Saturday, 18 July 2015
04 August 2021

«مشایی، قطر، کلینتون؟!»

2010 February 14

چند روز پیش رسانه‌ها اعلام کردند هیلاری کلینتون، وزیر خارجه امریکا قصد دارد به خاورمیانه سفر کند.

به گزارش خبرآنلاین به گفته مسوولان وزارت خارجه آمریکا او در نظر دارد برای بحث پیرامون موضوع هسته‌ای ایران، تحریم‌های بیشتر، سپر موشکی وافزایش نفوذ ایران با کشور‌های منطقه از طریق «قطر» و «عربستان سعودی» رایزنی کند.

همزمان با رسانه‌ای شدن این خبر، یعنی 3 روز قبل از سفر کلینتون  اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور و معاون رییس‌جمهور در امور ایرانیان خارج از کشور نیز به دعوت مقامات قطری وارد این کشور شد.

سفر‌ مشایی این گمان را تقویت می‌کند که گویا نوعی دیپلماسی پنهان و تبادل پیام‌ بین مقامات ایرانی و آمریکایی با وساطت قطری‌ها در جریان است. البته پیش از این نیز برخی از نقش احتمالی رییس‌دفتر رییس‌جمهور در موضوع رابطه با امریکا سخن گفته بودند که آخرین بار این تحلیل در سفر اروپایی مشایی مطرح شد.

البته آنچه بیش از پیش این گمانه‌زنی‌ها را تقویت می‌کند اشارات سر بسته علی مطهری نماینده مردم تهران در گفت‌وگو با خبرآنلاین است که گفته بود:« انتظار از دولت این است که صلابت انقلاب اسلامی در مسایل بین الملل را حفظ کرده و تلاش نکند با بده و بستان با قدرت های بزرگ به اهداف خود برسد… دولت باید با مردم صادق باشد و اگر در پشت پرده با قدرت های بزرگ گفت‌وگوهایی دارد به مردم اعلام کند و مسئله انرژی هسته ای را به رابطه با آمریکا پیوند نزند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,