Saturday, 18 July 2015
20 October 2021
هنگ‌کنگ را به مقصد روسیه ترک کرد

«افشاگر ردیابی‌های اطلاعاتی آمریکا به اکوادور پناهنده شد»

2013 June 24

خبر / رادیو کوچه

«ادوارد اسنودن»، افشاگر شنودهای تلفنی و رد‌یابی‌های اطلاعاتی آمریکا که به «هنگ کنگ» گریخته بود، روز یکشنبه ۲۳ ژوئن خاک این کشور را به مقصد روسیه ترک کرد. هم‌زمان «ریکاردو پاتینو» وزیر امور خارجه اکوادور در حساب کاربری توییتر خود نوشت که آقای اسنودن از این کشور تقاضای پناهندگی کرده است.

سایت افشاگر ویکی‌لیکس نیز در بیانیه‌ای گفت که مشاوران حقوقی و پشتیبانان این سایت، «ادوارد اسنودن» را از «راهی مطمئن» به سوی جمهوری اکوادور برای پناهندگی همراهی کرده‌اند. «جولیان آسانژ» موسس ویکی لیکس خود در سفارت اکوادور در لندن پناه جسته است.

20130623-snowdan

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس روسیه، اسنودن ۳۰ ساله روز یکشنبه، دوم تیرماه، ساعت پنج بعد از ظهر به وقت محلی وارد «فرودگاه شرمتیِوو»ی مسکو شد.

«ادوارد اسنودن» که پیشتر به صورت قراردادی و به عنوان تکنیسین برای سازمان امنیت ملی آمریکا کار می‌کرد، در گفت‌و‌گو با روزنامه بریتانیایی گاردین گفته بود که سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) در چند سال گذشته ارتباط اینترنتی شهروندان آمریکایی و اتباع خارجی و همچنین گفت‌و‌گوهای تلفنی شهروندان را ردیابی می‌کرده است.

در اسناد فاش شده توسط «ادوارد اسنودن» آمده است که سازمان امنیت ملی آمریکا، اطلاعات ۹ کمپانی بزرگ اینترنتی از جمله اپل، فیس بوک و گوگل را کنترل و میزان بسیار بالایی از تلفن‌ها را شنود کرده است.

آمریکا برای وی به اتهام «ربودن اطلاعات دولتی» و «درز اطلاعات محرمانه به طرف‌های ناشناخته» پرونده جنایی گشوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,