Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
دلایل شرکت در انتخابات

«شرکت در انتحابات، فضیلت یا رذیلت»

2013 June 13

علی انجیدنی / رادیو کوچه

اگر بخواهیم قدم به قدم با پرسش‌های ذهن این روزهای مردم ایران جلو برویم، می‌توانیم این سوال و جواب‌ها را باهم مرور کنیم:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یک )چرا باید در انتخابات شرکت کنیم؟

این پرسش را می توان از طریق برهان خلف و یا روش اثباتی پاسخ گفت. برهان خلف می‌گوید اگر شرکت نکنیم چه اتفاقی می‌افتد‌؟ حکومت چه چیزی از دست می‌دهد و چه منفعتی به ما می‌رسد؟ در یک کلام پاسخ هیچ است! نه حکومت چیزی را از دست می‌دهد و نه برایش اتفاقی می‌افتد. حکومت با بیست و سی درصد هم انتخابات برگزار کرده و آب از آب تکان نخورده است. (مثال انتخابات مجلس در تهران و شوراها دوره قبل و موارد دیگر )

در خصوص وجهه بین المللی هم که اولن از این بدتر وجهه بین المللی امکان‌پذیر نیست و ثانین پس از برهم خوردن نظام تک قطبی در جهان و قدرت گرفتن کشورهایی مثل چین و روسیه و هزینه بر بودن اقدامات آمریکا، حکومت ایران دیگر نگرانی از این بابت ندارد.

اما در طرف دیگر ماجرا ، در صورت عدم شرکت اتفاق زیادی برای ما می‌افتد. فردی رییس جمهور می‌شود که اعتقاد به از بین بردن همه چیز دارد چون نجات را در خراب شدن می‌داند.

دو) با تجارب قبلی و بد شرکت در انتخابات چه کنیم؟

اولن اینکه عادت کنیم که هر جریانی را در ظرف مکانی و زمانی خود ببینیم و در هر شرایط جدیدی اتفاقات شرایط قدیمی را ملاک مطلق عملکرد خود قرار ندهیم. ثانین انصاف را در نقد عملکردها بویژه عملکرد خود و گروه طرفدار خود فراموش نکنیم. به عنوان مثال اشتباهات اصلاح طلبان در عدم ائتلاف در انتخابات سال 84 و عدم پی‌گیری مطالبات دائر بر تقلب انتخاباتی در آن برهه توسط مسوولان برگزاری که اتفاقن خود جزو سران اصلاحات بودند را فراموش نکنیم. ثالثن در سال 88 اتفاقی افتاد و تقلبی صورت گرفت و چوبش را هم مردم خوردند و هم حکومت،  که نگارنده بر این باور است که حکومت بیشترین ضربه را در این ماجرا دریافت داشته و هزینه زیادی را متحمل شده است.

مردم با شرکت در هر انتخاباتی مرتکب فعل سیاسی می‌شوند که درجه این فعل با توجه به شدت عمل سیاسی حواشی آن، برای افراد مختلف متفاوت است. یکی فقط رای می‌دهد و سپس ناظر است. یکی رای می‌دهد و سپس پی‌گیر مطالبات است یکی رای می‌دهد و سپس مطالبات بعد از آن را راهبری می‌کند. این افعال سیاسی هر کدام می‌تواند واکنش‌های متفاوتی را از سوی حکومت در پی داشته باشد که اگر حکومت غیر دمکراتیک و اقتدارگرا باشد شدت واکنش غیرمترقبه‌ای را نشان خواهد داد. پس در طی این ماجراهای سیاسی یاد می‌گیریم که چه وقت پیش برویم و کی بایستیم و کی عقب بنشینیم چون می‌خواهیم سیاست بورزیم.

سه)اگر در این انتخابات هم مشابه انتخابات قبل تقلب کردند و سعید جلیلی را برنده اعلام کردند چه کنیم؟

دلایل زیادی موجود است که این فرض را تا حد بسیار زیادی رد می‌کند:

الف) اجماع بسیار گسترده ای در این انتخابات از سوی قدرت های طیف اصولگرا بر روی نامزدهای دیگر از جمله آقای قالیباف صورت گرفته است که امکان تقلب به نفع نامزدی مثل سعید جلیلی را به حداقل می‌رساند

ب) علاوه بر آقای قالیباف نامزد دیگری هم وجود دارد که طیف قدرتمندی از اصولگرایان پشت او سنگر گرفته اند. این نامزد اقای ولایتی است که جبهه پیروان خط امام و رهبری به عنوان نماد راست سنتی و همچنین اکثریت جامعه مدرسین حوزه علیمه قم( به شهادت آیت اله یزدی که در اخبار همین روزها اعلام شده است و اتفاقا خود از اصولگرایان تندرو هم می‌باشد) تاکنون از او حمایت کرده‌اند.

ج) تقلب در انتخابات سال 88 آنقدر برای نظام هزینه درست کرد که هیچ کدام از لایه‌های قدرت در جمهوری اسلامی جرات حمایت علنی از نامزد خاصی را ندارند. اگر در بین آشنایان شما فردی در سپاه یا بسیج شاغل می باشد می توانید از ایشان بپرسید که رده های بالاترشان برای حمایت از نامزدها به آنان چه گفته‌اند و با مدل حمایتی انتخابات سال 88 و 84 مقایسه کنید.

به فرض محال اگر باز هم علیرغم همه این موارد تقلب انجام شد ما چیز زیادی را از دست نداده‌ایم و این رده های بالای حکومت هستند که اختلاف بیشتر و دعواهای درون جناحی خودشان را تشدید کرده اند.

در سال 88 برای اولین بار طبقه متوسط ایرانی با غیرت تمام به پای صندوق رای رفتند تا انتخاب کنند و چون خلاف نظر آنها اعمال گردید با تمام توان و غیرت به میدان آمدند و رای خود را مطالبه کردند. (این رای با رای سال 76 به اقای خاتمی متفاوت است چون به نظر خیلی از تحلیلگران ، آن رای بیشتر یک رای واکنشی بوده است) حال بعد از این حضور و مطالبه غیرتمندانه ، به نظر شما ، آیا انفعال و عقب نشستن کاری درست و خردمندانه است!؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,