Saturday, 18 July 2015
24 July 2021

«گیاهان هم مهاجرت می‌کنند»

2010 February 14

نتایج تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که به دلیل گرمای جهانی حداقل هزار گونه گیاهی در حال مهاجرت به ارتفاعات کوه‌های زمین هستند.
تغییرات آب و هوایی زمین به مرحله بحرانی رسیده است و گیاهان کوهستانی نیز با مهاجرت خود به ارتفاعات این افزایش دما را تائید می‌کنند.
نتایج یک تحقیق علمی که در مجله مرزها در اکولوژی و محیط زیست منتشر شده است نشان می‌دهد که افزایش ترافیک و گردشگری در کنار تعییرات آب و هوایی منجر به مهاجرت بی‌رویه گیاهان بیگانه به ارتفاعات سلسله جبال مختلف در سراسر دنیا شده است.
گونه‌های گیاهی که پیش از این در گوشه انتهایی سلسله جبال آلپ و آپنینو زندگی می‌کردند اکنون به قله‌ها نزدیک‌تر شده‌اند. این مهاجرت غیرقانونی، تنوع زیستی کوهستانی و گستردگی اکوسیستم‌های مهم را با خطر مواجه کرده است.
برپایه این گزارش، حداقل هزار گونه گیاهی در حال پیشروی به ارتفاعات کوهستان‌ها هستند. این تحقیقات که ثمره تلاش یک همکاری بین المللی بین گیاه‌شناسان و مختصصان اکولوژی است خبر از مهاجرت گونه‌های علفی به سمت بالا می‌دهد.
این مهاجرت در کوهستان‌های تمام قاره‌ها از آلپ تا جزایر قناری، از کوه‌های روشوز در سلسله جبال آند تا کوههای استرالیا و هاوایی رصد شده است.
دو ماه قبل کمیسیون بین المللی حفاظت از کوه‌های آلپ گزارش داد که گیاهان ساکن این کوهستان به شدت با تهدید مواجهند و 45 درصد از گونه‌ها تا سال 2100 در معرض خطر نابودی قرار می گیرند.
براساس گزارش لارپوبلیکا، گیاهان کوهستانی به دو روش توسعه می‌یابند. گروهی از آن‌ها به سمت عرض‌های جغرافیایی بالاتر و به سوی مناطق سرد و برفی حرکت می‌کنند و گروه دیگر در دامنه‌ها می‌مانند.
بنابراین زمانی که گیاهان ساکن دامنه‌ها به طرف ارتفاعات مهاجرت کنند، فضای گسترش گیاهانی ساکن نزدیک قله کاهش یافته و در معرض نابودی قرار می‌گیرند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd2361638 SILDENAFIL CITRATE