Saturday, 18 July 2015
20 October 2021
گزارش اقتصادی

«تیم اقتصادی دولت یازدهم در آستانه بیم و تردید»

2013 July 04

فیروزه رمضان زاده / رادیو کوچه

اگرچه امیدی به بهبود وضعیت اقتصادی ایران نیست اما با این وجود، حدس و گمان‌ها درباره «تیم اقتصادی دولت یازدهم» این روز‌ها نقل همه محافل خبری و رسانه‌ای ایران شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به نظر می‌رسد، تیم اقتصادی دولت «تدبیر و امید» روزهای سختی را پیش روی خود دارد. در شرایطی که اقتصاد ایران در هشت سال گذشته به دلیل ورود سپاه پاسداران همراه با سیاست‎های نادرست دولت و تحریم اقتصادی رو به فروپاشی و نابودی حرکت کرده است چرا که اکنون درآمدهای دولت کاهش یافته و در تولید ملی بحران ایجاد شده است.

چشم‌انداز مدیریت ولخرج و بدون برنامه دولت دهم، ادامه فعالیت در این حوزه را برای دولت «حسن روحانی» سخت‌تر کرده است چرا که وی باید به جای این نوع مدیریت به مدیریت علم جدید اقتصاد تکیه کند. چهارم تیرماه، خبرگزاری مهر در گزارشی نوشت که دیوان محاسبات کشور در پی بررسی بودجه سال ۱۳۹۰، اعلام کرده است دولت به‌طور غیرقانونی مبلغ ۹ و دو میلیارد دلار مازاد درآمد نفتی کشور، معادل ۱۰۰ هزار و ۱۴ میلیارد ریال را به مصرف رسانده است.

وضعیت اسفناک اقتصادی ایران ناشی از تحریم‌های اخیر آمریکا گریبان‌گیر صنعت خودروسازی ایران نیز شده است. چند روز پیش، خودروسازان در ایران به دولت احمدی‌نژاد هشدار دادند که در صورت عدم کمک‌های فوری دولتی این صنعت ورشکسته خواهد شد.

FORD MUSTANG

به گزارش خبرگزاری مهر، خودروسازان درخواست کمک فوری خود را به دولت فرستاده‌ و گفته‌اند این صنعت با بحران قطعه و رشد شدید هزینه مواجه خواهد شد.

این شرایط در حالی اقتصاد ایران را به مرز فروپاشی رسانده است که گرانی و افزایش نرخ تورم کمر قشر آسیب‌پذیر جامعه ایران را خم کرده است.

از سوی دیگر، قشر آسیب‌پذیری که با وسایل نقلیه عمومی نظیر اتوبوس رفت و آمد می‌کنند ناچارند تن به افزایش بیست درصدی نرخ بلیت اتوبوس بدهند. چند روز پیش، شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران اعلام کرد که کرایه‌ها ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

درحال حاضر، درآمد سرانه ملی ایرانیان کاهش هزار دلاری را تجربه کرده و نرخ بیکاری در میان جوانان دو برابر نرخ بیکاری کشور است.

شماری از کار‌شناسان و صاحب‌نظران اقتصادی، رشد کم سابقه نرخ تورم در سال‌های اخیر را به افزایش حجم نقدینگی نسبت می‌دهند. دراردیبهشت ماه سال جاری، نرخ تورم بر اساس اعلام بانک مرکزی به ۳۴ درصد رسیده بود.

افزایش نرخ تورم و بیکاری تا آن اندازه گریبان خانواده‎های ایرانی را گرفته است که کار‌شناسان دولتی و نمایندگان مجلس از افزایش جمعیت زیر خط فقر و فقر غذایی شهروندان خبر داده‎اند.

«فاطمه رخشانی»، معاون بهداشتی وزیر بهداشت ایران اخیرن در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است که ۸۰ درصد مردم این کشور به مقدار کافی میوه و سبزیجات مصرف نمی‌کنند.

کار‌شناسان اقتصادی براین باورند که دیگر سیاست‌های سوداگرایانه و ضد دولتی و طرفداری از بازار آزاد برای اقتصاد ایران کافی نیست

حسن روحانی که در نخستین کنفرانس خبری خود گفته بود گام نخست ما این است که مانع از تحریم‎های جدید شویم و در گام بعدی تحریم‎های موجود را کاهش دهیم، سپاه پاسداران را به عنوان بزرگ‌ترین مشکل پیش روی خود دارد.

 سپاه پاسداران در طول سال‌های اخیر، با در دست داشتن قرارگاه‎های سازندگی خاتم‎الانبیاء و خاتم‎الاوصیاء به عنوان یکی از شرکای اصلی دولت تبدیل شده‎ است. از این رو، حذف این کارتل اقتصادی از اقتصاد ایران برای دولت «حسن روحانی» کار ساده‌ای به نظر نمی‌رسد.

کار‌شناسان اقتصادی براین باورند که دیگر سیاست‌های سوداگرایانه و ضد دولتی و طرفداری از بازار آزاد برای اقتصاد ایران کافی نیست. آن‌ها معتقد به کاهش تصدی‌گری دولت تولید و جذب سرمایه‌گذار خارجی هستند. اقتصاد ایران نیازمند تزریق سرمایه تولیدی و کالاهای سرمایه‌ای خارجی برای افزایش تولید است.

اما یکی دیگر از برنامه‌هایی که به نظر می‌رسد کابینه اقتصادی «حسن روحانی» باید مد نظر قرار دهد احیای سازمان برنامه و بودجه است.

بسیاری از ناظران معتقدند حوزه اقتصادی در ایران نیازمند یک تغییر اساسی و خانه تکانی جدی است. بسیاری از افرادی که به عنوان گزینه‌های محتمل «حسن روحانی» در مناصب اقتصادی معرفی شده‌اند به صرف این‌که در فلان دولت سمتی داشته و موفق عمل کرده‌اند معرفی شده‌اند در حالی‌که این شیوه گزینشی دیگر امروز جوابگو نیست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,