Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
دایره‌ی شکسته

«پیام‌رسانی متمایز»

2013 June 01

مهشب­تاجیک/رادیو کوچه

امروزه تلویزیون به یکی از اعضای خانواده‌ها بدل شده است. تلویزیون نه حتا تنها در خانه‌ها، که در تمام مکان­های عمومی نیز ابراز وجود می­کند، حتا اگر مایل باشی برنامه­های تلویزیونی را دنبال کنی، کافی است برای خودت در اینترنت یک کد شناسایی بسازی و بتوانی تمام کانال­های تلویزیون و شبکه­های مختلف را به‌صورت زنده دریافت کنی.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روابط آدم‌های امروز به‌شدت تحت تاثیر این رسانه­ است و کارکرد روابط انسانی را دچار تحولات اساسی نموده است. تعاملات، الگوها و هم‌چنین رفتارهای انسان­ها بر اساس نوع و چگونگی برخورد با این پدیده، حتا اگر از بسیاری از زندگی­ها حذف شده باشد تعریف می‌شود.

تلویزیون امروز همراه با اینترنت فراگیرترین رسانه­های بشری هستند که روابط بین افراد یک اجتماع را تعریف می­کنند

 نهادهای موازی با زندگی­های امروزی، رسمی و غیررسمی در مبادله با این رسانه و پایگاه­های انسانی متاثر از یکدیگر حرکت می­نمایند. تلویزیون امروز همراه با اینترنت فراگیرترین رسانه­های بشری هستند که روابط بین افراد یک اجتماع را تعریف می­کنند و در مرتبه­ای بالاتر حتا قادر به تغییر آن هستند. ابتدای فراگیری رسانه­ی تلویزیون، افراد در اجتماعات مبادلات رفتاری و ارتباطات با یکدیگر، موضوعات مربوط به گفتگوهایشان و حتا سرگرمی خود را در راستای مواجهه با این رسانه تعریف می­کردند.

گردهمایی و نزدیکی­شان به همدیگر تحت تاثیر تلویزیون بود و بعدترها که اینترنت هم به‌صورت گسترده وارد زندگی­ها شد و از طرف دیگر انسان­ها به رفاه بیشتری رسیدند و استفاده از این رسانه محدودتر و شخصی­تر شد و کارکردهای آن در مواجهه با رفتارهای انسانی تغییر پیدا کرد ولی باز هم نمودهای ویژه­ی خود را در زندگی افراد داشت.

201361-Kooche-Mahshab1

این رسانه­ هر روز با بهره­گیری از تمهیدات فنی که به‌صورت فزاینده­ای روبه رشد است، ارتباطی ویژه با افراد جامعه برقرار می­کند. تلویزیون با تاکید بر مخاطب­شناسی و انطباق با محتوا و شکل ایجاد پیام خود با توجه به گونه­گونی ذائقه­ها و سلایق سعی بر ایجاد ارتباطی هر چه بهینه­تر باطیف گسترده­ای از مخاطبانش دارد. هم‌چنین بسته به منزلت مخاطبانش از منظر مسایل فرهنگی و اجتماعی به سرعت کارکردهای خود را تغییر می­دهد و نقش­هایش را عوض می­کند. این رسانه مانند یک کلاه چشم­بندی هرچه را که هر مخاطبی از هر طیفی نیاز داشته باشد در دسترس او قرار می­دهد و در مرحله­ی بعدتر که مرحله تحت تا­ثیر قرار دادن است. نیازهای او تغییر داده می­شود و با جایگزین­های مورد نظر تعویض خواهند شد.

مخاطبان علاقمندند اعتبار رسانه­ها بر بی­طرفی آنان باشد و برای این موضوع تاکید دارند و بنا به افراطی بودن رسانه­ها و جانب‌دارانه رفتار کردنشان واکنش نشان می­دهند

هر چند که برخورد تلویزیون با فرایندهای مشخص به جای فراورده­های بسته­بندی شده، باعث شده است که بسیاری از مخاطبان دچار سرخوردگی شوند. رسانه­ها هر چند امروزه دیگر دنبال تولید برنامه­های توده­ای نیستند و بنا به مخاطب و سلایقش به تولید برنامه می­پردازند اما به بیان دیگر در عصر حاضر رفته رفته ارتباطات جمعی جای خود را به ارتباطات طبقه­ای می­دهد. این مفهوم به این معناست که تلویزیون­ها امروز بنا به سلیقه، تفکر و شکل رفتاری مخاطبانشان برنامه­های مخصوص به آن‌ها را تولید می­کنند، دیگر به صورت فله­ای به تولید برنامه نمی­پردازند یا یک برنامه­ی واحد را برای گروه کثیری تولید نمی­کنند و این­گونه به جذب جهانی مخاطب خود دست می­یازند. اما این شکل از تولید برنامه غالبی فرایندی ندارد و آن­ها باز هم به عنوان یک غول به تولید فرآورده­های برای مخاطبان دست نمی­زنند.

در نهایت مخاطبان علاقمندند اعتبار رسانه­ها بر بی­طرفی آنان باشد و برای این موضوع تاکید دارند و بنا به افراطی بودن رسانه­ها و جانب‌دارانه رفتار کردنشان واکنش نشان می­دهند.

201361-Kooche-Mahshab2

 لذا بر اساس این برخورد رسانه­ها با توجه به طبقه­بندی برخورد کردنشان مورد قضاوت قرار می­گیرند. همه روز بنا بر آشفتگی­های روانی و اجتماعی تولید تصویر می­شود و برنامه­های تلویزیونی این فرایند را در اختیار مردم قرار می­دهند و واقعیت این است که این برنامه­ها حتا با توجه به مخاطب شناسی خاص خود اگر مورد توجه عامه­ی مردم قرار نگیرد و فراتر از آن درک آن­ها از موقعیت­های به­وجود آمده اعتباری نخواهند داشت و نخواهند توانست ارتباط لازم را برقرار کنند.

 انسان الکترونیکی امروز در واقع بدون درگیر شدن در واقعیت­های به­وجود آمده­ی بشری نمی­تواند آن­ها را بپذیرد و رسانه­ها گاهی از این امر عاجز هستند. شتاب­زدگی سرسام­آور تلویزیون آهنگ طبیعی مخاطب را گاهی به مخاطره می­اندازد. با حرکتی شتابان او را می­بلعد و ریتمش را برهم می­زند. جهت­یابی دوگانه­ی تلویزیون دارای پیام­های سرسختانه و تمامیت­خواهی است که با ادعای همین انطباق با مخاطب در بیشتر اوقات آن­ها را دچار سوتفاهم می­نماید.­

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,