Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
پس‌نشینی تند

«حریف خانگی»

2013 June 11

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

نزدیکی نظر «علی خامنه‌ای» به «سعید جلیلی» و در طرف مقابل شباهت مواضع و نگاه ایدئولوژیک جلیلی به تفکرات رهبر جمهوری‌اسلامی بر کسی پوشیده نیست.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما آن‌چه که در روزهای اخیر کار را برای پیروزی آسان «سعید جلیلی» به هر روش ممکن حتا تقلب در انتخابات مشکل کرده است عدم اجماع یاران و همراهان سنتی و محافظه‌کار خامنه‌ای با نظر اوست.

درست است که حدادعادل که همه از میزان سرسپردگی او به رهبر جمهوری‌اسلامی آگاهند، به نفع دیگر هم‌فکران محافظه‌کارش از ادامه‌ی رقابت استعفا داد، اما با وجود سفارش‌های فراوان رهبران جریان اصول‌گرا و هشدار آنان از شکست آرای این جریان در صورت ادامه‌ی روند موجود، دیگر کاندیداهای محافظه‌کار تاکنون برخورد سردی با این روش داشته‌اند و بعید به نظر می‌رسد که قصد انصراف از شرکت در انتخابات را داشته باشند. البته از پیش نشانه‌هایی هم‌چون اقتدای جلیلی در نماز جماعت صداوسیما به امامت حدادعادل وجود داشت که هم‌دلی آن‌ها را آشکار می‌کرد و انصراف حداد به خوبی این گمانه‌زنی را به حقیقت نزدیک کرد که به او با اشاره‌ی رهبر و برای اثبات فرمان‌برداری‌اش حاضر به انجام هر کاری است.

20130611-Kooche-Akbar1

در سوی دیگر نوع برخورد و مواضع ولایتی و قالیباف در برابر دیگر اصول‌گرایان امید اصلاح‌طلبان را برای پیش‌گیری از تقلب بیشتر کرده است. وجود چند دستگی در میان بزرگان محافظه‌کار در حمایت از جلیلی به خوبی نشان داده است که آن‌ها قصد ندارند تا اشتباه سال ٨٨ را تکرار کرده و همه‌ی تخم‌مرغ‌هایشان را در سبد رهبری بگذارند و چشم بسته نظر او را تایید کنند. دو تشکل به شدت محافظه‌کار که تاکنون همیشه مهر تایید بر نظرات رهبری می‌گذاشته‌اند تاکنون مواضع جالبی گرفته‌اند که برای هر کسی نامفهموم باشد، پیامش را به روشنی به شخص خامنه‌ای رسانده است. انتخاب ولایتی به عنوان گزینه‌ی جامعه‌ی روحانیت مبارز و عدم حمایت رسمی جامعه مدرسین حوزه‌ی علمیه قم از «سعید جلیلی» به عنوان کاندیدای اصلح در همین راستاست. متن بیانیه‌ی جامعه روحانیت مبارز نیز بسیاری از حقایق را در خود دارد و نشان از نوعی عقلانیت در برابر مواضع تند جناح جوان اصول‌گرایان است که در دهه‌ی ٨٠ از احمدی‌نژاد آغاز و اکنون به جلیلی رسیده‌اند:

20130611-Kooche-Akbar2

«از آنجا که ایشان فرزند روحانیت و هیات مذهبی و فرزند حوزه دین محسوب می‌شوند و علاقمندی ایشان به مقام مرجعیت و روحانیت و سابقه‌ی طولانی در مدیریت‌های مختلف نظام مقدس جمهوری‌اسلامی و چهره مورد قبول در سطح بین‌الملل هستند و امورات را با عقل و تدبیر و تعهد و تدین مدیریت می‌نمایند، انشااله کشور و نظام و مردم از وجود پر قیمت این چهره خدوم در اداره کشور بهره‌مند شود.»

تاکید بر شاخصه‌هایی چون قدرت مدیریت، مقبولیت در سطح بین‌الملل و علاقه‌مندی به مرجعیت و نه لزومن مقام ولایت در این بیانیه، زاویه‌ی آشکاری با تفکرات حامیان جلیلی و نظرات شخص «علی خامنه‌ای» دارد و می‌تواند نشان از فاصله گرفتن آنان از مواضع خشن و تندروی‌های امثال احمدی‌نژاد و جلیلی داشته باشد. بعید به نظر نمی‌رسد که این‌گونه حمایت‌ها سبب شود تا اگر این بار با هر روش غیردموکراتیکی نام کاندید مورد نظر آقا از صندوق بیرون بیاید، میزان اعتراض‌ها و مخالفت‌ها از سمت و سوی بخش سنتی جناح محافظه‌کار هم به همان اندازه‌ی اصلاح‌طلبان و منتقدان نظام باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,