Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
در سوئد برگزار شد

«گزارش روز نخست کنفرانس اتحاد برای دموکراسی ایران»

2013 May 27

احمد باطبی / رادیو کوچه

اولین روز از چهارمین کنفرانس اتحاد برای دموکراسی در ایران با محوریت «انتخابات آزاد» و با حضور بیش از هشتاد تن از مخالفین جمهوری اسلامی ایران برپا شد.

این کنفرانس با خوش‌آمدگویی «فردریک مالم» رییس کمیته خارجی حزب لیبرال سوئد، راس ساعت نه صبح شنبه چهارم خرداد ١٣٩٢ درمحل پارلمان سوئد در شهر استکهلم آغاز شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

او گفت قابل فهم است که تحربه‌هایی همچون حوادث دانشجویی سال ١٩٩٩ (کوی دانشگاه) و حوادث بحث انگیز ریاست جمهوری ٢٠٠٩ باعث شود که مردم تمایل چندانی برای حضور در اعتراض نداشته باشند. ادامه داد: «من معتقدم ساختار سیاسی و اقتصادی حاکم بر ایران با دوام نیست. چون سیستم حکومتی ایران درگیر یک جم اندیشی و توهم توطعه است. رد صلاحیت کسانی که پیشتر در ساختار حکومت بودند اعتماد عمومی را از بین برده است».

1

آقای مالم گفت برای او و مردم و دولت سوئد غم‌انگیز است که جوانان ایرانی را بر بالای دار بر فرار جرثقیل‌ها میبیند، از این رو او از سوی مردم سوئد به عنوان کشوری که یک‌صد سال است از دموکراسی برخوردار بوده و دویست سال است که با هیچ کشوری جنگ نداشته، این پیام را می‌رساند که کشور و مردمش از مردم ایران و تلاش‌های آزادی خواهانه‌اش دفاع می‌کند.

«شهریار آهی» کنش‌گر سیاسی مقیم سوئد و یکی از عناصر اصلی برپا کننده این کنفرانس به عنوان اولین سخنران فارسی زبان، ضمن بازگویی بخش‌هایی از فرایند تاریخی برقراری دمکراسی در سوئد گفت خانم «کلمیا مالمستاروم» عضو کمیسون اروپای مجلس سوئد و خانم «بریگیتا اولسون» وزیر امور اروپای این کشور از جمله افرادی بودند که در سال‌های اخیر به دور از دغدغه‌های دیپلیماتیک همواره ایران و حوادث پیرامون آن را دنبال کرده و در جهت کمک به برقراری دموکراسی گام برداشته‌اند.

در ادامه و با سخنرانی کوتاه خانم «مهر انگیز کار» حقوق دان و فعال حقوق بشر، کنفراس به صورت رسمی افتتاح شد.

8

خانم کار با اشاره به گفته‌های اخیر «محمد یزدی» در خصوص شرکت زنان در انتخابات (طرف را در روستا راه نمی‌دادند، سراغ منزل کدخدا را می‌گرفت) گفت امروز دیگر برخلاف گذشته حضور مخالفین حکومت و دمکراسی خواهان در کنار هم دیگر قبح بی‌معنی گذشته را نداشته و کاملا مشروع است.

بخش اول این کنفراس با موضوع «انتخابات جاری ریاست جمهوری در ایران» به گردانندگی «کیانوش توکلی» و با سخنرانی «مجید محمدی، علی‌رضا نوری‌زاده، کیانوش سنجری» انجام شد.

«علی‌رضا نوری‌زاده» مدیر تلویزیون «ایران فردا» و تحلیل‌گر سیاسی با تاکید بر لزوم عبور از حکومت گفت:‌«اصولا ردصلاحیت هاشمی رفسنجانی چه تحولی ـمثبت یا منفی‌ـ بر روند دموکراسی‌خواهی ایجاد کرده است؟ از همان لحظه اولی که مساله آمدن هاشمی مطرح شد و هیجانی که در جامعه ایجاد کرد، تا لحظه‌ای که راه ایشان بسته شد و جامعه واکنش نشان داد، من این مساله را دنبال کردم. هاشمی‌رفسنجانی فرشته‌ای نبود که از آسمان نازل شده است. عالیجناب سرخپوش در طول این هشت سال با مواضع خود، از تیررس انتقادات مستقیم جامعه کنار رفت و اگر تمرکزی رویش بود از جانب تمامیت‌خواهان در داخل و نیروهای نزدیک به آقای خامنه‌ای و آقای احمدی‌نژاد بود و در خارج هم صد در صدی‌ها، هاشمی را در راس دشمنان ملت، مورد حمله قرار می‌دادند».

وی با بیان این‌که «آمدن هاشمی موازنه را به هم زد»، گفت: «آقای خامنه‌ای امیدی را که در جامعه ایجاد شده بود، به یاس تبدیل کرد. یاسی که بعد از سال ۸۸ اتفاق افتاد، یاس بدی بود. اما یاس و فعلی، را من خوب می‌بینم. چون آخرین امیدها برای اصلاح از درون نظام، از طریق پروسه انتخابات به بن بست رسید و مردم می‌بینند که راه رسیدن به دموکراسی عبور از نظام و لایت فقیه است».

10

«مجید محمدی» تحلیل‌گر سیاسی مقیم آمریکا به عنوان سخنران دوم این بخش گفت:‌«ردصلاحیت هاشمی برای جلوگیری از ریسک بحران اقتصادی و اجتماعی انجام شد. حکومت مایل نبود و نیست که در انتخابات با مشکلی مواجه شود.»

وی گفت که به خطر جنگ و تجزیه باور ندارد و تاکید کرد: «اساسا آمریکا در شرایطی نیست که به ایران حمله نظامی کند. دولت اوباما نشان داده که شوق و اشتیاق این کار را ندارد. خطر جنگ، خطری است که روی آن اغراق می‌شود. روی خطر تجزیه ایران هم اغراق می‌شود. به خصوص صحبت‌های اخیر هاشمی درباره آذربایجان و بلوچستان و… هم دچار اغراق است. چون یک نماینده کنگره از میان بیش از ۵۰۰ نماینده بحث تجزیه ایران را مطرح کرده است، نمی‌توان گفت این خطر نزدیک است. این مساله بیشتر برای جلب توجه مطرح می‌شود و به نظرم حکومت هم به خوبی می‌داند که این مساله به دشواری ممکن است رخ دهد».

 «کیانوش سنجری» روزنامه‌نگار و فعال سیاسی مقیم آمریکا در سخنان خود گفت: «رد صلاحیت افرادی که بخشی از جمهوری اسلامی هستند نشان داد که به حدی به بن‌بست رسیده‌ایم که به راهکارهای دیگری بیاندیشیم. به نظر من حضور هاشمی می‌توانست ضرر بزرگی برای مخالفان جمهوری اسلامی و دموکراسی‌خواهان باشد چرا که هاشمی می‌توانست چهره جمهوری اسلامی را نزد جهانیان بهبود بخشد، همان چهره‌ای که بعد از سال ۸۸ تخریب شد و واقعیت آن کشور را به همگان نشان داد».

کنفرانس اتحاد برای دمکراسی دو سال پیش با کمک بنیاد «اولاف پالمه» در حاشیه شهر استکهلم پایتخت سوئد برپا شد. پس از آن  شهر بروکسل پایتخت بلژیک و پراگ پایتخت جمهوری چک میزبان این دور دوم و سوم این نشست بود

راس ساعت یک و سی دقیقه ظهر پس از صرف نهار، بخش دوم این کنفرانس با موضوع «گفتمان انتخابات آزاد و منصفانه» ادامه یافت . در این بخش «محمد مصطفایی ، حسین شریعت‌مداری ، «عبداله مهتدی ، آرام حسامی و رامین احمدی» با گردانندگی «شهران طبری» حضور یافتند .

«حسن شریعت‌مداری» کنش‌گر سیاسی و فرزند آیت‌اله مغضوب سال‌های آغازین انقلاب «آیت‌اله شریعت‌مداری» گفت: «انتخابات پیش رو مرحله بزرگی از آن که تایید یا رد صلاحیت کاندیداهاست انجام شد و در حقیقت امیدهایی که ملت ایران در ناامیدی به کسانی بسته بودند که شاید مقداری زندگی‌شان را بهبود بخشد ناامید شد. البته مهندسی انتخابات و تقلب در آن سابقه‌ای به عمر جمهوری اسلامی دارد.»

شریعت‌مداری در ادامه گفت: «سوء استفاده از انتخابات در جمهوری اسلامی نهادینه است. از اولین انتخابات تا آخرین انتخابات مهندسی در انتخابات، دستبرد به آرا و تعویض کاندیداها سابقه دارد و معتقدان به انتخابات هم با ساز و کار انتخابات آشنایی ندارند. اما آنچه تازه است و امروز به عنوان نقطه عطف مطرح می‌شود این است که در حقیقت انقلاب رد صلاحیت شد چرا که اگر یکی از بانیان انقلاب هاشمی و ستون‌هایش نسل اول خاتمی بدانیم، همگی کنار گذاشته شده‌اند و احتمالا در چند ماه آینده انقلاب به دو قسمت تقسیم می‌شود. آن‌هایی که یا به خامنه‌ای معتقدند یا آن‌که تظاهر به اعتقاد می‌کنند مانند خانواده هاشمی، خاتمی و اصلاح‌طلبان و دیگری هم نسل دوم سومی که دور آقای خامنه‌ای را گرفته‌اند؛ می‌خورند و می‌برند.»

6

وی افزود: «این انتخابات درست نقطه‌ای‌ست که بی‌قابلیتی نظام را نشان می‌دهد. مخالفانی که یا باید شورش خیابانی، انقلاب و اعتراضات مسلحانه را انتخاب کنند که برای آن همکار سیاسی و اجتماعی هم پیدا نمی‌کنند یا تنها راه باقی مانده انتخابات آزاد خواهد بود که استاندارد جهانی است. مخالفان نظام نباید ایده‌آلیست باشند بلکه باید عمل‌گرا باشند. این استراتژی درست است که ما را از نظام دیکتاتوری به دموکراسی می‌برد».

«محمد مصطفایی» حقوق‌دان و مدیر سازمان مدرای جهانی به عنوان دومین سخن‌ران این بخش گفت:‌«باید این اطمینان به مردم داده شود که انتخابات به صورت سالم برگزار شود. نه این‌که بعد از برگزاری انتخابات، در صورت برگزاری راه‌پیمایی و اعتراض و… دستگاه قضایی از طریق نهادهای امنیتی وارد شود و معترضان را سرکوب کند. در جمهوری اسلامی کسانی که مایلند به قدرت یا بدنه قدرت دسترسی پیدا کنند، موظفند بگویند که به قانون اساسی و ولایت فقیه التزام دارند و انتخابات در جمهوری اسلامی آزاد است. اما در جمهوری اسلامی در ۳۴ سال گذشته حتی یک انتخابات آزاد هم برگزار نشده است»

 مصطفایی در پایان گفت: «شورای نگهبان یک غده سرطانی است که در جمهوری اسلامی افتاده و الان هم با ردصلاحیت‌هایی که انجام داد، عود کرد. یکی از دلایل اصلی عدم برگزاری انتخابات آزاد در ایران، وجود شورای نگهبان است. شورایی که قانون اساسی به یک نفر این قدرت را داده که به صورت مستقیم و غیرمستقیم همه آن‌ها را انتخاب کند. رییس قوه قضاییه را رهبری انتخاب می‌کند و روییس قوه قضاییه شش عضو حقوقدان شورای نگهبان را انتخاب می‌کند. فقها هم به طور مستقیم توسط رهبر انتخاب می‌شوند. در واقع قدرت در دست یک نفر است واگر هم اظهارنظری مستقیم یا غیرمستقیم درباره این مسایل نمی‌کند، آن است که این قدرت را از طریق شورای نگهبان در اختیار دارد.»

5

سومین سخنران این بخش، «عبداله مهتدی» دبیر کل حزب کومه‌له از جمله احزاب کرد ایرانی بود او ضمن هم آوایی با گفته‌های «حسن شریعت‌مداری» گفت: «رد صلاحیت ها عواقبی دارد مثل ایجاد یک شکاف پر نشدنی در نظام سیاسی ایران، ریزش های بزرگ و دلسردی هایی که در داخل نظام و وابستگانش به وجود می آید، پایه اجتماعی جمهوری اسلامی به شدت محدود شده و به قول یکی از دوستان اگر برای حاکمیت ۱۵ درصد پایگاه اجتماعی فعال در نظر گرفته می‌شد، از این به بعد یک پشتیبانی تک رقمی را شاهد خواهیم بود. یکی از عواقب دیگر این است که انسداد سیاسی هرچه بیشتری در جامعه ایران برقرار خواهد شد و گفتمان اصلاح طلبی حکومتی تضعیف می‌شود و چه بسا حتی باعث گسست‌ها و اختلاف‌های درونی گفتمان اصلاح طلبی شود و برخی را رادیکالیزه کند».

وی افزود: «در مجموع گفتمان تغییر نظام و کنشگران سیاسی را به این نتیجه می رساند که تغییر نظام باید در دستور قرار گیرد یعنی تنها گفتمان معتبر در مقابل اصلاح طلبی».

وی گفت: «اعتقاد ما به دموکراسی انتخابات آزاد مطرح است. از طرفی انتخابات آزاد می تواند این کارکرد را هم داشته باشد که حاکمیت را به صندوق‌های رای خواهیم سپرد. در ایرانی که از طرفی استبدادزده است و با سابقه طولانی دیکتاتوری با تمرین بسیار کم و ناقص دموکراسی و با وجود تنوع و اخلاف نظرهای درون اپوزیسیون چه چیزی جز تعهد مشترک ما در نظر و عمل که صندوق رای حکمیت بین ما را بر عهده داشته باشند، ضامن خواهد بود که ما یک بار دیگر مقابل هم دست به خشونت و اسلحه نبریم و زورمندان با استفاده از مکانیزم های غیر دموکراتیک بر ما و جامعه‌مان حاکم نشوند».

7

«رامین احمدی» فعال حقوق بشر و مدیر مرکز اسناد حقوق بشر به عنوان سخنران چهارم دموکراسی را یک موهبت دانست که دیکتاتورها آن را به به ملت‌شان تفویض نمی‌کنند.

آقای احمدی گفت : «پروسه انتخابات با وجود محدودیت‌هایش به ثبات حکومت‌های دیکتاتوری جدید کمک می‌کند. انتخابات محدود و شرکت کاندیداهایی که صلاحیت‌شان تایید شده یکی از وجوه اغلب این دیکتاتوری‌های جدید است. ولی حکایت همچنان باقی است. این فقط نیمه‌ای از واقعیت است. “دیکتاتوری انتخاباتی” دینامیزم‌ها وتضادهای درونی خودش را دارد. انتخابات بیشتر از یک دستکش مخملی روی مشت آهنین حکومت است. انتخابات هرگز تحت کنترل کامل حکومت‌ها نیست و اغلب از محدوده‌ای که رژیم تعیین کرده فراتر می‌روند. حکومت‌های دیکتاتوری جدید دارای شکاف‌های عمیقی هستند. حتی رژیم‌های نظامی فاقد یکپارچگی کامل هستند. علی‌رغم اراده حکومت کمپین‌های انتخاباتی بیانگر صدای مردم و خواسته‌های آن‌ها و فشار از پایین به بدنه حکومت هستند و این فشار شکاف‌های حکومت را عمیق‌تر می‌کند».

 وی افزود: «دیکتاتورها امروز مجبورند که هم انتخابات را برگزار کنند و همه نتیجه انتخابات را بدزند. آن‌ها در حرف باید به اراده مردم تن بدهند، ولی در عمل روی آن پا بگذارند. باید در عصر جهانی شدن ارتباطات تلاش کنند جوان‌های‌شان را از بقیه دنیا منزوی کنند. باید منکر سرکوب شوند در همان‌حال دارند سرکوب می‌کنند. واقعا آسان نیست که در سال ۲۰۱۳ دیکتاتور باشی».

13

«آرام حسامی» فعال سیاسی و استاد دانشگاه مونت‌گومری ایالت مریلند آمریکا نیز به عنوان آخرین سخنران این بخش گفت: «ما می‌گوییم به دلیل تجربه‌هایی که در دنیای پست‌مدرن وجود داشته، با انتخابات آزاد گذار به دموکراسی امکان‌پذیر است. به تجربه شیلی، اسپانیا، برزیل، لهستان، میانمار نگاه کنید. این را باور کنیم که این راه نه تنها شدنی، بلک‌ه شده است. برخی از دوستان می‌گویند که ایران ویژگی خاصی دارد که با دیگر کشورها نظیر برمه، لهستان و… قابل مقایسه نیست. مشخصا این افراد اشتباه می‌کنند. تفاوت بین کشورها آن‌قدر نیست که برای گذار به دموکراسی، برای هر کشور یک راه خاص وجود داشته باشد. دلیل این‌که در این مرحله مانده‌ایم و به جلو نرفته‌ایم این است که اولا این گفتمان را در سطح تئوریک محدود کردیم و آن‌را در بیان نیروهای مختلف و جامع، جا نینداخته‌ایم».

بخش سوم و آخر روز اول این کنفرانس با عنوان «چند کانونی بودن صحنه سیاسی ایران و امر هم‌گرایی» بعد از ظهر و پس از دقایقی استراحت شرکت کنندگان ادامه یافت . در این بخش «فریدون احمدی، احمد رافت، محسن سازگارا و علی‌اصغر رمضان‌پور» شرکت داشته و «شهریار آهی» ریاست جلسه را عهده دار بود .

«شهریار آهی» در سخنان خود گفت: «در پایان بحث دوره قبل، مطرح شد که آیا رسیدن به دموکراسی بعد از جمهوری اسلامی آسان است یا خیر؟ پاسخ این است که رسیدن به دموکراسی همانقدر میسر است که مهارت تحویل کاری چند کانونه پیدا میشود. در فرانسه انقلاب می‌شود و ۱۷۰ سال نشستی برگزار نشد و لوئی شانزدهم یک شبه خوا‌ب‌نما می‌شود و به سلطه می‌رسند چرا که مهارتش را نداشتند. بنابراین مهم‌ترین کار این است که بستر انتخابات را عوض کنیم و تعامل و بده بستان و مهارت انجام این کار را بین کانون های کار ایجاد کنیم. شاید امروز در شرایطی هستیم که ممکن است ورق برگردد و آخرین امتیازات اصلاح‌طلبان که فکر می کنند تحول درون رژیم بدون فشار امکان پذیر است، مایوس شده و همه به این نتیجه برسند که بدون فشار به جایی نمی رسیم. ایجاد یک فشار دموکراتیک باید مساله ما باشد. اصلاح‌طلب هم باید به این نتیجه برسد. آنچه ما می‌توانیم بر آن توافق کنیم، انتخابات آزاد است».

4

«فریدون احمدی» کنش‌گر سیاسی دیگر سخنران این نشست بود. او در اظهارات خود گفت: «برخی نمی‌پذیرند که مساله ما دموکراسی است. افراد می توانند مواضعشان را در چارچوب تشکل ها و احزاب پی بگیرند و این نافی اتحاد ما نیست. باید بتوانیم بین خواسته های شخصی با اهداف اتحادمان هماهنگی ایجاد کنیم. باید اطمینان را به وجود بیاوریم که موضوع اتحاد بین مثلا مشروطه‌خواه و جمهوری‌خواه نیست بل‌که مساله بر سر راه گذار است. اینجا شکاف نسبت به نوع ارائه برنامه است. ما نباید وارد این گونه انشقاق‌ها شویم. این کار احزاب و تشکل‌هایی است که اهداف معینی دارند. از جمله راه حل مساله اتنیکی ایران که هر کدام از ما مواضعی داریم اما در اتحاد برای دموکراسی باید کمک کنیم تا به یک توافقی قبل از این که در جامعه هیجان به جای شعور بنشیند برسیم تا جامعه را به سلامت از این پیچ گذار بگذرانیم. باید به توافق برسیم تا در عرصه‌های دیگر هم بتوانیم با هم بسازیم نه آن که خود ما بگوییم ما فدرالیستیم یا تمرکزگراییم بل‌که کمک کنیم توافق‌های جدی بین نظرات مختلف ایجاد شود».

«احمد رافت» روزنامه‌نگار و فعال سیاسی سخن‌ران سوم این نشست دمکراسی را هدف امروز ایرانیان دانست. او گفت «قدم اول راه گذر از مرحله کنونی به مرحله‌ای است که شاید بتوان به دموکراسی رسید. انتخابات آزاد لزوما به معنای رسیدن به دموکراسی نیست. خیلی جاها، انتخابات آزاد در جهت مخالف دموکراسی بود. اما این قدمی است برای رسیدن به دموکراسی. اگر این قدم را برنداریم، نمی‌توانیم به دموکراسی برسیم».

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «تنها راهی که می توانیم همسویی داشته باشیم، بر پایه مسایلی است که همه ما به آن‌اعتقاد داریم. امروز تقریبا همه احزاب و گروه‌های سیاسی می‌گویند که به انتخابات آزاد معتقدند: جناح‌هایی از اصلاح‌طلبان تا سازمان‌های رادیکال مخالف. این تنها شعاری است که همه را جذب و جلب می‌کند. اتحاد برای دموکراسی می‌تواند مکان و محملی باشد برای مطرح و کار کردن روی این ایده. در کنار این مساله، هر حزب و گروه و سازمانی، کارهای تشکیلاتی خود را هم انجام می‌دهد». آقای رافت افزود: «مساله انتخابات آزاد، می‌تواند دربرگیرنده همه باشد، زیرا که هیچ‌کس حداقل در حرف مخالف آن نیست».

9

«محسن سازگارا» دیگر سخنران نیز در سخنان خود گفت: «چگونه می‌‎توان به انتخابات آزاد و عادلانه رسید؟ روشن است که دیکتاتور به پای خود عقب نمی‌نشیند. دیکتاتور به پای خود آقای هاشمی را هم تحمل نمی‌کند. ما به وجدان دیکتاتور متوسل نمی‌شویم، اگر وجدان داشت، دیکتاتور نمی‌شد. ما می‌خواهیم دیکتاتور را شکست دهیم. برای شکست دادن دیکتاتور و تن دادن او به انتخابات آزاد و عادلانه، اول از همه باید یک نکته را با خودمان حل کنیم و آن این است که دوگانه انقلاب ـ اصلاح که در ذهن مخالفین جمهوری اسلامی جای‌گیر شده، حذف کنیم.»

وی گفت: «برای شکست دادن دیکتاتور و استبداد دینی حاکم بر ایران، عقب راندن ولایت‌فقیه و حاکم کردن صندوق رای به عنوان تنها بدیل نظام دین سالار، خلاصه مبارزات جنبش‌های دنیا رامی‌توان در سه سرفصل جای داد: اتحاد، برنامه‌ریزی، حفظ دیسپلین مبارزات بی‌خشونت».

«علی‌اصغر رمضان‌پور» روزنامه‌نگار به عنوان آخرین سخن‌ران روز نخست کنفرانس، گفت: «می‌خواهم به آن‌چه که عنوانش را ریشه‌های تاریخی و خاستگاه‌های چند کانونی بودن در سیاست ایران می‌گذارم، بپردازم. فکر می‌کنم این ریشه ها در شکل گیری دولت معاصر ایران و در شکل مبارزه سیاسی ایران تاثیر گذاشته است.»

وی افزود: «فکر می‌کنم تنها راه یافتن مدلی برای رسیدن به مصاحبه پیش از آن که به صندوق‌های رای بیاندیشیم در گفتگوی انسان‌ها صورت می‌گیرد. مسیر از راهی جز این که دیگری را نباید حذف کنیم امکان پذیر نیست و من اسم آن را اصلاح طلبانه می‌گذارم. اصلاح طلبی متفاوت از اصلاحاتی که نقشی در سیاست ایران داشته و بخشی از حکومت بوده است. ما باید به فرآیند اصلاح طلبی برای ایجاد توان گفتگوی مسالمت آمیز در همه کانون های ایرانی فکر کنیم».

2

روز دوم از چهارمین کنفرانس اتحاد برای دمکراسی  با میزگردی پیرامون مسائل اتنیکی در ایران و همچنین گفتویی در باب برابری حنسیتی به عنوان یک عنوان از بنیاد های دمکراسی ادامه خواهد یافت .

کنفرانس اتحاد برای دمکراسی دو سال پیش با کمک بنیاد «اولاف پالمه» در حاشیه شهر استکهلم پایتخت سوئد برپا شد. پس از آن  شهر بروکسل پایتخت بلژیک و پراگ پایتخت جمهوری چک میزبان این دور دوم و سوم این نشست بود.

دور چهارم این کنفرانس بیشترین تعداد شرکت کنندگان را نسبت به دفعات پیش دارا است .

نهادهای خبری  وابسته به جمهوری اسلامی سال‌های اخیر این دوره از نشست‌ها را به شکل جدی دنبال و آن را مورد نقد قرار داده‌اند.

در این مجموعه نشست‌ها چهره‌های سیاسی سرشناس مخالف حکومت ایران، نمایندگان سازمان‌های حقوق بشری و سیاسی، روزنامه‌نگاران و نمایندگان احزاب وابسته به اقوام ایرانی کرد، بلوچ، آذری و… شرکت دارند.

برای آگاهی از جزییات بیشتر، فایل‌های صوتی را در بالای این صفحه بشنوید

[youtube width=”480″ height=”360″]http://www.youtube.com/watch?v=DVOzqUKgIBU[/youtube]

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment