Saturday, 18 July 2015
07 August 2020
گزارش خبری علمی

«فلزات سنگین در رژ لب»

2013 June 02

 

دکتر آویده مطمئن فر / رادیو کوچه

avideh@koochehmail.com

یک مطالعه جدید از حضور فلزات سنگین سمی از جمله سرب، آلومینیوم و کروم در محصولات آرایشی خبر می‌دهد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بسیاری از زنان روزانه ژست ساده استفاده از رژ لب را انجام می‌دهند در حالی‌که در عین حال فلزات سنگین بسیار خطرناکی برای سلامتی را می‌بلعند. یک مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه برکلی، در کالیفرنیا انجام شده است حضور فلزات سنگینی که برای مصرف کنندگان مضر است را نشان داده است. به‌نظر می‌رسد که کادمیوم، آلومینیوم، کروم و سرب گاهی اوقات در سطوح خطرناک در لوازم آرایشی خریداری شده در سوپر مارکت‌ها وجود دارد.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، حتی در سطوح نسبتن کم، قرار گرفتن در معرض سرب می‌تواند  اثرات جدی داشته باشد. با گذشت زمان، سرب در بدن به استخوان‌ها متصل می‌شود. بنابراین، استفاده از رژ لب‌های حاوی سرب چند بار در روز، هر روز، باعث قرار گرفتن در معرض سطوح بالای سرب در بدن می‌شود.

فلزات سنگین می‌توانند باعث مشکلات نسبتن جدی سلامتی باشند. سرب که در ۲۴ از ۳۲ رژ لب تست شده یافت شده است، بر باروری و عملکرد مغز اثر می‌گذارد، و کروم و منگنز ممکن است مسوول تومور کبد و اختلالات سیستم عصبی باشد.

در چندین مطالعه قبلی نیز وجود فلزات سنگین در لوازم آرایشی یافت شده بود، اما محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه برکلی خطر بالقوه مصرف روزانه این فلزات را با تجزیه و تحلیل غلظت آن‌ها و سپس مقایسه این مصرف با دستورالعمل‌های بهداشتی موجود برآورد کرده‌اند.

20130602_Avideh_MedicalNews_Lipstick_Pic2

 زیرا فقط پیدا کردن این فلزات مشکل واقعی نیست بل‌که اندازه آن‌ها مهم است و به گفته محقق اصلی این مطالعه «کاترین هاموند» استاد علوم بهداشت محیط زیست، برخی از فلزات سمی اکنون در سطحی یافت می‌شوند که احتمالن می‌تواند، در دراز مدت سلامت را تهدید کند.

در هر حال لازم به تذکر است که رژ لب و براق کننده لب از موارد خاص نگرانی‌ها هستند زیرا آن‌ها ذره ذره در بدن جذب می‌شوند. مصرف روزانه متوسط ۲۴ میلی گرم رژ لب در روز قابل قبول تعریف شده است اما کسانی که بارها و بارها از رژ لب استفاده می‌کنند می‌توانند به  ۸۷ میلی گرم در روز برسند. 

بنابراین مطالعه، در هر حال استفاده روزانه متوسط، مصرف‌کنندگان را در معرض بیش از حد کروم قرار می‌دهد که سرطان‌زا و مرتبط با تومورهای معده در نظر گرفته می‌شود. استفاده از این محصولات آرایشی می‌تواند افراد را در معرض بیش از حد آلومینیوم، کادمیوم و منگنز نیز قرار دهد. قرار گرفتن در معرض غلظت بالای منگنز نیز به افزایش سموم در سیستم عصبی مرتبط شده است.

 در حال حاضر، هیچ استانداردی در ایالات متحده برای محتوای فلز در مواد آرایشی وجود ندارد اما اتحادیه اروپا، وجود کادمیوم، کروم و سرب را در هر سطحی در محصولات و لوازم آرایشی و بهداشتی غیر قابل قبول می‌داند

سرب نیز یکی از موادی است که در رژ لب پیدا شده است، اما غلظت آن به ‌طور کلی پایین‌تر از سطح مصرف روزانه قابل قبول است. ولی با این حال محققان معتقدند که این سطوح سرب برای کودکان خردسال هم نگران کننده است. کودکان گاهی اوقات با لوازم آرایش بازی می‌کنند و قرار گرفتن در معرض سرب برای آن‌ها در هیچ سطحی بی‌خطر در نظر گرفته نمی‌شود.

محققان این مطالعه می‌گویند که در حال حاضر، هیچ استانداردی در ایالات متحده برای محتوای فلز در مواد آرایشی وجود ندارد اما اتحادیه اروپا، وجود کادمیوم، کروم و سرب را در هر سطحی در محصولات و لوازم آرایشی و بهداشتی غیر قابل قبول می‌داند.

بر اساس این یافته ها به نظر می‌رسد که FDA، اداره غذا و داروی آمریکا باید بررسی دقیق‌تری از محصولات آرایشی به طور کلی و به‌خصوص مواد آرایشی لب در آینده نزدیک داشته باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,