Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
سوت

«نگاهی بر مسابقات جام حذفی»

2010 February 10

محمدرضا/رادیوکوچه

با جدى شدن مسابقات جام حذفى و ورود رسمى تیم‌هاى لیگ برترى به این مسابقات، مى‌توان به این نتیجه رسید که فوتبال باشگاهى ایران حالا باید توان خود را در ۲ جبهه به نمایش بگذارد. جبهه اول مسابقات لیگ ملى است که در چهارسطح برتر، اول، دوم و سوم پی‌گیرى مى‌شود و جبهه دوم جام حذفى است که در تمام دنیا با عنوان «کاپ» شناخته مى‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


جام حذفى همواره فرصتى براى شناخت استعدادهاى تازه و کشف چهر ه‌هاى جدید بوده و هست. چهره‌هایى که در تیم‌هاى محلى حضور دارند و از فرصت به وجود آمده براى بازى مقابل تیم هاى بزرگ استفاده کرده و در نهایت با تحمیل کردن استعداد خود به حریف راه رشد و پیشرفت را طى مى‌کنند.

جام حذفى در حقیقت تکمیل‌کننده چرخه استعدادیابى، استعدادپرورى و استعدادسازى لیگ ملى است

جام حذفى در حقیقت تکمیل‌کننده چرخه استعدادیابى، استعدادپرورى و استعدادسازى لیگ ملى است. اگر لیگ برتر به عنوان بالاترین سطح باشگاهى فوتبال کشور باید ویترین نخبه‌ها باشد، جام حذفى فرصتى براى معرفى استعداد از حضور در ویترین بازمانده‌اند.

برگزارى مسابقات حذفى هرچند شکوه و نظم مسابقات لیگ برتر را ندارد اما در حقیقت پرافتخارتر از این مسابقات است. یادمان باشد لیگ در یک سطح برگزار مى‌شود و جام حذفى در تمام سطوح یعنى «لیگ برتر، لیگ‌هاى دسته اول، دوم و سوم، آزادگان و لیگ‌هاى استانى» پس جام حذفى در حقیقت یک مسابقه سراسرى و ملى است.

زاویه ورود ما به برگزارى مسابقات جام حذفى هرچند ستایش کوتاه از این مسابقات را دربردارد اما اصل مطلب نیست. از دیروز و با ورود لیگ برترى‌ها، چهار نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا به طور رسمی وارد جبهه دوم مى‌شوند.

چهارنماینده آسیایى کشورمان تا به امروز در لیگ عمل‌کرد مشخصى داشته‌اند که نیاز به بررسى ندارد. آن‌چه باید مورد بررسى قرار بگیرد نتایج بعدى این تیم‌هاست. تا دیروز این تیم‌ها تمام توان و انرژى خود را در یک تورنمنت صرف مى‌کردند اما حالا دیگر باید حواسشان به تورنمنت و جبهه دوم باشد به جام حذفى که مرحله به مرحله فشرده‌تر، دشوارتر و حساس‌تر مى شود.

این در حالى است که جبهه سوم براى چهارنماینده آسیایى ما از چهارم اسفندماه بازخوانى شد و این یعنى تقسیم نیرو و انرژى و انگیزه در سه جام.

هم‌اکنون استقلال و مس کرمان مى‌توانند با جدى دنبال کردن جام حذفى ناکامى احتمالى خود در لیگ برتر در عنوان بندى پایان فصل را با درخشش و حتى قهرمانى در این تورنمنت جبران کنند.از سوى دیگر سپاهان و ذوب آهن که براى درخشش در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا بشدت نیازمند آن هستند، نیروى انسانى خود را همیشه آماده نگه دارند مى‌توانند در مسابقات جام حذفى با اتکا به نیمکت‌نشینان خود هم به نفرات اصلى استراحت بدهند، هم ذخیره‌ها را با بازى‌دادن در این مسابقات آماده نگه‌دارند و هم در صورت مصدومیت احتمالى نفرات کلیدى از نیمکت خود به درستى استفاده کنند.

باز شدن جبهه دوم هم‌چنین یک خاصیت بسیار مثبت دیگر در موازنه قدرت لیگ برتر دارد. جام حذفى مثل یک «شارژر» قوى است که مى‌تواند استقلال و پرسپولیس را در ادامه راه خود در تعقیب سپاهان و ذوب آهن مصر و باقدرت نگه دارد. یادمان باشد که لیگ تک‌مدعى هیچ ارزشى ندارد.

لیگ آن‌جا ارزش دارد که پنج تیم اول جدول براى تصاحب عنوان قهرمانى بکوشند و بجنگند تا از دل این لیگ صاحب تیمى قدرتمند و موفق شویم.
جام حذفى مى‌تواند در روند نتایج لیگ برتر و حتى لیگ هاى دیگر تأثیرگذار باشد، این نکته به وقت خود براى تیم‌هایى که هم‌اکنون با صدر جدول فاصله دارند بسیار مهم و ارزشمند خواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: