Saturday, 18 July 2015
26 November 2021
شاد و تندرست

«کی‌روش را به خاطر بسپار»

2013 June 20

 اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

را‌ه‌یابی مقتدرانه‌ی تیم‌ملی فوتبال ایران به جام‌جهانی ٢٠١۴ برزیل اتفاقی نیست که بشود به آسانی از آن گذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شکی نیست که همه‌ی کارشناسان فوتبال، منتقدین ورزشی، مربیان ایرانی لیگ برتر و دسته‌های پایین‌تر، تماشاگران و بازیکنانی که نتوانستند تا به عضویت تیم‌ملی کشورمان دست یابند نیز در این پیروزی سهمیند. اما اگر از بازیکنان خوب و با غیرت تیم‌ملی بگذریم، می‌توان گفت که بدون هیچ تردیدی مهم‌ترین فردی که نقش کلیدی را در این پیروزی ملی ایفا کرد کسی نبود به جز «کارلوس کی‌روش.» کی‌روش کارهای زیادی را برای تیم‌ملی ما انجام داد که کمتر مربی خارجی یا وطنی دیگری تاکنون توانسته بود تا به این دستاوردهای مهم دست یابد. یکی از ویژگی‌های تیم کی‌روش عدم وابستگی آن به یک بازیکن مشخص بود. یادمان نرود که تاکنون و در دوره‌های مختلف، تیم‌های ملی ما نه تنها از نظر فیزیکی و فنی بل‌که به لحاظ روحی و روانی نیز همواره بر روی محور یکی دو بازیکن کلیدی می‌چرخید. از «علی پروین» و «ناصر محمدخانی» گرفته تا «علی دایی، احمدرضا عابدزاده و علی کریمی.»

و این موضوع همواره سبب می‌شد که اگر اتفاقی برای آن بازیکن رخ دهد شیرازه‌ی تیم از هم بپاشد. تیم کی‌روش اما این طور نبود و در مقاطع مختلف نشان داد که با در اختیار نداشتن بازیکنان کلیدی چون «علی کریمی، مهدی رحمتی یا اشکان دژاگه» به هر دلیلی، به راحتی می‌تواند به خوبی وظایف را بر دوش بازیکنان دیگری بگذارد.

201306-Kooche-Akbar1

مربی پرتغالی ایران بازیکن‌سالاری را در تیم‌ملی ما برچید و این بود که تیم‌ کی‌روش را تبدیل به یک تیم کرد نه فقط مجموعه‌ای از بازیکنان بزرگ. به همین سبب بود که به سرعت توانست نبود رحمتی و دژاگه را با جایگزینان مناسبی چون احمدی و قوچان‌نژاد پر کند.

 یکی دیگر از چیزهایی که کی‌روش در وجود بازیکنان تیم‌ملی ما تقویت کرد اعتماد به نفس بالا و آمادگی روحی و روانی بود. برای نمونه تا پیش از این کمتر سراغ داشته‌ایم که در تیم‌ملی‌مان بازیکنان جوانی چون «محسن مسلمان و احسان حاج‌صفی» بتوانند بدون استرس در بازی‌های حساس ملی در زمین حاضر شوند و فضا و جو سنگین چنین مسابقاتی آن‌ها را تحت‌تاثیر قرار نداده و بر روی عمل‌کردشان تاثیر منفی نگذارد.

برخی از منتقدین این ایراد را بر تیم‌ملی وارد می‌کردند که تیم کی‌روش زیبا بازی نمی‌کند و یا در برابر تیم‌های چون کره‌جنوبی در لاک دفاعی فرورفته و بازی بسته‌ای از خود به نمایش می‌گذارد. در جواب این دوستان باید گفت که درست است که ما توانستیم با درایت کی‌روش و عملکرد عالی و غیرت بی‌نظیر ملی‌پوشان کشورمان بر تیم کره فائق آییم، اما انتظار بازی برابر و تهاجمی در برابر کره در شرایط کنونی، انتظار بی‌جایی است. ما نباید خودمان را فریب بدهیم. مقایسه‌ی فوتبال ایران با کشورهایی چون کره و ژاپن قیاس تویوتا و هیوندای با پیکان است.

20130620-Kooche-Akbar2

باید پذیرفت که همان‌طور که سنجیدن شرایط تکنولوژیکی، صنعتی و اقتصادی ایران با ژاپن و کره خنده‌دار به نظر می‌رسد، قیاس وضعیت مدیریت، برنامه‌ریزی، امکانات و زیرساخت‌های ورزشی در این کشورها با ایران نیز ساده‌لوحانه است. هزاران استادیوم‌ مجهز، تیم‌های پایه در رده‌های سنی مختلف، لیگ منظم و با برنامه و استفاده از مربیان خوشنام و کاربلد در تمامی سطوح و بازی‌های دوستانه‌ی باشگاهی و ملی حرفه‌ای، فقط گوشه‌ای از تفاوت‌های آشکار ما با فوتبال در کشورهای شرق دور است. تیم‌ملی ما به رهبری کی‌روش چاره‌ای به جز بازی بسته در برابر کره‌جنوبی نداشت. بازی زیبا، برابر و بدون استرس نیازمند به فاکتورهای مشخصی است که متاسفانه فوتبال ملی ما در حال حاضر از وجودش محروم است و همانطور که کی‌روش نیز هوشمندانه در مصاحبه‌‌ی پس از بازی با کره اظهار کرده است اگر که به همین منوال ادامه یابد در جام‌جهانی برزیل و در برابر تیم‌های بزرگ تبدیل به زنگ تفریح خواهد شد.

بهتر است تا منتقدین کی‌روش جهت پیکان انتقادات خود را از سرمربی تیم‌ملی به سمت مدیران سیاسی و ورزشی کشورمان بچرخانند و از آن‌ها بخواهند تا در وضعیت موجود تغییری ایجاد کنند. فراموش نباید کرد که امنیت، آرامش و اقتدار سیاسی و روابط خوب بین‌المللی، شرط نخست برای پذیرش پیشنهاد ما برای بازی‌های دوستانه با کشورهای صاحب سبک و برتر فوتبال دنیاست و این موضوع یکی از پایه‌ها و عوامل موفقیت ما در جام‌جهانی خواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. تهمورث
    1

    در دوران جوانی و مدرسه دبیر ورزشی داشتیم اهل اصفهان که ادم شوخ و با مزه ای بود,با بچه بسیار صمیمی و ندار بود همیشه میگفت اگر بابام پول داشت من معلم ورزش نمیشدم چون ورزش در این مملکت مثل نماز مستحب است خوندی خوندی نه خوندی هم قبوله!. بعد از بازی ایران و قطر و لبنان در دور رفت و آن نتایج چه چیزها به کی روش گفته نشد هر کسی از سر کار بخانه بر میگشت اولین کارش فحش دادن به کی روش بود و یادشان میرفت که بابا خودتان اینرا با هزار قسم و آیه آوردید و این آدم که هیچ اگر سر مربی منچستر یونایتد را هم میاوردید با این تیم بلبشوی ملی که دارید حریف هیچ کجا نخواهید بود. در ذم جناب کی روش از هم پیشی گرفته بودن و این آدم با قبول تمام نملایمات ایستاد کارش را کرد و از یک تیم در هم شکسته تیمی تقریبا یک دست و بدرد بخور ساخت که بقول خودش هنوز هم تا رسیدن به درجه خوب راهی طولانی در پیش دارد. با شکست کره جنوبی همان آدمها اینبار شروع به مداحی کردتد که این بابا همان مهدی معود تیم ملی است بایشستی برای کی روش طلب پیروزی در جبهه تملق, ووو کرد. دستش درد نکند ما را رو سفید کرد و پاینده باشد.