Saturday, 18 July 2015
16 January 2021
بیست و یکم بهمن - دهم فوریه

«تقویم تاریخ»

2010 February 10

گزیده‌ای از مناسبت‌های امروز در تاریخ:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1315 – «علی‌اکبر داور»که در نوسازی دستگاه قضایی ایران تلاش فراوان کرده بود در خانه‌اش خودکشی کرد. وی سال‌ها در چند دوره نماینده مجلس بود. داور، مصدر مقام‌های اداری متعدد بود ازجمله وزیر وزارتخانه‌هایی از جمله فوایدعامه و دارایی، ولی شهرت او عمدتن مربوط به نوسازی دستگاه قضایی کشور در دوران پهلوی اول است.
  • 1755 – «منتسکیو» (Montesquieu) نویسنده، فیلسوف و حقوق شناس نام‌دار، مردی که قوانین اساسی کشورها عمومن بر پایه اندیشه‌های او تدوین شده است، در 66 سالگی درگذشت.
  • 1334 – «عباس اقبال آشتیانی» از مورخان، ادیبان و محققان برجسته ایران در شهر رم دیده ازجهان فروبست. او در تحقیقات خود از سبکی نو و در نویسندگی از نثری روان و ساده برخوردار بود. کتاب‌های «مجمع التواریخ»، «تاریخ مغول»، «سرگذشت امیرکبیر» و «ماموریت ژنرال گاردان به ایران» از آثار ارزش مند استاد عباس اقبال آشتیانی به شمار می‌روند.
  • 1926 – اعلام شد که شهر باستانی «مایا» در جنگل‌های یوکاتان کشف شده است. باستان‌شناسان آمریکایی ضمن مطالعه آثار باستانی کشف شده درشمال مکزیک پی به وجود شهری به نام«موییل»با تمدنی درخشان برده بودند و چون آن را نمی‌یافتند، شهر گمشده می‌خواندند. در«موییل» یک بنای بزرگ هرمی شکل، شش معبد و ساختمان‌های متعدد به دست آمد.
  • 1924 – در این روز در سال برای نخستین بار در آمریکا برای اعدام یک مجرم از اطاق گاز استفاده شد. این مجرم«جانی‌جی»جنایت کار معروف بود که در زندان شهر«کارسون سیتی»حاکم‌نشین ایالت نوادا در اطاق گاز قرار گرفت و پس از رهاشدن گاز سمی ظرف شش دقیقه جان سپرد.
  • 1329 – محمدرضا پهلوی با ثریا اسفندیاری بختیاری ازدواج کرد. ثریا همسر دوم شاه بود. ثریا چون دارای فرزند نشد، هفت سال بعد مطلقه گردید.
  • 1311 – زادروز «فرامرز پایور» استاد برجسته‌ی موسیقی ایرانی، آهنگ‌ساز و نوازنده سرشناس سنتور . وی از جمله تأثیرگذارترین چهره‌های موسیقی ایرانی و اصلی‌ترین پایه‌گذار گروه‌نوازی در موسیقی سنتی ایرانی بوده‌ است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,