Saturday, 18 July 2015
22 October 2021
قلب دوم انسان

«کفش‌ها و پاها»

2013 July 01

 

شهرزاد کریمی/ رادیو کوچه

با توجه به آسیب‌پذیر بودن پای انسان، از گذشته‌های بسیار دور انسان‌ها، از قابل دسترس‌ترین مواد مانند پوست درختان، علف‌های بافته شده، برگ‌ها یا پوست حیوانات، که با تسمه‌هایی از همان جنس ساخته می‌شد برای محافظت از پای خود استفاده می‌کردند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

کفش نامی کلی برای انواع پای‌افزار است. شکل ظاهری کفش‌ها در مناطق گرم‌سیر، به صندل‌هایی تبدیل شد که از برگ‌های بافته شده نخل، علف یا فیبرهای گیاهان ساخته شده بود و به انگشتان پا پیچیده می‌شد و درمناطق سردسیر، کفش‌ها به منظور گرم نگهداشتن و محافظت بهتر از پاها، از پوست‌‌ حیوانات ساخته می‌شدند.

چینیان قــدیم در گذشته به پا اهمیت زیادی می‌دادند و از آن به عنوان «قلب دوم» انسان یاد می‌کردند. آن‌ها نقاط مشخصـی از کف پا را بــا یــکی از حــواس پنج‌گانه مرتبط می‌دانستند، مثلن منطقه بین انگشت سوم الی پنجم را با چشم و یا پاشنه پا را با عصب سیاتیک ارتباط می‌دادند.

1325689629_thumb_091

قطعن امروز انسان مشکلات گذشته را ندارد. انسان‌ها مسافت‌های دور را با اتومبیل طی می‌کنند و مسیرهای کوتاه را با کفش‌های مناسب و محکم. ولی با این حال، این روزها هر چه بیشتر به بهبود کفش توجه می‌شود. زیرا که کفش نامناسب می‌تواند باعث دردهای مزمن در پا یا کمر شود. علاوه بر آن خستگی، داغی و سوزش پا و انگشت شست کج، ناخن فرو رفته، تاول و میخچه از عوارض انتخاب کفش‌های نامناسب است.

متاسفانه این‌روزها به مدل و یا قیمت کفش بسیار بیشتر از راحتی آن توجه می‌شود.

در موقع خرید کفش باید هر دو لنگه کفش را امتحان کرد و با آن چند قدمی راه رفت تا از راحت بودن پا در کفش مطمئن شد. استفاده از پاشنه‌های خیلی بلند باعث بوجود آمدن گودی کمر و مشکلات و ضایعات تخریبی دیگر برای کمر است. حد مجاز برای پاشنه ۲ سانتی متر است. ولی اگر اصرار به پوشیدن کفش پاشنه بلند دارید لااقل بعنوان کفش کار یا پیاده‌روی از آن استفاده نکنید و تا جای امکان زمان استفاده کردن از چنین کفشی را محدود کنید. در موقع امتحان کفش مراقب باشید که پاشنه پا درست در کفش جا گرفته باشد. در صورت امکان یک شماره کوچک‌تر و بزرگ‌تر را امتحان کنید و حتمن با آن راه بروید.

images

در نهایت این که:

«یان گریفیث» متخصص بیماری‌های پا معتقد است همه چیز به راحتی شما بر می‌گردد:

همه می‌دانیم که آسایش کاملن ذهنی و وابسته به فرد است. لذا تنها فردی که کفش را می‌پوشد می‌تواند با اطمینان کامل بگوید بهترین کفش برای وی کدام است. لذا درباره پیشنهادات فروشندگان و حتی مشاوران پزشکی درباره این‌که کدام کفش دقیقن مناسب پای شما است، کاملن محتاط باشید. چیزی که یک فرد آن را راحت می‌یابد، شاید کاملن با انتخاب فرد دیگر متفاوت باشد. ممکن است به همین دلیل فردی یک کفش سفت و دارای حفاظ را بهترین بداند، در حالی که دیگرانی باشند که احساس کنند دویدن با پای برهنه بهترین راه حل پایان دادن به جراحات غم‌انگیز پاهای‌شان است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,