Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
دایره‌ی شکسته

«فرار، بایدها و نبایدها»

2013 June 02

مهشب­تاجیک/رادیو کوچه

پدیده‌ی دختران فراری و زنان خیابانی از نوع معضلاتی است که آسیب‌های فراوانی را به‌وجود آورده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در این میان یکی از نا‌معقول‌ترین رفتارهایی که می شود، پس زدن و نپذیرفتن این مساله به‌عنوان یک فرایند نابهنجار اجتماعی از طرف مسوولان است که بیشتر به گسترش این معضل دامن می‌زند. شاید در ابتدای مطرح کردن این بحث زنان خیابانی و دختران فراری، دو مقوله­ی مجزا به نظر برسند که در ظاهر ربطی به یکدیگر ندارند اما با کمی تامل می­توان یکسانی ریشه­های آن­ها و ارتباطشان با یکدیگر را به وضوح مشاهده کرد. زمانی که دختران جوان خانواده­ها به دلایل مختلف خانواده را ترک می­کنند تا بتوانند به رویاهایشان تحقق بخشند شاید کمتر به این مساله فکر می­کنند، که ممکن است در این مسیر با چه مشکلاتی مواجه شوند. نابهنجاری­های روانی، پیری­های زودرس، افسردگی، انزواطلبی در پی آسیب‌های متعدد و حتا مشکلات جسمی و حرکتی و دردناک­تر از تمام این طرد شدن از اجتماع بخشی از آینده­ی تاریک و تباهی است که دختران جوان را تهدید می­نماید.

201362-Kooche-Mahshab1

مقوله­ی دختران فراری در چند سال گذشته گریبان قشر خاصی از دختران جوان را گرفته که به دلایل گوناگون محیط خانوادگی را دوام نیاورده و با دنیایی از تفسیرهای معلق و بدون پشتوانه پا به محیط بیرون گذاشته­اند. در واقع با تمام مشکلات پیش­روی این دختران جوان به نوعی هویت فعلی خود را برنمی­تابند و به دنبال هویت جدید در قالب آرزوهای نو هستند، که آن را دنبال کنند. در صورتی­که در بیشتر مواقع دنیای رویایی که در بیرون از محیط خانواده برای خود در نظر گرفته­اند، بسیار رنج­آورتر از رنج­هایی است که در کنار خانواده­ی خود متحمل می­شوند. واقعیت این است که برای بررسی این مساله متغیرهای متعددی مد نظر است ولی یکی از مهمترین عواملی که در پدید آمدن این مساله دخیل است، عدم هم‌خوانی و مسوولیت­پذیری خانواده در قبال تربیت و آینده­پذیری این نوجوانان است که باعث شده با عدم آگاهی و اشراف بر مسایل پیرامونی خود با هر علتی که باشد دست به انتخاب­هایی غلط بزنند که گاهی آینده­شان را تا مرز تباهی پیش می­برد.

اکثریت قریب به اتفاق دختران فراری به دلایلی مانند فقر و تنگدستی، مشکلات خانوادگی و رفتارهای غیر انسانی با مایه­های خشونت از خانه فرار می­کنند

این دختران جوان در هنگام فرار از خانه به‌دلیل نیاز به سرپناه، بی‌پولی و هم‌چنین ترفندهایی که باندهای خلافکار به‌کار می­برند به‌سرعت جذب می­شوند، و راه برگشت را برای خود مسدود می­کنند. آمار و ارقام نشان می­دهد که در صورتی­که دختران فراری در همان ساعت­های اولیه توسط نیروی انتظامی شناسایی و بازگردانده نشوند، سلامت و امنیت­شان به‌شدت کاهش می­یابد و در معرض خطرهای جدی قرار می­گیرند.

اکثریت قریب به اتفاق دختران فراری به دلایلی مانند فقر و تنگدستی، مشکلات خانوادگی و رفتارهای غیر انسانی با مایه­های خشونت از خانه فرار می­کنند.

مساله­ی نگران کننده­ی این پدیده و به دنبالش افزایش روسپی­گری خیابانی است. با پایین آمدن سن فرار از خانه و هم‌چنین سن روسپیگری و گرایش به سمت این کار، نوجوانان بیشتری در معرض تهدیدهای جدی قرار می­گیرند.

201362-Kooche-Mahshab2

 با توجه به مشکلات فزاینده­ای که در این بازه زمانی کشور ما با آن دست به گریبان است و همچنین جمعیت روبه رشد و افزایش آمار جوانان در کشور اگر که با این مساله مثل گذشته با سهل­انگاری و عدم­چاره­جویی و مدیریت برخورد شود به بحرانی فزاینده تبدیل خواهد شد. یکی از مهمترین مسایلی که در پدیده­ی دختران فراری و کشیده شدن آنان به سمت روسپیگری نقش عمده­ای را ایفا می­کند، این است که به دلیل نگاه سنتی و مردسالارانه­ای که بر جامعه­ی ما حاکم است اغلب دختران فراری پس از دستگیری از سوی خانواده­ی خود پذیرفته نمی­شوند.

بنابراین زمانی که تمام پل­های پشت سر خود را خراب شده می­بینند و برای ادامه­ی بقا نیاز دارند که به تنهایی خود را اداره کنند و از آن­جا که هیچ‌گونه حمایتی هم از سوی هیچ سازمانی ندارند با همان ترفندها و وعده وعیدهای باندهای تبهکار جذب آنان می­شوند و بیش از پیش در شرایط نابهنجار و نامطلوب فرو می­روند.

اما مسولان ذی‌ربط به جای حمایت از این دختران و به وجود آوردن موقعیت­هایی برای برون رفت آن­ها از این معضل به حذف صورت مساله­ی مربوط به آنان می­پردازند

 شمار زیادی از این دختران به دلایل موجهی مانند خشونت­های بیش از اندازه­ی خانواده و یا آسیب­های جسمی و روانی که از سوی آنان متحمل شده­اند، فرار را بر قرار ترجیح داده­اند و در نهایت تمایلی برای بازگشت ندارند.

اما مسولان ذی‌ربط به جای حمایت از این دختران و به وجود آوردن موقعیت­هایی برای برون رفت آن­ها از این معضل به حذف صورت مساله­ی مربوط به آنان می­پردازند. واقعیت این است که حذف معلول­ها باعث حذف علت اصلی این ماجرا نمی­شود. با توجه به گسترش این پدیده، آمار جوان مملکت و مشکلات جاری راه‌کارهایی که در این خصوص ارایه شده است به بن­بست و انسداد رسیده و این مساله هر روز رو به گستردگی است. تعلل، بی­مبالاتی و پرداختن به موضوعات بی­اهمیت دیگر باعث شده است، این آسیب اجتماعی در سایه قرار بگیرد و هر روز افراد بیشتری را درگیر نماید. عدم رسیدگی همه جانبه و کامل و تنها به دنبال حذف صورت مساله بودن همان‌طور که گفته شد و تنها اکتفا کردن به حرف­ها و شعارهای عمل نشده منجر به آسیب­های جدی­تری به نسلی خواهد شد که در واقع بنیان آینده­ی یک مملکت بر دوش آنان است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,