Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
پس‌نشینی تند

‌«قطره‌هایی که خشک می‌شوند»

2013 July 07

 

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

 

روند کاهش منابع آب‌های شیرین در جهان به شرایط نگران‌کننده‌ای رسیده تا جایی که ادامه‌ی حیات بشر را در کره زمین با خطرات جدی روبرو کرده است. «جان ویدال» John Vidal در مقاله‌ای در گاردین به این موضع پرداخته است که ما امروز خلاصه‌ای از آن را برایتان بازگو خواهیم کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

کارشناسان برجسته هشدار می‌دهند که چاه‌ها در حال خشک شدن هستند، منابع آب زیرزمینی در خاورمیانه و قسمت‌هایی از هند به شدت افت کرده‌اند و منابع غذایی در چین و آمریکا به شکل نگران کننده‌ای در حال کاهشند.

در مقاله‌ی تازه‌ای که به قلم «لستر براون» Lester Brown ریاست انیستیتوی «Earth Policy» در  واشنگتن منتشر شده است ادعا شده که ١٨ کشور که بر روی هم نیمی از جمعیت مردم جهان را تشکیل می‌دهند در حال حاضر بیش از اندازه از منابع آب زیرزمینی خود بهره می‌برند، منابعی که جایشان پر نمی‌شوند، هم‌چنین از میزان برداشت محصول در این مناطق سال به سال کاسته می‌شود. موقعیت در خاورمیانه جدی‌تر هم هست. به گفته‌ی «براون»:

2013077-Kooche-Akbar1

«در میان این کشورها، در عربستان، سوریه، عراق و یمن هم‌اکنون سطح آب‌ها رو به کاهش گذاشته است. در سال ٢٠١۶ عربستان برای سیر کردن شکم شهروندانش باید ١۵ میلیون تن گندم، جو، برنج و ذرت وارد کند. این نخستین کشوری است که تجربه‌اش آشکارا به بشر نشان می‌دهد پایان منابع آب زیرزمینی چگونه می‌تواند منجر به کاهش تولید غله و حبوبات شود.»

جهان در بسیاری از مناطق با هم‌زمانی نامیمون رشد جمعیت و کاهش آب روبروست و برای نخستین بار در تاریخ بشر در همین نواحی تولید غلات نیز روند نزولی داشته است. سیاست‌های پیش‌گیری از افزایش جمعیت در بسیاری از مناطق موفق نبوده است و روزانه تا ١٠هزار نفر به شمار کسانی که باید سیر شوند افزوده می‌شود در صورتی‌که میزان تولید کمتر شده است.

براون هشدار می‌دهد که از سال ٢٠٠٢ تاکنون در عراق و سوریه روند نزولی تولید غلات نزدیک به ٣٠ درصد و ایران حدود ١٠ درصد بوده و سرعت خشک شدن چاه‌ها به مراتب بیشتر شده است.

2013077-Kooche-Akbar2

 هم‌چنین نگرانی‌های فزاینده‌ای در مورد کاهش منابع آب در آمریکا، چین و هند وجود دارد چرا که این سه کشور بزرگ‌ترین تولید کنندگان غذا در جهان هستند و کاهش تولید در آن‌ها می‌تواند بر وضعیت تغذیه در تمامی جهان تاثیر منفی بگذارد. مشکل هند از دو کشور دیگر بیشتر است چرا که با رشد سالانه ١٨میلیونی جمعیت روبروست و برای سیر کردن همین میزان افزایش احتیاج به زیر کشت بردن زمین‌های بیشتری دارد و به تبع آن هر روزه چاه‌های عمیق‌تری حفر شده و منابع زیرزمینی تهی و تهی‌تر می‌شوند. براون هشدار می‌دهد که با وضعیت موجود افزایش جمعیت، سیستم‌های آبیاری کهنه و سنتی و فرهنگ غلط مصرف، سال به سال بر تعداد کشورهایی که با مشکل کمبود آب برای آبیاری و آشامیدن روبرو هستند افزوده خواهد شد و برای نمونه هم‌اکنون مکزیک و پاکستان نیز در آستانه‌ی نزدیک شدن به این مرحله هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,