Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
افزایش میزان خودکشی با قرص برنج

«خودکشی موفق با قرصی ارزان همراه با درد و زجر»

2013 May 28

فیروزه رمضان‌زاده / رادیو کوچه

«آلومینیوم فسفید» (قرص برنج) که از آن برای ضدعفونی و نگهداری از دانه‌های غلات هم‌چون برنج استفاده می‌شود، سال گذشته  پانصد و نود و هشت تن در ایران را به کام مرگ کشاند. با وجود این که خرید و فروش این قرص مرگبار از سال ۱۳۸۴ ممنوع اعلام شده است، اما همچنان به عنوان یکی از بهترین سم‌های مورد علاقه کشاورزان ایرانی برای دفع آفت غلات به‌ویژه برنج محسوب می‌شود.

البته این قرص در کنار کاربری مذکور، به عنوان وسیله‌ای آسان برای خودکشی در ایران شمرده می‌شود. در حال حاضر به دلیل ارایه بی حساب و کتاب و ارزان این قرص‌ها در عطاری‌ها و سم فروشی‌ها میزان مرگ‌های ناشی از مسمومیت با این قرص مرگ‌بار هر سال رو به افزایش است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بر اساس آمار پزشکی قانونی، سال گذشته ۵٩٨ تن در ایران به دلیل مسمومیت با «قرص برنج» جان خود را از دست دادند. این در حالی است که در سال پیش از آن ۴۶٣ تن بر اثر مصرف این قرص جان خود را از دست دادند که با توجه به ارقام، این آمار نسبت به سال ٩٠ رشد بیست و سه درصدی داشتەاست. طی سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۰ نیز ١٣١١ شهروند ایرانی به علت مسمومیت با «قرص برنج» کشته شدند که از این تعداد ۶٩۶ تن مرد و ۶١۵ تن زن بودند.

به گفته «محمدجواد سروش»، معاون مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات ایران، هیات نظارت بر سموم کشاورزی، واردات هرگونه قرص برنج به ایران را از سال ۱۳۸۴غیرقانونی اعلام کرده است و هیچ مجوزی برای واردات این قرص‌ها به ایران صادر نمی‌شود. با این وجود  تمایل کشاورزان به مصرف این سم برای نگهداری محصولات به ویژه در مصارف خانگی یا نیمه صنعتی، منجر به قاچاق این فرآورده از کشورهای همسایه و ایجاد بازار سیاه در ایران شده است. از این رو در بسیاری از موارد، افرادی که از این سم برای خودکشی استفاده می‌کنند این قرص‌ها را از بازار سیاه  می‌خرند.(ایسنا)

مرگی دردناک همراه با زجر و عذاب

تا چند سال پیش «سیانور» و قرص‌های «والیوم» مهم‌ترین وسیله برای خودکشی در ایران  بودند اما امروزه پس از حلق‌آویز کردن با طناب، مصرف «قرص برنج»، به یکی از پرطرفدارترین روش‌ها برای خودکشی تبدیل شده‌ است.

نویسنده وبلاگ «پزشکی قانونی و مسمومیت‌ها» در مطلبی به این موضوع اشاره کرده و گفته است: «اشتباه بزرگ، نام قرص نهادن بر این سم آفات کشاورزی است. در کشورهایی مثل هند، سریلانکا و حت ایران که بافت کشاورزی داشته‌اند از این قرص برای خودکشی استفاده می‌شده است اما اکنون به دلیل ناآگاهی نوجوانان و جوانان استفاده مهلکی از آن می‌شود که موجب مرگ دردناک همراه با زجر و عذاب آنان می‌گردد و آن اشتباه گرفتن این قرص با داروهای نشاط‌آور است. «قرص برنج» هیچ‌گونه علایم نشاط انگیز یا توهم‌زایی ایجاد نمی‌کند، انرژی‌زا هم نیست و قرصی بسیار خطرناک است که نه تنها موجب مرگی همراه با زجر بسیار زیاد می‌شود بل‌که بوی نفرت‌انگیزی نیز دارد. پژوهش‌گران می‌گویند به دلیل عوارض بسیار زیاد این سم ، حتا برای مردن نیز راه مناسبی نیست».

berenj-ghors-koocheh

نشانه‌های استفاده از«قرص برنج» که هیچ پادزهر مشخصی هم ندارد پس از ده تا پانزده دقیقه نمایان می‌شود و ممکن است شش ساعت پس از مصرف، مرگ رخ بدهد.

به علت سمی بودن بیش از حد این قرص، مصرف یک چهارم این قرص نیز موجب مسمومیت شدید و استفاده از نصف این قرص سبب مرگ انسان می‌شود . چنانچه ظرف یک ساعت پس از مصرف این قرص کشنده تخلیه معده آغاز شود، شانس حیات وجود دارد، در غیر این صورت حتا نصف قرص هم کشنده خواهد بود. مرگ در ساعات اولیه به خاطر افت فشار و در ساعات بعدی درنتیجه نارسایی‌های کلیه و کبد رخ می‌دهد.

نویسنده وبلاگ «پزشکی قانونی» در مطلب خود افزوده است: «این قرص‌ بیشتر در نواحی شمالی ایران به منظور حفظ و نگهداری برنج در انبارها و جلوگیری از تخریب آن‌ها توسط حشرات و همچنین دفع آفات سایر غلات انبار شده استفاده می‌شود‌. اما سوال مهم این است که سمی که اصولا باید فقط در دسترس کشاورزان و تاجران برنج باشد، چرا در عطاری‌ها عرضه می‌شود؟»

 یک دانشجوی علوم اجتماعی به نام «مهناز» در این زمینه می‌گوید: «چطور ممکن است این قرص‌ها هنوز دردسترس جوانان آزادانه قابل دسترس باشد؟ چند وقت پیش بود که شنیدم دختر دانشجویی درزنجان با مصرف این قرص خودکشی کرده است. چرا تغییر بسته‌بندی این قرص‌ها درتولید آن تغییری نکرده است تا خوردن آن برای جوانان مقدور نباشد؟ پدر مادرها تا کی باید با عدم احساس مسئولیت مسئولان شاهد از دست رفتن جوانان خود باشند؟»

گرایش دانش‌آموزان دختر به خودکشی با قرص برنج

بنا بر باور برخی کارشناسان، افرادی که به دنبال «مرگ حتمی» هستند از قرص برنج استفاده می‌کنند. در حقیقت افرادی برای خودکشی از «قرص برنج» استفاده می‌کنند که به مرحله کامل ناامیدی و افسردگی رسیده باشند.

نویسنده وبلاگ «پزشک آینده» در وبلاگ خود پیرامون خودکشی با این قرص مرگ‌بار نوشته است: «والا من دانشجوی فیزیوپات تا یه ماه پیش که نرفته بودیم بخش مسمومیت بیمارستان نمی دونستم «قرص برنج» چیه. اونجا بود که برای اولین بار تو پرونده یه زن سی و سه ساله دیدم که نوشته بود«خودکشی با مصرف قرص برنج». گفتم ایهاالناس ای هم گروهی‌های محترمه این چیه تو پرونده‌اش نوشتن؟ قرص برنج چی چیه؟ گفتن صداتو درنیار. چیزیه که بخوری بی بروبرگرد می‌کشه. مواردی هم که بمونن کیس ریپورتن. یه چیزی تو همون مایه‌های کتاب رکوردهای گینس خودمونی؛ گفتم جل الخالق آدم هرروز یه چیز می شنوفه. البته اون  روزی که ما بخش بودیم اون مریض هنوز زنده بود. اونم چه زنده ای؟ همه رفلکس‌های عصبی‌اش پریده بود. یه جسم روی تخت. طفلی مادروپدرش، وقتی رفتیم بالا سرش داشتن از خجالت آب می‌شدند. خانمه که دیگه الان مرحوم شده و ایشالا خدا از سر گناهش بگذره متاهل بود. تو دلم گفتم تف به روت روزگار. ببین شوهرش چی سرش آورده که دیگه جز خودکشی چاره ای پیدا نکرده.»

suicide-koocheh

نویسنده وبلاگ «پزشک آینده» افزوده است: «از اون ماجرا گذشت و چند روز پیش که برای فرجه خونه بودم، یه روز مامانم از مدرسه اومد گفت: می دونی امروز چی شنیدم؟ گفتم: چی؟ گفت: میگن دوتا از شاگردام خودکشی کردن.می گن قرص برنج خوردن. یه لحظه مخم سوت کشید. بچه دوم دبیرستانی قرص برنج می خوره و می کشه خودشو؟ یعنی چی آخه؟ بعد چند روز معلوم شد که علت چی بوده، حدس بزنین، مطمئنم به عقل هیچ کدومتون نمی‌رسه، یکی از اونا قدش کوتاه بوده و ناراحت از این که همه می گفتن قدت کوتاهه، می گه دیگه من خسته شدم همه میگن چقد کوتاهی، می‌خوام بمیرم، جالب‌ترش اینه که دوست صمیمیش که اتفاقن شاگرد اول مدرسه هم بوده می‌گه بیا بریم قرص برنج بخریم می‌گن بخوری می‌کشه، منم با تو می‌خورم، تو دوست صمیمی منی ما همه جا با همیم. پس با هم می‌میریم. واقعن دلیل رو حال می‌کنین؟»

به گفته این وبلاگ نویس، «چرا آموزش و پرورش ما جوری شده که فقط به درس و کنکور و کوفت و زهرمار توجه می‌کنه؟ واقعن کجا جز مدرسه باید روی اعتقادات بچه‌ها کار کرد و دید درست زندگی رو بهشون داد؟ واقعن جهان‌بینی و خداشناسی و همه اینایی که می‌گن چطوری باید تو متن زندگیمون وارد شه؟ دلم می‌‌سوزه. دلم خیلی می‌سوزه. بیشتر از همه هم برای پدر و مادر این بچه‌ها.»

پیش‌تر در اردیبهشت ماه ۱۳۸۵ سه دختر دانش‌آموز دبیرستانی در منطقه نازی آباد تهران و نیز یک دختر دانش‌آموز هنرستانی در خیابان مفتح با خوردن قرص برنج اقدام به خودکشی کرده بودند.

خودکشی دسته جمعی یک خانواده

مشکلات ناشی از فقر اقتصادی، نبود نان آور و ترس از آبرو از دلایل مهم برای گرایش افراد به مصرف قرص برنج شناخته شده است.

در وبلاگ گروهی از دانشجویان و دانش آموختگان رشته پرستاری نیز پیرامون موضوع خودکشی با «قرص برنج» آمده است: «خانواده با مشکل اقتصادی، پدر خانواده از کار بر کنار شده بود آن‌ها کرایه خونه و هزینه امرار معاش نداشتند. مادر غذا را می‌کشد و قرص برنج را لای غذا می‌گذارد می‌دهد به بچه‌ها. دخترش اکسپایر شد. خودش سه ماه در “آی سی یو” ماند ولی زنده ماند. پسرش هم زنده ماند. پسرش کم خورده بود دختر هجده ساله‌اش اکسپایر شد خودش جراحی شد و خیلی درد کشید.»

stk64827cor

در این وبلاگ  همچنین آمده است، «در  “آی سی یو” با این خانم صحبت کردم، یک بار حتا بعد از  مرخص شدن آمد به همکارها سر بزند گفت مطمئن باشید خودکشی خواهم کرد. یعنی دخترم را خودم کشتم و خودکشی می‌کنم. البته ندیدم پیگرد قانونی داشته باشد چون خودش بیمار بود. من با او صحبت کردم گفتم فکر نمی‌کنی کارت خیلی اشتباه بود؟ فکر نمی‌کنی دخترت مرده و باید بالای سر پسرت باشی؟ گفت تا اون موقع که این اتفاق نیفتاده بود آره ولی حالا که من دخترمم را کشتم، پس نباید من خودم زنده بمانم.»

سال‌هاست که کارشناسان و ناظران هشدار می‌دهند که باید قرص‌های برنج را از عطاری‌ها جمع‌آوری کرد و یا دست کم مسوولان مرتبط در فروش آن‌ها نظارت‌های لازم را داشته باشند اما همچنان این قرص مرگبار با قیمتی ارزان در دسترس همگان است

مرگ با «قرص برنج» مرگ بسیار دردناکی است و فرد احساس تشنگی بسیاری می‌کند. فرد در این مرگ تا زمانی که زنده است هوشیار و بیدار است و سوزش بدی در بدن خود احساس می‌کند. بر پایه علامت‌های بالینی فرد دچار خستگی و کمبود اکسیژن می‌شود. به‌طوری که بدنش رو به کبودی رفته و دچار خفگی سلولی خواهد شد. این روند، روندی غیر قابل برگشت است و مسمومیت با قرص برنج برابر با مرگ است.

«فهمیه» که یک دانشجوی پرستاری است، خاطره یکی از شب‌های فعالیتش در اورژانس یکی از بیمارستان‌های تهران را در وبلاگ خود نوشته است: «دیروز اورژانس بودیم چند مورد خودکشی داشتیم از دختر ۱۴ ساله گرفته تا مرد چهل ساله جالب این جاست که دختر چهارده ساله متاهل بود. تقریبن بیشتر خودکشی‌ها ناموفق بودند به جز یک نفر که در ماه گذشته به دلیل مصرف قرص برنج تمام کرد. همه منتظر مرگش بودند. چون قرص برنج صد در صد کشنده است و هیچ کاری هم نمی‌شود برای بیمار انجام داد، تا وقتی که ما آنجا در کنارش بودیم حالش خوب بود و حتی حرف هم می‌زد. اما مربی ما گفت نگاه به حال خوبش نکنید یهو دیدی مرد».

سال‌هاست که کارشناسان و ناظران هشدار می‌دهند که باید قرص‌های برنج را از عطاری‌ها جمع‌آوری کرد و یا دست کم مسوولان مرتبط در فروش آن‌ها نظارت‌های لازم را داشته باشند اما همچنان این قرص مرگبار با قیمتی ارزان در دسترس همگان است. به نظر می‌رسد گوش مسوولان مرتبط در جمهوری اسلامی برای شنیدن صدای ممتد این زنگ خطر سنگین شده است و آمار خودکشی با «قرص برنج» در جامعه ایران هر سال رو به افزایش است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱۰ Comments


 1. behdad
  1

  salam khastam begam man yeki az hamon javonaiyam ke ta chand vaghte dg ba khordane ghorse berenj khodkoshi mikone faghat khastam begam be in sadegiha ham gir nemiyad man koli parti andakhtam ta tonestam begiramesh hala montazere ye mogheatam ta baraye hamishe ba in rozegare talkh khoda hafezi konam
  shabeton khosh


  1. ساموئل
   2

   خدا رحمتت کنه


 2. nooshin
  3

  از کجا میتونم تهیش کنم؟روش ساده تری سراغ ندارین.بدون درد باشه
  مرسی


 3. پگاه
  4

  من چند سال پیش قرص برنج خوردم و در کمال ناباوری زنده موندم!عوارضی هم نداشته!همه پزشکاو پرستارا تعجب کرده بودن. خیلی دوست داشتم بمیرم اون موقع.الانم به زندگی کردن علاقه ای ندارم ولی مثل اینکه مجبورم زندگی کنم.ای کاش به زودی به درک واصل بشم.

  1. 5

   مطمعنی قرص برنج بوده ؟؟؟؟


 4. حسین
  6

  منم خیلی وقته تو فکرشکم تمایلی به زندگی ندارم ولی از مرگ میترسم هم اینکه گناهه بزرگیه


 5. بی خیال٬ بابا
  7

  بی خیال٬ بابا- فقط ادمای ضعیف این اعمال رو انجام میدن. بهترین دوست دوران بچگی من هم با قرص برنج خودکشی کرد و خیلی افسوس میخورم و ناراحتم. لااقل به پدر و مادر و بقیه باید فکر کرد.


 6. بی خیال٬ بابا
  8

  فقط ادمای ضعیف این اعمال رو انجام میدن.


 7. johanter
  9

  بی خیال٬ بابا- فقط ادمای ضعیف این اعمال رو انجام میدن. بهترین دوست دوران بچگی من هم با قرص برنج خودکشی کرد و اینکه بسیار زجراور است. و برایش خیلی افسوس میخورم و ناراحتم. لااقل به پدر و مادر و بقیه باید فکر کرد.

 8. 10

  خود کشی با بیست تا دیاز پام جواب میده ؟؟؟؟