اولین نگارخانه ایران و یکی از مراکز فرهنگی مهم زمان خود بود تاسیس کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,