Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
گزارش خبری علمی

«رابطه مادران آسیب دیده با فرزندانشان»

2013 May 12

دکتر آویده مطمئن فر / رادیو کوچه

avideh@koochehmail.com

بنابر یک مطالعه جدید از دانشگاه «نوتردام Notre Dame»، به نظر می‌رسد که مادرانی که خود در کودکی مورد سو‌استفاده جنسی قرار گرفته‌اند، غفلت و یا سایر تجربیات آسیب‌زا را تجربه کرده‌اند، از صحبت با کودکان خود در مورد تجارب عاطفی کودک اجتناب می‌کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بر اساس این مطالعه، که در «جامعه پژوهش توسعه کودکان» در نشست دوسالانه ۲۰۱۳ در شهر سیاتل انجام گرفت، تعدای از مادرانی که از سطح کم درآمد جامعه هستند و خود صدمات روحی و جسمی دوران کودکی را تجربه کرده بودند، مورد مطالعه قرار گرفتند. همه این مادران علایم « اجتناب پس از سانحه» را نشان می‌دادند که با عدم تمایل مشخص به پرداختن به افکار، هیجانات، احساسات و یا خاطرات آن حادثه همراه است. این اجتناب با توانایی مادران از صحبت با کودکان خود در مورد احساسات کودک تداخل دارد و منجر به کوتاه‌تر کردن یا کم‌عمق کردن مکالمات این مادران با فرزندان خود می‌شود. آن‌ها هم چنین از سوالات به اصطلاح «ادامه دار بدونِ جوابِ نهایی» که مشارکت کودک را تشویق نمی‌کند استفاده می‌کنند.

20130512_Avideh_MedicalNews_AbusedMothers_Pic1

بنابر گفته روانشناسان متخصص کودکان در معرض خطر و بدرفتاری،  علایم اجتناب پس از حادثه تاثیر منفی بر رشد شناختی و عاطفی کودکان دارند. و شناسایی مکانیسم هایی که از طریق آن‌ها می‌توان چگونگی رابطه سابقه آسیب مادر را با توانایی او در برقراری ارتباط موثر با فرزند خود درک کرد بسیار مهم به نظر می‌رسد. بنابراین این یافته ها هم چنین پیامدهای موثری برای مداخله درمانی اینگونه اختلال‌ها خواهد داشت زیرا اجتناب که به عنوان یک مکانیسم مقابله ای توسط این مادران استفاده می‌شود به احتمال زیاد به اختلال بیشتر عمل کرد روانی خواهد انجامید.

در یک تحقیق دیگر که اخیرن در مجله «کودک آزاری و غفلت» منتشر شده بود، محققان به این نتیجه رسیده بودند که بسیاری از پدر و مادرهایی که خود در کودکی تحت آزار جنسی قرار گرفته بودند و یا تروماهای دیگری را در دوران کودکی تجربه کرده بودند، می‌توانند با موفقیت به استفاده از احساسات  پیچیده تر و غنی تر از خاطرات، با کودکان خود در سنین پیش دبستانی، آموزش داده شوند. این آموزش‌ها با افزایش توانایی‌های شناختی کودکان در توسعه حافظه، زبان و سواد مرتبط. شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,