Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
در آستانه 22 بهمن

«۲۲ بهمن شمال رفتن ممنوع!»

2010 February 09

نامه رسیده/ رادیوکوچه

دوستان عزیز نکته به نظر من مهم و نگران‌کننده‌ای پیش آمده که از شما خواهش می‌کنم در وبلاگ‌ها و رسانه‌هایی که دسترسی دارید به هر نحوی که صلاح می‌دانید اطلاع رسانی کنید.

در اهمیت و سرنوشت سازی راهپیمایی 22 بهمن امسال گمان نمی‌کنم نیازی به قلمفرسایی من باشد. در عمل نوعی رفراندم خیابانی است که البته حکومت از تمام امکانات دارد استفاده می‌کند و علاوه بر بسیجی‌ها و نظامی‌ها و دولتی‌ها در استان تهران از سایر استان‌ها هم دارد نیرو اعزام می‌کند. یک مقداری طرفدار مردمی هم که طبعن دارد.

از این سو بدشانسی بزرگی حاصل شده و آن این است که از 22 بهمن تا 6 روز بعد کشور عملن یک هفته تعطیل است و همان‌طور که می‌دانید در این طور مواقع جمعیت تهران از نصف هم کمتر می‌شود. طبیعی هم هست که بیشتر جمعیت به سفر رفته هم از اقشار میانی و طبقه بالای تهران هستند.

من این روزها دوستان زیادی را می‌بینم که می‌خواهند در راهپیمایی شرکت کنند اما عملن به سفر خواهند رفت. هر کس هم فکر می کند «حالا من یکی می‌رم شمال چیزی نمیشه که» و ممکن است به همین سادگی 22 بهمن به یک فاجعه ختم شود. (در تاریخ انتخابات جهان هم مواردی داشته‌ایم که نامزدی که در تمام نظرسنجی‌ها پیروز بوده در آخرین لحظات به خاطر این‌که هرکس فکر کرده «حالا که رای می‌آورد چرا من به خودم زحمت رای دادن بدهم» عملن شکست خورده) یادمان باشد که اگر جمعیت سبزها در راهپیمایی تهران کم باشد نه فقط سرکوب شدید خواهند شد بلکه دستگیری‌هایی وسیعی بعد از 22 بهمن صورت خواهد گرفت.

من این مطلب را نمی‌توانم در وبلاگ خودم بنویسم چون اولن با وجود فیلترینگ شدید دسترسی به مدیریت وبلاگم خیلی برایم سخت شده. ثانین دقیقا لب مرز دستگیری قرار دارم و با انتشار چنین مطلبی به نام خودم قطعن دستگیر خواهم شد.

اما از آن سو احساس می‌کنم کسی متوجه این خطر بزرگ که ممکن است خیلی «شوخی شوخی» اتفاق بیفتد نیست و خیلی نگرانم. از این رو برای شما دوستان که می دانم دسترسی آزادتری به رسانه‌های جمعی، وبلاگ‌ها و سرخط‌های خبری دارم این نامه را می‌فرستم و امیدوارم با یاری شما دوستان –به هر طریقی که صلاح می‌دانید- موج هشداردهنده‌ای در این دو روز باقیمانده به راه بیافتد نظیر همان موجی که کمپین تبلیغاتی اوباما در روزهای آخر منتهی به رای‌گیری به راه انداخت و با نگرانی از همه دعوت کرد گول بالا بودن اوباما در نظرسنجی‌ها را نخورد و حتمن هر کس برود و رای بدهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,