Saturday, 18 July 2015
17 May 2021
در ایران

«شمارمبتلایان به آنفلوآنزای خوکی به ۱۹۶نفر رسید»

2009 August 14

رادیو فردا

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت اعلام کرد تاکنون ابتلای ۱۹۶ نفر به آنفلوآنزای خوکی در ایران به تایید رسیده‌است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، محمد مهدی گویا در سمینار یک روزه آنفلوآنزای خوکی در کرمانشاه، میزان پراکندگی این بیماری در ایران را تشریح کرد و تصریح کرد که این بیماری به دلیل شیوع آن در کشور، از این پس بیشتر منشأ داخلی دارد تا خارجی.

20090814_dan_swinflu1
عکس ترئینی است


این مقام وزارت بهداشت درباره چگونگی شیوع این بیماری درایران گفت: «۵۵ درصد از افراد شناسایی شده در خصوص این ویروس، زایرانی هستند که از حج بازگشته‌اند، ۱۰ درصد نیز مسافرانی بوده‌اند که از تایلند آمده‌اند و با توجه به اینکه ۱۶درصد موارد ابتلا به دلیل تماس با افراد مبتلا در داخل کشور بوده است، می‌توان گفت که منشأ بیماری دیگر به خارج از کشور مربوط نمی‌شود و سیکل گردش ویروس در [داخل] کشور آغاز شده‌است.»

می‌توان گفت که منشأ بیماری دیگر به خارج از کشور مربوط نمی‌شود و سیکل گردش ویروس در [داخل] کشور آغاز شده‌است

در هفته‌های گذشته نیز، مقام‌های بهداشتی اعلام کرده‌بودند، بیشتر بیماران کسانی بودند که به تازگی از سفر خارجی و مخصوصاً سفر حج بازگشته‌اند. به دنبال آن مقام‌های بهداشتی در ایران نیز از آماده‌باش واحدهای درمانی مستقر در ورودی‌های هوایی، زمینی و دریایی کشور خبر داده و وزارت بهداشت نیز از شهروندان ایرانی خواسته بود از سفرهای غیر ضروری به مناطق آلوده خودداری کنند.

به گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت در تاریخ ۲۶ خرداد امسال نخستین مورد از این بیماری در کشور شناسایی شده و پس از دو ماه شمار مبتلایان به این بیماری به ۱۹۶ نفر افزایش یافته است که از این تعداد ۱۳۲ نفر مرد و ۶۴ نفر زن هستند.

محمدمهدی گویا گفت از میان کسانی که بیماری آنها به تایید رسیده، ۲۳ نفر در مشهد، ۲۱ نفر دز اصفهان، ۴۱ نفر در تهران و یک نفر نیز در کرمانشاه هستند.

پیش‌تر یک مقام بهداشتی در استان هرمزگان روز از مرگ یک زن باردار بر اثر به ابتلا به آنفلوانزای خوکی در جزیره قشم خبر داده بود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت قدرت اشاعه این بیماری را «سه برابر آنفلوآنزای مرغی» دانست و اظهار داشت که در «۹۸ درصد» موارد ابتلا به این بیماری خفیف است.

در همین‌حال «محبوبه حاجی‌ عبدالباقی» متخصص عفونی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، دلیل اصلی افزایش لحظه به لحظه آمار و ارقام سرایت این بیماری، عدم رعایت بهداشت فردی از سوی افراد حامل این ویروس ارزیابی کرد.

در حال حاضر تنها با رعایت نکات بهداشتی می‌توانیم گام بزرگی در جهت جلوگیری از همه‌گیر شدن آنفلوآنزای خوکی برداریم

این عضو کمیته کشوری مبارزه با آنفولانزای خوکی گفت: «در حال حاضر تنها با رعایت نکات بهداشتی می‌توانیم گام بزرگی در جهت جلوگیری از همه‌گیر شدن آنفلوآنزای خوکی برداریم.»

به گفته این متخصص، گروه‌های در معرض خطر آنفلوآنزای خوکی افرادی هستند که ضعف سیستم ایمنی دارند؛ کودکان زیر ۵ سال، زنان باردار، بیماران ریوی مزمن، بیماران قلبی، افراد تحت شیمی درمانی، مبتلایان به نارسایی‌های کبد و افراد بالای ۶۵ سال از جمله گروه‌هایی هستند که به گفته محبوبه حاجی عبدالباقی خطر ابتلا به این بیماری بیشتر آنها را تهدید می‌کند.

متخصصان تب، سرفه، گلودرد، سردرد، اسهال و استفراغ، آبریزش بینی و دردهای عضلانی از علایم بیماری آنفلوآنزای خوکی برشمرده‌اند.

هر روز بر شمار کسانی که بر اثر ابتلا به بیماری آنفلوآنزای خوکی جان خود را از دست می‌دهند، افزوده می‌شود، در این بین گمانه‌زنی در مورد پیامدهای احتمالی همه‌گیری این بیماری ادامه دارد.

تا به حال سازمان بهداشت جهانی چندین بار درجه خطر همه‌گیری این بیماری در جهان را افزایش داده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|