Saturday, 18 July 2015
17 January 2021
گزارش روز

«ناصرخسرو بزرگ‌ترین داروخانه ایران»

2010 February 13

«ناصر خسرو برای همیشه از عرضه دارو پاکسازی شد» این جمله را چهارسال قبل مرتضی طلایی فرمانده سابق نیروی انتظامی تهران بزرگ مطرح کرد و وعده داد دیگر در این مکان، سوداگران دارو فعالیت نکنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به گزارش ایرنا، پس از گذشت چهار سال از پاکسازی ناصر خسرو بار دیگر این خیابان قدیمی تهران جولان دارو فروشانی شده است که به جای شفا، مرگ می فروشند.ناصرخسرو یکی از خیابان های قدیمی  تهران است که از نخستین سال های جنگ و همزمان با آغاز تحریم های همه جانبه  علیه ایران، به تدریج به پاتوق فروشندگان داروهای نایاب تبدیل شد؛ کوچه پس کوچه هایی تنگ که هر گوشه آن پر بود از فروشندگان معجون زندگی. این در حالی است که هنوز هم بیماران برای تهیه دارو های نایاب خود مجبورند با مراجعه به داروخانه های ۱۳آبان و هلال احمر در تهران، نیاز خود را تامین کنند. با  این همه، واقعیت آن است که بسیاری از مراجعه کنندگان به  این مراکز، هرگز به داروی خود دست نمی یابند.

ناصرخسرو اما داروخانه بزرگی بود که همه جور دارویی در آن یافت می شد.  این دارو ها که از سوی باندهای بزرگ و پر قدرت با سوءاستفاده از سهمیه های نهادها و سازمان ها وارد کشور می شد، از سوی دلالان خرده پا خریداری و در نهایت از طریق فروشندگان خرده پا در خیابان ناصرخسرو عرضه می شد.

داستان فروش دارو در بازار ناصر خسروی تهران مشکلی است که سیستم دارویی کشور از دیرباز تاکنون با آن دست به گریبان بوده و علی‌رغم تلاش مسوولان برای رفع معضل فروش دارو به صورت غیرقانونی و غیرمجاز تاکنون موفقیتی حاصل نشده است. یورش پلیس به داروفروشان ناصر خسرو روز اول اسفند87 آغاز شد. همان روزی که پلیس تهران قصد جمع‌آوری معتادان خطرناک را نیز داشت. به رغم  اینکه فرمانده نیروی انتظامی  و وزیر بهداشت تاکید کرده اند که با پاکسازی خیابان ناصرخسرو قصد دارند تا به توزیع داروها سروسامانی بدهند، اما به نظر نمی رسد تا هنگام ساماندهی عرضه داروهای نایاب در کشور، برخورد با فروشندگان دارو در ناصرخسرو بتواند مشکلی را حل کند. سعید واقفی، دبیر انجمن داروسازان ایران نیز معتقد است «ریشه‌های این مافیا در زمین است و با قطع ساقه آن، ریشه‌ها خشک نمی‌شوند.» او می‌گوید:« بازار دارویی ناصرخسرو به مثابه غده سرطانی است که ممکن است شرایطی بحرانی ایجاد کند. بنابراین با نابودی این غده، بحران‌های ناشی از آن نیز حل خواهد شد.»

« شاهرخ رامین» مخبر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه راه حل برخورد با بازار سیاه دارو در ناصرخسرو نباید برخورد پلیسی باشد به خبر آن لاین گفت: « اینکه هر از چندی با روانه کردن نیروها‌ی پلیس به بازار داروی ناصرخسرو درپی براندازی آن باشیم راه حلی غیر کارشناسی شده است. به‌طوری که در چند سال گذشته این راه‌حل‌ها مورد آزمایش قرار گرفته است ولی نه تنها نتیجه مثبتی نداشته است بلکه هم اکنون شاهد پابرجابودن بازار سیاه دارو در خیابان ناصرخسرو هستیم.»

هرچند که تاکنون هیچ آمار رسمی درباره تعداد جان باختگان حاصل از نبود دارو بر اثر تحریم و موارد مشابه آن ارائه نشده، اما با یک حساب سر انگشتی می توان حدس زد تعداد جان باختگان کم نبوده است و هیچ کس هم البته مسوولیت آن را برعهده نمی گیرد.

کارشناسان مى گویند ریشه مـشـکـلات نـظـام دارویى کـشـور در چـنـد مـورد خلاصـه مـى شـود؛ انحصار در تولید، واردات، توزیع و عرضه دارو. بنـابـر گـزارش مـعـاونـت غـذا و داروى وزارت بهداشت انـحـصـار در تـولـیـد، واردات، توزیـع و عرضه دارو، مشـکـلات ارزى، حمایت ناقـص و غلط از صنعت، تعریفی غیـرعلمى از نظام ژنریـک در نظام اقتصادى خصوصى، عدم اقتدار و استقلال در برنامه ریـزى و نظارت و اعمال ضـوابط علمـى و همچنین نـبـود برنامه درمانى تعریف شـده در حـوزه درمان و بیمه‌ها مهم‌ترین مشکلات نظـام دارویـى کشور محسوب مى شود.

در  این میان هرچند که تاکنون هیچ آمار رسمی درباره تعداد جان باختگان حاصل از نبود دارو بر اثر تحریم و موارد مشابه آن ارائه نشده، اما با یک حساب سر انگشتی می توان حدس زد تعداد جان باختگان کم نبوده است و هیچ کس هم البته مسوولیت آن را برعهده نمی گیرد.البته باید به این آمار تعداد قربانیان داروهای تقلبی را نیز بیفزاییم. معمولاً داروهای تقلبی و غیرقانونی، تاریخ گذشته، هورمون‌های جنسی، داروهای سقط جنین، زیبایی اندام، دوپینگ و داروهای مخدر در این بازار عرضه می‌شوند. انواع داروهای سقط جنین جزو پرطرفدارترین داروهای قاچاق در بازار ناصرخسرو هستند. به گفته فروشندگان این بازار این داروها در 3 نوع اروپایی، هندی و پاکستانی در این بازار به فروش می‌رسند.

یک فروشنده این نوع داروها می‌گویدکه روزانه بین 5 تا 10 مشتری برای این نوع داروها دارد که برخی از آنها از شهرستان‌های مختلف کشور به وی مراجعه می‌کنند. او همچنین جوان‌ها را بیشترین مشتریان این نوع داروها اعلام می‌کند و می‌افزایدکه با فروش هر جفت آمپول بین 8 تا 10 هزار تومان سود می‌برد. با این وجود به‌دلیل شرایط نگهداری این نوع داروها و نوع عرضه آن، بسیار پیش می‌آید که حتی داروی فاسد را به مشتری‌های بخت برگشته می‌فروشد.

زمانی که مردم نتوانند مشکلات درمانی خود را از طریق راه حل‌های رسمی دنبال کنند مجبور به استفاده از راه‌های غیرقانونی و قاچاق در زمینه حل مشکلشان خواهند شد، مانند سقط جنین یا ناتوانی جنسی که اگر این دو مشکل به‌صورت قانونی در فردی وجود داشته باشد بیمار می‌تواند برای درمان خود از طریق داروخانه‌ها و مراکز درمانی معتبر، مشکل‌اش را دنبال کند.

درواقع مبارزه با توزیع داروهای قاچاق از طریق اشغال مکان هایی نظیر ناصرخسرو و تنبیه قاچاقچیان دارو به تنهایی به جایی نخواهد رسید و مسئله مبارزه با قاچاق فقط با تکیه به این شیوه شکست خواهد خورد. مشکل توزیع داروهای قاچاق را باید به شیوه های مختلف نظیر توجه به ضرورت ورود برخی از داروهای مورد نیاز بیماران به کشور و به شیوه قانونی حل کرد.

زمانی که پزشکان از داروهایی که در فهرست دارویی کشور وجود ندارد برای بیماران تجویز می کنند، بیماران به هر طریقی که شده آن را تهیه می کنند، چرا که این داروها برای بیمارستان لازم است و زمانی که داروخانه ها نتوانند آن را در اختیار بیماران قرار دهند آنان نیز به تهیه آن از مکان غیرمجاز اقدام می کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,